Доступність посилання

ТОП новини

Росія свариться з НАТО через Грузію, щоб випробувати США


Росія - Мітинг у Москві проти розширення НАТО, 24 березня 2009 р.

Прага – Різкі протести Росії проти давно запланованих на травень військових навчань під егідою НАТО в Грузії спрямовані не тільки проти Тбілісі й Північноатлантичного союзу загалом. На думку фахівців, ці протести мають іще одну мету – випробувати твердість позицій нового президента США Барака Обами та його адміністрації.

Тритижневі міжнародні навчання за програмою НАТО «Партнерство задля миру», які почнуться в Грузії 6 травня, були заплановані ще на початку минулого року, до збройного конфлікту Москви з Тбілісі. Таким чином, звертає увагу керівник групи оборонного аналізу в справах Росії й СНД лондонського Міжнародного інституту стратегічних досліджень Крістофер Ланґтон, Москва не має жодних підстав розглядати ці навчання як свідому спробу НАТО спровокувати Росію.

Та попри це минулого тижня, коли підготовка до навчань активізувалася, в Москві залунали протести, аж на найвищому рівні, з вуст президента Дмитра Медведєва. Він назвав плановані навчання «непартнерськими» в контексті відносин НАТО й Росії й вимагав скасувати їх. А ще він говорив про «демонстрацію м’язів» із боку Північноатлантичного союзу – попри те, що жодних «м’язів», тобто важких озброєнь, навіть танків, на навчаннях не буде.

Крістофер Ланґтон підтримує позицію НАТО, що про якесь скасування маневрів через незгоду Росії не має йтися. Але аналітик звертає увагу: «Враховуючи делікатність нинішнього політичного становища в Грузії і жахливий стан російсько-грузинських відносин, можливо, варто було подумати про компромісний вихід. Але ці навчання не мають жодного наступального сценарію. І, вважаю, Росія мусить зрозуміти: що б вона не думала, Грузія – незалежна країна, яка здатна сама ухвалювати свої власні рішення і має право на це».

Росія діє і проти НАТО, і проти США

А тим часом Росія реагує вельми різко. Москва оголосила, що вирішила відкласти на інший, не визначений іще термін засідання Ради НАТО – Росія на рівні начальників штабів. Спершу воно планувалося на 7 травня – наступний день після початку навчань у Грузії.

Засідання цієї Ради раніше зупиняв союз НАТО на протест проти вторгнення Росії до Грузії в серпні минулого року, але по тому вирішив поновити їх. Тепер у Москві неофіційно заявляють, що відклали поновлену співпрацю з НАТО саме через навчання в Грузії.

Експерт Крістофер Ланґтон вважає це рішення Росії кроком назад. За його словами, його дійсно треба розглядати в контексті суперечки навколо навчань у Грузії, і ще не відомо, як далеко вона зайде.

А ще фахівець вбачає й іншу причину дій Москви: перевірити на поступливість адміністрацію нового президента США Барака Обами, яка заявляє про бажання «перезавантажити» відносини з Росією.

«Я вважаю, що ще один момент полягає в тому, до якої міри позування Росії стосується відносин не між НАТО й Росією, а між США й Росією. І Росія в певному розумінні випробовує нову адміністрацію в Вашингтоні», – наголошує Крістофер Ланґтон.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG