Доступність посилання

ТОП новини

Європа не стане єдиною і вільною без України (європейська преса)


Прага – Європейська преса аналізує події 20–річної давнини, коли з початком розпаду СРСР і табору соціалізму була проголошена ідею створення «єдиної та вільної Європи». Відомі політики, оглядачі та політичні експерти закликають нинішніх лідерів ЄС не забувати про незавершеність процесу, а саме – створення «єдиної та вільної Європи» й указують на 46-мільйонну Україну. Про це, зокрема, пише сьогодні і колишній президент Польщі Александр Квасневський. Деякі газети звернули увагу на організацію Грузією альтернативного пісенного конкурсу «Євробачення» в Тбілісі, саме у ті дні, коли проходитиме і основний конкурс у Москві – 15–17 травня. Польська преса підводить підсумки 5-річчя Польщі в ЄС і констатує, що вступ до Євроспільноти був правильним кроком для поляків.

Європейське видання «Волл Стріт Джорнел» публікує статтю колишнього польського президента Александра Квасневського під назвою «Не треба більше берлінських мурів». Квасневський переконаний, що шлях, який обрала Європа 20 років тому, коли після падіння Берлінського муру і розвалу СРСР пішла курсом розширення НАТО і ЄС на Схід, був єдино вірний. Колишній польський комуністичний лідер і президент нової, європейської Польщі вважає, що це була єдина можливість не лише подолати наслідки тоталітаризму в Європі, але й гарантувати європейським народам справжню свободу і незалежність. Александр Квасневський вважає, що процес «перетворення Європи в «єдиний і вільний простір» поки що не завершений», адже «частина європейців позбавлена йти вибраним шляхом».

«Сьогодні найбільше занепокоєння викликає Україна. Ця країна з 46–мільйонним населенням занадто велика і занадто важлива, щоб залишати її за межами наших уявлень про майбутнє Європи», – наголошує колишній польський глава на сторінках «Волл Стріт Джорнел». Квасневський не лише критикує західноєвропейських політиків за «нерішучість і непослідовність» щодо України, але й засуджує підходи нинішніх лідерів США та ЄС за те, що вони мимоволі стають на шлях підриву самовизначення деяких народів Східної Європи на догоду Москві.

Польський президент вважає тут, що це «не повинно бути тією ціною, яку варто заплатити за тісніші зв’язки з Росією». Квасневський не має сумніву, що Україна «потребує структурованого партнерства, у якому буде організація, а також і стійкий сигнал про те, що членство в ЄС і НАТО досяжне, якщо Україна виконає певні умови». На думку польського політика, добрим прикладом цього є ініційована Віктором Ющенком енергетична угода Києва з ЄС.

Александр Квасневський підсумовує у своїй статті у «Волл Стріт Джорнел», що «Європа не буде єдиною й вільною до того часу, поки 46 мільйонів європейців позбавлені права брати участь у цьому процесі. Пора Європі та Америці прийняти Україну у свої обійми й відродити ті сподівання, які з’явилися у 1989 році»,– закликає польський президент.

Лондонська «Таймз» інформує про ініціативу Грузії провести альтернативний цьогорічному московському «Євробаченню» пісенний конкурс у Тбілісі, після того, як керівники Європейської спілки радіомовлення не допустили грузинську пісню на цей фестиваль. Як зауважує «Таймз», Грузія не без підстав заявила, що «організатори піддалися неприйнятному тискові Росії», яка вперше приймає «Євробачення» у Москві. Відомо, що пісню Грузії зняли за сумнівні для декого слова англійською, у яких нібито почулася критика Путіна. «Таймз» нагадує, що цьогорічний конкурс у Москві взагалі дивує багатьма своїми дивними витворами на кшталт того, наприклад, що після газової війни росіян з Україною, російський відбір вирішив, що Росію представлятиме співачка з України, яка вдома не пройшла свій же відбір. «Таймз» також інформує, що до Тбілісі вже зголосилися прибути 20 груп з таких країн як Велика Британія, Франція, Німеччина і навіть Росія.

Польська преса підводить підсумки 5-річного перебування Польщі в Європейському Союзі і вважає, що поляки свого часу зробили дуже правильний вибір. Так «Ґазета Виборча» пише, що від часу входження Польщі в ЄС до країни надійшло 120 мільярдів злотих інвестицій, які створили 10 тисяч інвестиційних програм, що переродили всю польську інфраструктуру: дороги, метро, стадіони, залізниці. Газета також наголошує, що й сьогодні понад 80 відсотків поляків схвалюють вступ Польщі до ЄС. До речі, приблизно стільки ж поляків також за вступ України до Євроспільноти.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG