Доступність посилання

ТОП новини

Привиди «холодної війни» і шпигунські скандали


Прага – Видворення двох російських дипломатів із місії при НАТО нагадало про те, що хоча «холодна війна» і закінчилася, протистояння спецслужб Сходу і Заходу ніколи не припинялося. Останній скандал є лише ланкою у довгому ланцюгу менших чи більших шпигунських скандалів між Заходом і Росією. Останні з них, на думку аналітиків, спровоковані східною політикою Альянсу.

Західний військовий Альянс, створений для стримування східної експансії Радянського Союзу, був природною метою для радянської розвідки. Політичне потепління і встановлення партнерських зв’язків нічого не змінило в бажанні сторін знати більше про таємні плани одне одного.

Останній приклад – видворення двох російських дипломатів, котрі працювали при місії Росії в НАТО, додає нових аспектів давньому протистоянню. Москва натякає, що Північноатлантичний альянс поділений на табори, і східні європейці, колишні «товариші» по Варшавському пакту, намагаються не допустити покращення стосунків Західної Європи з Росією.

Посол Росії при НАТО Дмитро Роґозін заявив: «Я переконаний, що сьогодні комусь на Заході дуже сильно не подобається, те, як сьогодні розвиваються стосунки між Росією та окремими державами Західної Європи. Хтось дуже хотів би, щоб «перезавантаження» наших стосунків і зі Сполученими Штатами Америки, і з європейськими країнами не відбулося».

Останній інцидент, на думку оглядачів, є продовженням шпигунської історії, що розгорталася нещодавно в Естонії. У лютому працівника міністерства оборони країни Германа Сімма було засуджено до 12 з половиною років ув’язнення за шпигунство на користь Росії. На думку аналітиків, Сімм, зокрема, постачав інформацію про плани США розбудувати протиракетну оборону в Чехії та Польщі, бо Росія весь час була в курсі цих планів. Західні аналітики назвали цей випадок найбільшим витоком інформації з часів «холодної війни».

Росія намагається не допустити вступу до НАТО України і Грузії

Як вважають аналітики НАТО, сплеск активності російських спецслужб нині викликаний спробами Москви не допустити майбутнього розширення Альянсу на країни, які Росія вважає «зоною своїх привілейованих інтересів». Передусім, ідеться про сусідні Україну і Грузію.

Одночасно Москва веде наступ на політичному фронті: навчання НАТО, які розпочалися сьогодні неподалік Тбілісі, в Кремлі вважають «відвертою провокацією». «Заплановані навчання НАТО в Грузії, як би не намагалися переконати нас у протилежному наші західні партнери, є по суті відвертою провокацією», – заявив нещодавно президент Росії Дмитро Медведєв.

У вівторок увечері стало відомо, що міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров через шпигунський скандал, а також на знак протесту щодо навчань у Грузії, не приїде на заплановане засідання НАТО-Росія, що мало відбутися 19 травня.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG