Доступність посилання

ТОП новини

Український День Перемоги – з регіональними відмінностями


Київ – В Україні напередодні Дня Перемоги виникло протистояння довкола святкової символіки. Деякі місцеві ради вирішили поруч із державною символікою використати червоний радянський прапор – «символ перемоги». Але в окремих випадках такі рішення оскаржувалися в суді. Натомість у Криму місцеві організації закликали використати російську символіку.

Цього року деякі місцеві ради на сході та півдні країни ухвалили рішення про те, щоб вивісити поруч із державним синьо-жовтим прапором червоний радянський прапор.

«Ідея зрозуміла нам абсолютно, – каже депутат запорізької міськради від Партії регіонів Андрій Іванов, який підтримав відповідне рішення. – 9 травня, думаю, для всіх українців є святим святом. І щоб підкреслити це свято, для виховання молодого покоління у дусі вшанування пам’яті наших дідів та батьків, вішати поруч і з державним «прапор перемоги». Саме «прапор перемоги».

Натомість у Прилуках Чернігівської області рішення місцевої районної ради про використання червоного прапора було оскаржене у суді місцевим осередком Всеукраїнського об’єднання «Свобода».

Львів’яни – чужі на святі Перемоги?

Тим часом у Львові місцева влада намагалася обмежити використання радянської символіки, що викликало обурення ветеранів. «На рівні обласної державної адміністрації, - розповів депутат обласної ради від БЮТ Ростислав Новоженець, - звернулися до представників ветеранських організацій, радянських, щоб під час заходів вони не використовували символіку чужої держави. На що ветерани, як відомо, образилися».

Минулого року Львівська облрада підтримала звернення депутата Новоженця до Президента із закликом скасувати святкування 9 травня. «Ми розцінюємо так, що 9 травня не було перемогою українців, – каже він. – Бо українці брали участь у війні у складі чужої армії, яка впродовж попередніх років окупувала Україну, знищивши Українську народну республіку. Святкувати День Перемоги можуть лише послідовники Леніна, Сталіна, Катерини Другої, ну, і напевно Захер-Мазоха», – іронізує львівський депутат.

У Криму перемогу «фарбуватимуть» у російські кольори

Натомість у Криму закликали відзначити 9 травня акцією «У кожному вікні – російський прапор». Цю ініціативу громадських організацій сприйняли неоднозначно, бо під час Другої світової війни цю символіку використовувала Російська визвольна армія генерала Андрія Власова, що воювала на боці нацистів.

Проте депутат кримського парламенту від блоку «За Януковича» Костянтин Бахарєв не бачить тут ніякої проблеми. «Це не головне, хто і коли використовував цей прапор, – каже він. – Головним є інше: Крим – це єдиний регіон за межами Росії, де росіяни становлять більшість населення. І нагадати зайвий раз про національну ідентичність не лише не шкідливо, але й корисно. І географічні кордони не мають для цього ніякого стосунку. Звичайно, в цієї акції є супротивники, зокрема, серед кримських татар. Але в цьому не варто шукати якийсь виклик комусь, якусь провокацію. До цього треба ставитися нормально».

Українці воювали по-різному – а політики хочуть на цьому заробити

Різнобій у підходах до святкування Дня Перемоги історик Ярослав Грицак пояснює тим, що в різних регіонах України надто різний досвід війни.

«Ситуація драматична, але очікувана, – каже він. – Вона виникає з того факту, що Україна була розділена під час війни. І очевидно, що після здобуття незалежності залишаються сили, яку цю розділеність хочуть посилити».

На думку історика, політики надто часто використовують історичні міфи задля мобілізації свого електорату. Натомість спільного для всіх українців трактування Другої Світової війни досі немає.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG