Доступність посилання

ТОП новини

Смерть Осами бін Ладена – це ще не смерть «Аль-Каїди»


Прага – Що означає смерть Осами бін Ладена? Для Сполучених Штатів – це безперечно велика перемога та вагомий удар по терористичній машині ісламського екстремізму. Для родичів та друзів тих, хто загинув в терактах 11 вересня 2001 року – це довгоочікувана справедливість. Для світового джигаду вбивство «терориста номер один», скоріше всього, має лише символічне значення, оскільки «Аль-Каїда» нині не є унітарною організацією і не обмежується однією метою. Як би воно не було, смерть бін Ладена аж ніяк не означає, що тероризму настає кінець, і дехто навіть попереджає, що його вбивство може народити хвилю помсти.

Від самого початку «Аль-Каїда» була дуже децентралізованою організацією. Це дітище Осами бін Ладена після терактів 11 вересня 2001 року стало ще більш розгалуженим. Джигадистські організації виринули в Ємені, Алжирі, Іраку, де терористичні групи діяли автономно, без керівництва бін Ладена та його близьких соратників.

Професор Пол Роджерс, співробітник Інституту миру Брадфордського університету в Англії, стверджує, що бін Ладен був своєрідним лідером, але ісламський джигадистський рух став настільки автономним та роздрібненим, що постать бін Ладена вже не була аж такою важливою. Тому його смерть не усуне проблеми можливих терактів у майбутньому.

«Підрив у кафе в центрі Марракешу в Марокко показує, що цей рух розрісся в низку менших груп. Одні активні в Ємені, інші – в Північній Африці. Це не вузька структурована організація, тому ми стикаємося з ширшою проблемою. Цю подію вітають у США і це зрозуміло, але це не значить, що конфлікт між джигадистськими ісламістами та країнами такими, як Америка, завершений. Навпаки», – вважає професор Роджерс.

Смерть бін Ладена – символічний удар

Однак не слід оминати психологічний момент смерті бін Ладена. Він все ж таки був фігурою, яка певним чином об’єднувала всі ці джигадистські розгалуження, навіть якщо це було неформально. Можна навіть сказати, що він був тим джерелом, звідки випливав ісламський екстремістський гнів, перш за все проти Сполучених Штатів.

Його смерть має велике символічне значення, зауважує Мага Аззам, експерт лондонського політологічного центру «Чатем Гаус». «Вважаю, що це величезний символічний удар, – каже вона. – Ми вже давно не говоримо про «Аль-Каїду» як про єдину організацію, вона має купу осередків у різних куточках світу. Все ж таки вбивство бін Ладена б’є по цій організації, в якій формі вона б сьогодні не існувала, оскільки бін Ладен був її ключовою фігурою».

Був сусідом майбутніх пакистанських офіцерів

Бін Ладен був убитий не в якійсь печері у горах Афганістану, а в Пакистані, в місті Абботтабаді, де живе пакистанська еліта, де розташоване найпрестижніше пакистанське військове училище та інші елітні школи, в місті, де люблять жити колишні офіцери, нинішні пенсіонери. Мешкав бін Ладен всього за 90 метрів від цього військового училища, в триповерховому будинку, оточеному високим муром, покритим колючим дротом. У будинку не було телефону та інтернету, всю інформацію приносили кур’єри.

Кореспондент Радіо Свобода в Абботтабаді Фавад Алі Шах каже, що ніхто не уявляв, що в їхньому місті живе бін Ладен. Це місто, за 60 кілометрів від пакистанської столиці, відоме своєю красою та приємним кліматом. Основоположником міста був британський офіцер майор Джеймз Абботт, який увічнив цей красивий куточок Пакистану у вірші, коли повернувся до Британії:

О Абботтабаде, ми тебе покидаємо,
Я вклоняюсь перед твоєю красою,
Свист твого вітру вже не дійде до моїх вух,
Я прощаюсь з тобою сумною сльозою…


Не відомо, чи краса Абботтабада зворушила суворого бін Ладена так, як вона зворушила британського офіцера Абботта, проте подарунок кількох сумних сліз може бути його єдиною спадщиною.
  • Зображення 16x9

    Ірина Халупа

    На Радіо Свобода від 1990 року. Редактор і ведуча передач «Україна і світ», «52:30 у різних вимірах», «Вечірня Свобода», «Українське коло», «30 хвилин у різних вимірах». У 2001–2007 роках заступник директора Української редакції. 2007–2011 роки – директор редакції. Жила в п’яти країнах. Люблю мови, подорожувати, українську літературу 1920-30-х років, мистецтво та старі фільми. Не терплю фальш і брехню. Щоб не збожеволіти від української політики – вишиваю.

Дивитись коментарі (6)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG