Доступність посилання

ТОП новини
22 Жовтень 2018, Київ 16:57

Глибокі корені російсько-білоруської «молочної війни»


Прага – Що є спільного між українським сиром, грузинськими мандаринами, американським тютюном і тепер білоруським йогуртом? Всі ці товари свого часу потрапили в поле зору «Росспоживнагляду» – державного органу, який має дбати про те, щоб росіяни споживали лише безпечні продукти. Але незалежні оглядачі вважають, що Росія не цурається використовувати заборону товарів як політичний інструмент.

Рішення керівника «Росспоживнагляду» Геннадія Онищенка минулими вихідними заборонити понад тисячу видів білоруських молочних товарів оглядачі охрестили новою «молочною війною». Чи є в ній політична складова?

Євген Ясін був міністром економіки Росії за часів президентства Бориса Єльцина. «Він на цьому місці не міг би працювати, якби час від часу не виконував політичні завдання. Єдине, що я можу сказати, щоб його виправдати, це те, що практично всі уряди в світі використовують санітарну інспекцію приблизно з такою ж метою. Але я не виправдовую Онищенка. Особисто мені такі методи не до вподоби», – говорить Радіо Свобода колишній російський міністр.

За 13 років на посаді головного російського санітарного інспектора Геннадій Онищенко не раз відкидав закиди в обслуговуванні політичних інтересів. Він також славиться тим, що відмовляється сідати за стіл переговорів із закордонними виробниками і неохоче спілкується з журналістами. Але його дії, можливо, промовляють більше, ніж пояснення.

2006 рік – немовби через кишкову паличку Росія забороняє українські сири. Того ж року з російських крамниць зникли грузинські і молдовські вина. Там виявили небезпечні пестициди. Дійшло і до заборони грузинських фруктів та мінеральної води. Щоправда, не обійшлося і без винятків. У Москві вирішили, що вино з грузинського регіону Абхазії не нашкодить здоров’ю росіян.

Але під обстріл потрапили американські тютюновиробники, яких у «Росспоживнагляді» звинуватили у «нікотиновому геноциді» російського народу.

Лукашенка хочуть привести до тями

У нинішній «молочній війні» з білорусами на Кремль, без сумніву, тиснуть російські виробники, які скаржаться на дешевшу білоруську продукцію. Але чимало оглядачів, в першу чергу, бачить політичну складову, так само як в конфлікті з фермерами з Грузії, чи України, де керівництво заявило про курс на Захід.

« Подібні дії – це прояви нової геоекономічної зброї. Якщо поставки молока припиняються, то сільськогосподарські підприємства залишаються без грошей і це дуже сильний удар по режиму Лукашенка. Справа не стільки у витісненні білоруських торгівців, скільки в тому, щоб привести до тями білоруське керівництво, включно з президентом», – каже білоруський політолог Леонід Заїка.

Росія оголосила про заборону білоруської молочної продукції наступного дня після того як президент Лукашенко заявив, що Москва вимагала від Мінська визнати незалежність Південної Осетії та Абхазії як умову для півмільярдної російської позики. Кремль такі закиди спростовує.

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода з 1996 року, вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG