Доступність посилання

ТОП новини

Євросоюз поставив Білорусі 5 умов


Під час зустрічі президента Білорусі Олександра Лукашена з Комісаром ЄС Бенітою Ферреро-Вальднер, Мінськ, 22 червня 2009 р.

Мінськ – Сьогодні з першим офіційним візитом у Білорусі побувала Комісар ЄС з питань зовнішніх відносин та Європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер. Вона зустрілася з президентом Олександром Лукашенком, із представниками опозиції та висловила умови, за яких взаємини Мінська та Брюсселя далі покращуватимуться.

Пані Ферреро-Вальднер заявила, що цього візиту в Мінськ вона чекала 4 роки, а європейського комісара в Білорусі не бачили вже 15 років. Останні зміни в політиці Мінська дали їй змогу почати безпосередній діалог із президентом Олександром Лукашенком, якого ще рік тому називали останнім диктатором Європи.

Зустріч пані Ферреро-Вальднер із паном Лукашенком тривала близько трьох годин, і сторони висловили оптимізм за її підсумками.

Беніта Ферреро-Вальднер зазначила: «Можу вам сказати, що ми мали дуже продуктивну розмову з усіх питань. Мені здалося, що президент дуже уважно прислухався до моїх слів. Думаю, що це буде гарним стартом того, що стане новою епохою в наших взаєминах».

При цьому пані Ферреро-Вальднер була дуже конкретною щодо вимог, на яких наполягає Брюссель заради того, щоб ця епоха для Мінська настала. Вона виклала їх по пунктах: першій – реформа виборчого права Білорусі у взаємодії з ОБСЄ, другий і третій пункти – свобода слова та зібрань, четвертий – звільнення усіх політичних в’язнів, а за ґратами в Білорусі залишається ще три особи, яких вважають такими, і п’ятий пункт – реєстрація партій та неурядових організацій.

Єврокомісар на реалізацію цих вимог відвела Білорусі півроку. Наприкінці цього терміну Рада ЄС має знову розглянути питання про скасування санкцій проти найвищого білоруського керівництва. Наразі ці санкції лише заморожено.

Лукашенко: це не гра, а серйозна політика

Президент Білорусі Олександр Лукашенко переконував представника Брюсселя, що почавши діалог із Заходом, він не веде якусь гру з Європою, що все це дуже серйозна політика.

«Чого ми хочемо від Європи? Ми хочемо, щоб Європа розуміла, що Білорусь не лише географічний центр цього континенту. Що тут живуть дуже пристойні, чесні, трудящі люди. Тут існує суверенна незалежна держава. Це велика цінність для кожного народу, і робити замах на суверенітет та незалежність ми не можемо дозволити. Але ми хотіли б нормальних взаємин із європейським континентом», – заявив Лукашенко.

Опозиція дає своє рецепти Євросоюзові для впливу на Лукашенка

Проте, багато хто розуміє, що для Олександра Лукашенка взаємини з Європою – це не розмова про спільні цінності, які він обережно оминає в діалозі, а інвестиції, кредити, нові технології з ЄС.

Білоруська опозиція зауважує, що Брюсселю важко буде переконати Мінськ піти на поступки на шляху до демократизації. Тому під час зустрічі з єврокомісаром опозиціонери пропонували прагматичну схему: кредити ЄС в обмін на політичний діалог, поширення торгівлі – в обмін на вільні вибори. У Брюсселі певною мірою готові і на такого роду бартер – пані Ферреро-Вальднер оголосила, що ЄС може матеріально підтримати Білорусь у кризовий період, але лише в обмін на кроки назустріч європейським бажанням.

Першу нагороду за гарну поведінку Мінська пані Ферреро-Вальднер привезла вже сьогодні – 10 мільйонів євро на покращення білоруських продуктів харчування.

(Мінськ – Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG