Доступність посилання

ТОП новини

Іранська влада «закручує гайки» по всій країні


Поліція бореться з заворушеннями у Тегерані, 22 червня 2009 р.

Прага – Влада Ірану заходилася виконувати свої погрози щодо протестувальників. Країною прокотилася хвиля арештів, серед заарештованих – колишні високопосадовці та науковці, викладачі університетів. Головного опозиційного лідера Міра Хосейна Мусаві вже тиждень не бачили на людях. Тим не менше, опозиційні групи обіцяють продовжувати протести, незважаючи на арешти.

Ніхто точно не знає, скільки осіб заарештували за майже два тижні протестів прихильників опозиції, яка стверджує, що результати президентських виборів в Ірані були сфальсифіковані. Але нині вже стає зрозуміло, що влада вдається до наймасовіших акцій придушення протестів із часу Ісламської революції 1979 року. Лише за офіційними даними було заарештовано 457 осіб. Але інші незалежні джерела в Ірані подають кількість заарештованих у тисячах.

Тепер заарештовують не лише людей на вулицях. Інтернет-сайт опозиційного лідера Міра Хосейна Мусаві повідомляє, що після вчорашньої зустрічі з ним заарештували 70 університетських професорів. За ґрати потрапив і менеджер виборчої кампанії Мусаві і багато політичних та державних діячів Ірану з часів до Махмуда Ахмадінеджада. Серед них колишній заступник спікера парламенту та речник колишнього президента Могаммада Хатамі.

Самого Мусаві не було помітно з минулої суботи, коли, за повідомленнями, він коротко з’явився на опозиційній демонстрації в Тегерані. Дружина Мусаві, яка є деканом університету, вмістила коментар на інтернет-сайті, пов’язаному з її чоловіком, звинувачуючи владу в заходах, подібних на запровадження воєнного стану.

«Воєнний ступінь цензури»

Паризький речник правозахисної організації «Міжнародна амністія» Реза Моїні заявив в інтерв’ю іранській службі Радіо Свобода (Радіо Фарда), що в Ірані запровадили майже «воєнну ступінь цензури», а паралельно відбуваються масові арешти журналістів.

«Зараз за ґратами перебуває 36 журналістів, і ми наголошуємо, що ситуація критична. Ïхні родини не мають про них жодної інформації, їм не дозволяють бачитися з адвокатами, і за нашими даними, вони зазнають фізичних та моральних знущань», – зазначив Реза Моїні.

Заарештовують не лише у Тегерані

Наступ на інакомислячих не обмежується столицею. В інших містах Ірану також посилені заходи безпеки на вулицях. Арешти відбуваються в Ісфагані, Ширазі, Табрізі та кількох містах на північному заході Ірану, де проживають в основному курди.

Влада Ірану й далі заявляє, що протести фінансуються і підбурюються з-за кордону. Міністерство внутрішніх справ звинуватило американське ЦРУ в озброюванні протестувальників, а державне телебачення показало кількох заарештованих демонстрантів, які сказали, що їх підбурили до протестів передачі «Голосу Америки» та ВВС.

Щодо загибелі молодої протестувальниці Неди Ага Солтан, чия смерть стала символом протестного руху, то, за офіційною версією, її застрелили агенти збройного опору, які хотіли дискредитувати сили безпеки Ірану. Меморіальні відправи за дівчиною влада заборонила.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG