Доступність посилання

ТОП новини

Хаменеї: перевиборів в Ірані не буде, перемога Ахмединеджада остаточна


Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї під час традиційної п’ятничної молитви у Тегеранському університеті, 19 червня 2009 р.

Прага – Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї відкидає припущення про фальсифікацію виборів і заявляє про «остаточну перемогу» Махмуда Ахмединеджада на президентських виборах. Його виступ після тижня вуличних протестів експерти оцінюють як демонстрацію рішучості іранської влади захищати перемогу Ахмединеджада. Щодо протестів, то вони, за словами Хаменеї, мають припинитися, інакше протестувальники ризикують дорого заплатити за свої дії.

Виступ аятоли Хаменеї став поворотним пунктом в історії післявиборних протестів в Ірані. Виступаючи після п’ятничної молитви у Тегеранському університеті, Хаменеї заявив, що вибори 12 червня принесли «остаточну перемогу» нинішньому президентові країни Махмуду Ахмединеджаду. За словами Хаменеї, величезна перевага, з якою переміг Ахмединеджад, свідчить на користь того, що фальсифікації виборів не було.

«Система у нашій країні не допускає ніяких виборчих зловживань. Будь-хто, знайомий з виборчим процесом, знає про це. Різниця становить 11 мільйонів голосів. Інколи різниця становить 100 тисяч, 500 тисяч, навіть мільйон голосів, тоді ще можна було б сказати, що йдуть підтасовки. Але коли різниця 11 мільйонів голосів, які можуть бути підтасовки?», – заявив Алі Хаменеї.

Під час молитви і виступу аятоли був присутній сам Ахмединеджад і його консервативний конкурент на виборах, колишній командувач Революційної гвардії Мохсен Резаї. На молитву і виступ зібралися тисячі людей, щоправда, за повідомленнями, багато з них привезли автобусами з інших міст.

Нинішні протести найбільші за останні 30 років

Підозра у фальсифікації волевиявлення вивела на вулиці сотні тисяч іранців, які підтримували більш поміркованого політика, Міра Хосейна Мусаві. Протестувальники вимагають скасування результатів виборів і призначення нових. Протести, які тривають в Ірані вже тиждень, були найбільшими за останні 30 років.

Ці протести зазнали брутального придушення з боку влади, у понеділкових сутичках з проурядовою міліцією загинуло семеро осіб. Низка світових лідерів та представник ООН з прав людини закликали іранське керівництво утриматися від «незаконних дій та насильства».

Але Аятола Хаменеї заявив, що доля виборів вирішується біля виборчих урн, а не на вулиці, а всі скарги мають вирішуватися у судовому порядку. Деякі претенденти на президентську посаду вже подали свої скарги. Серед них, зокрема, звинувачення у тому, що в деяких районах Ірану явка складала 140%.

Хаменеї розкритикував західні держави

Аятола Хаменеї попередив протестувальників про те, що вони понесуть відповідальність за «наслідки цього хаосу».Також він виступив із гострою критикою на адресу західних держав, і виділив серед них Британію, яку він назвав «зрадницькою». За словами Хаменеї, Захід не має сподіватися на повторення революцій, що прокотилися пострадянськими країнами після виборів, і що іранці вірять в ісламську систему.

Натовп вітав слова Хаменеї звичним прославлянням духовного лідера та прокляттями на адресу Америки, Британії, контрреволюціонерів та Ізраїлю.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG