Доступність посилання

ТОП новини
25 Вересень 2018, Київ 08:04

Іранська опозиція не збирається здаватися


Під час традиційної п’ятничної молитви у Тегеранському університеті. 26 червня 2009 р.

Прага – Міністри закордонних справ країн Групи восьми висловили «жаль» з приводу післявиборчого насильства в Ірані. Вони закликали Тегеран до якнайшвидшого встановлення демократичного діалогу. Тим часом після багатотисячних мітингів, що тривали майже два тижні, нині на вулицях Тегерану затишшя. Влада робить усе для того, щоб послати сигнал, що все повернулося до нормального стану. Але опозиційний лідер Мір Хосейн Мусаві заявив, що він продовжить опротестовувати результати президентських виборів, котрі він називає сфальсифікованими.

У заключній заяві, що підбила підсумки зустрічі в Трієсті, міністри закордонних справ країн Групи восьми закликали іранський уряд «гарантувати, щоб воля іранського народу була відображена у виборчому процесі». (До Групи восьми належать Велика Британія, Канада, Франція, Німеччина, Італія, Японія, Росія і США).

Господар зустрічі міністр закордонних справ Італії Франко Фратттіні закликав Іран поважати права людини. «Звичайно, ми поважаємо суверенітет Ірану, – заявив італійський міністр. – Але ми шкодуємо з приводу насильства та втрати людських життів. Ми висловлюємо солідарність з тими, чиї мирні виступи були придушені. Ми закликаємо Іран поважати засадничі права людини, право на життя та фізичну безпеку, включно з правом на самовираження».

Тим часом іранська влада намагається показати, що життя в країні прийшло в норму. Однією з ознак повернення життя в звичне русло був п’ятничний виступ одного з вищих кліриків Ірану в Тегеранському університеті. Аятола Ахмед Хатамі заявив, що уряд каратиме лідерів протестувальників «жорстоко і безжалісно». Бо, за словами Хатамі, протестувальники «воюють проти ісламу». Минулого тижня верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї використав п’ятничну молитву для того, щоб попередити лідерів протестів, що вони понесуть відповідальність за кровопролиття на вулицях під час демонстрацій.

Ахмадінеджад повернувся до звичних занять

Світський лідер країни, переобраний, за офіційними даними, на другий президентський термін Махмуд Ахмадінеджад також повернувся до своїх звичних занять. У четвер він виступив із критикою президента США Барака Обами, звинувачуючи його у тому, що його критика придушення протестів загрожує шансам на поліпшення ірано-американських стосунків.

Махмуд Ахмадінеджад зазначив: «Говорити з великою нацією в такому тоні – цьому не має прощення. Ми розуміємо, що ви, (президент Обама), ще набираєте досвіду, і що ви досі намагаєтеся розібратися в тому, де холодне, а не гаряче. Хочу дати вам дружню пораду: ми би не хотіли побачити повторення того безладу, що був створений за Буша, ми б не хотіли, щоб нова адміністрація робила ті самі помилки».

Раніше вищі посадовці Ірану звинуватили західні держави у підбурюванні до протестів.

Розкол у вищих ешелонах влади Ірану?

Тим часом лідер іранської опозиції Мір Хосейн Мусаві на своєму інтернет-сайті заявив, що не злякається особистих погроз. Також він сказав, що має намір показати, що за кровопролиттям на вулицях стояли, за його словами, «виборчі злочинці, які проливали кров людей». Він також закликав своїх прихильників до продовження протестів у формах, що не суперечать закону. І це, незважаючи на брутальне придушення вуличних протестів, яке відбувалося протягом цього тижня.

Безкомпромісні заяви Мусаві, який раніше обіймав посаду прем’єр-міністра, на думку оглядачів, свідчать про розкол у вищих ешелонах влади Ірану. Ще однією ознакою розколу був той факт, що менше половини членів парламенту прийшли святкувати з Ахмадінеджадом його перемогу.

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG