Доступність посилання

ТОП новини

Кредит Україні через газові реформи: міжнародні консультації тривають


Брюссель – У Брюсселі в п’ятницю завершився другий раунд міжнародних консультацій щодо кредитної підтримки України в її газових розрахунках. Протягом переговорів, ініційованих Європейською Комісією, знову йшлося про умови для отримання цієї допомоги, а саме про реформи, яких вимагають фінансові інституції. Причому, учасники зустрічі цього разу розглядали українське бачення реформування газової сфери. Інше принципове питання діалогу – сума, необхідна для того, аби підтримати газову сферу України.

Учасники переговорів обговорили позицію України, висловлену в останньому листі Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко голові Єврокомісії Жозе Мануелю Баррозу. Проте, якщо з одними положеннями та зобов’язаннями європейська сторона повністю згодна, то щодо інших вимагає більшої прозорості й ретельного планування, тому у Києві найближчого тижня мають відбутися наступні міжнародні переговори з питання підтримки газової системи України.

Виконувач обов’язків голови правління НАК «Нафтогаз України» Ігор Діденко після переговорів зазначив: «Ми провели черговий раунд робочих консультацій і домовилися, що наступного тижня будуть подальші кроки, які дозволять обом сторонам чітко зрозуміти, про які кількості кредитних ресурсів з боку міжнародних фінансових організацій за підтримки Єврокомісії, може йти мова».

Він додав, що наступну зустріч усі сторони консультацій домовилися провести в Києві. «Туди приїдуть представники фінансових організацій та експерти газових компаній з Європейського Союзу», – заявив Ігор Діденко.

«Реформи – це умови міжнародних фінансових установ»

Після першого раунду переговорів Єврокомісія та міжнародні фінансові установи поставили вимогу Україні – реформувати свій газовий сектор. Зокрема, для надання кредиту, державі слід привести у відповідність до міжнародних стандартів законодавство щодо державних закупівель, встановити вимірювальні пристрої європейського зразка, відкрити галузь для прямих інвестицій і реструктурувати компанію «Нафтогаз України».

Сума кредиту була і залишається найпринциповішим питанням у всіх цих консультаціях. Проте учасники переговорів не оприлюднили конкретних сум, пояснюючи це тим, що ці цифри вимагають подальших уточнень.

Представник Єврокомісії Марк Ґрей у інтерв’ю Радіо Свобода зазначив, що сьогодні не слід було чекати гучних заяв про кредити. І додає, що насамперед Україна мусить чітко продемонструвати впровадження реформ у своєму газовому секторі.

«Сьогодні був лише наступний крок перемов, тож на цьому етапі не слід було чекати великих анонсів щодо надання газового кредиту, – пояснив речник Європейської Комісії Марк Ґрей. – Україна надала низку деталей щодо процесу реформування свого газового сектору, мета нинішньої зустрічі стосувалася саме цього. Адже реформи – це умови міжнародних фінансових установ для того, щоб надавати подальшу підтримку. Модернізація газового ринку українцям необхідна!»

Реформи – вже, кредити – восени?

Марк Ґрей зауважив, що «фінансові інституції чітко заявили, що коли вони не бачитимуть прогресу в цьому процесі, то не зможуть надавати ніякої допомоги. Причому, це справа невідкладна. Допомогу надаватимуть упродовж осені, проте реформи повинні впроваджуватися вже нині і особливо протягом осені».

Проте деякі позитивні зрушення виявила остання місія Міжнародного валютного фонду, тому це мало б допомогти в отриманні фінансової підтримки від міжнародних організацій, каже представник Комісії.

У консультаціях щодо підтримки газового сектору України беруть участь Європейська Комісія разом з Європейським банком з реконструкції та розвитку, Всесвітнім банком та Європейським інвестиційним банком. Проте після останнього круглого столу, що відбувся три тижні тому, вони визнали суму в 4,2 мільярда доларів, яку вказала Україна, досить перебільшеною. Разом з тим, Радіо Свобода стало відомо, що ці установи заявили, що теоретично готові до фінансування газового сектору, насамперед проектів із його модернізації.

(Брюссель – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG