Спінкс розповідає, що земля, яку він орендує, раніше була розділена на 190 різних ділянок. Компанії Landkom вдалося укласти десятки окремих угод щодо лізингу і врешті-решт об’єднати всі клаптики землі в одне поле. Спінкс вважає, що в Західній Україні умови ідеальні для добрих врожаїв. «Триста кілометрів далі на схід землі такі ж добрі, але опадів наполовину менші, ніж тут, – каже він. – Цього року це зменшить очікуваний урожай приблизно на 7 мільйонів тон».
В Україні багато хто незадоволений, що плодючі українські землі на довгі роки передаються в оренду іноземцям. Вони вважають, що нові технології й інвестиції потрібні, але, на їхню думку, іноземні інвестори мали б підтримувати українських фермерів, а не відкривати в Україні свої власні підприємства. Навіть із самої Британії долинають такі голоси. Професор Ланґ, що консультує британський уряд, сказав, що йому шкода Україну, бо спершу її колонізувала й використовувала як житницю Росія, а нині, начебто, те саме робить Захід.
Спінкс обурений
Але порівняння з російською колонізацією, яка принесла Україні Голодомори, обурює вже Ричарда Спінкса. Він хотів би, аби професор Ланґ приїхав до Білого Каменя і побачив усе на власні очі. Він твердить, що, по-перше, його фірма відповідним чином платить за оренду землі, а, по-друге, нікого не змушує віддавати її в користування. Це – вибір самих українців.
Василь Приза, що очолює місцеве об’єднання фермерів, каже, що він не проти іноземних інвестицій, але, на його думку, в кінцевому результаті користь мав би одержувати український народ. Він зазначив, що йому байдуже, чи хтось є англійцем чи американцем, головне, що ці люди намагаються зробити в Україні добру справу.
А компанія Landkom робить такі добрі справи для білокаміньської громади. Зокрема, фінансово підтримує місцеву лікарню: на кареті швидкої допомоги, яку спонсорує компанія, – логотип Landkom. Спінкс каже, що для нього головне, аби місцеві люди зрозуміли, що для них самих присутність англійців є кращою, ніж якби їх там не було.
(Лондон – Прага – Київ)