Доступність посилання

ТОП новини

Що заважає Львову в підготовці до Євро -2012?


Анатолій Беркута

Гість: заступник міністра регіонального розвитку та будівництва України, національний координатор з питань методології проектування і будівництва об’єктів Євро-2012 Анатолій Беркута

(Скорочена версія. Повну версію «Вашої Свободи» слухайте в аудіозапису)

Інна Кузнецова: Після листопадової перевірки українських міст-претендентів інспектори УЄФА у грудні винесуть вердикт щодо готовності України приймати «Євро-2012».

Між тим Львів – місто, так би мовити, найближче до євроспільноти, видається аутсайдером в питаннях зведення об’єктів.

Що ж заважає Львову у підготовці до «Євро-2012»?

Пане Беркута, за кілька годин до нашого з Вами ефіру Ви проводили прес-конференцію.

Що було метою сьогоднішньої прес-конференції: налякати, розворушити, прозвітувати? Бо, власне, прозвучала з Ваших вуст фраза: «Гіпотетично все встигаємо зробити».


Анатолій Беркута: Дійсно прес-конференція, яку я сьогодні проводив, вона була проведена за ініціативою нашого міністерства, за моєю власною ініціативою.

Справа в тому, що останнім часом з’явилося багато різних публікацій, які, на мій погляд, не зовсім об’єктивно змальовують картину, яка склалася в кожному з міст стосовно підготовки до «Євро-2012». Багато політики в цьому питанні.

І як національний координатор вирішив поспілкувався з журналістами для того, щоб розказати про те, що робиться міністерством, яке відповідає за методологію, проектування і будівництво.

Я хотів би, щоб з перших вуст журналісти почули, яка ситуація сьогодні з проектуванням, будівництвом об’єктів різного функціонального призначення в кожному з міст. І ми так пройшлися з сходу на захід, розглянули всі проблемні питання, які є в кожному з регіонів.

- Хотілося більше уваги приділити саме Львову, тому що у нього так проблем найбільше.

Тим паче, що у Львові львів’яни зовсім не відчувають жодного зиску від підготовки міста до «Євро-2012», їх це абсолютно не цікавить, вони ставляться байдуже до того, чи відбудеться взагалі чемпіонат в їхньому місті.

Причини називають такі: політичні, економічну кризу, корупцію, відсутність робочих місць, які їм, нібито, обіцяли…


- Якщо говорити про місто Львів з позиції тих, за які я особисто відповідаю як національний координатор, і з позиції міністерства, то хочу сказати, що всі проблемні питання, які могли б виникнути в наших спілкуваннях з міською виконавчою владою і з міськрадою, вони врегульовані, в нас практично немає жодних розбіжностей або проблем на перший погляд.

Давайте пройдемося по кожному об’єкту…

- Давайте. От летовище.

- Хай буде летовище першим. Летовище ділиться на дві частини: смуга і термінал.

Яку ситуацію на сьогодні ми маємо по смузі? На смугу розроблена проектна документація. Ця проектна документація пройшла державну експертизу. Але тоді, коли був виданий перший експертний висновок, на початку цього року, було сказано, що потрібно обов’язково провести додаткові геологічні дослідження в зоні рівчака, так будемо говорити коротко, забити пробні палі і після цього розробити робочу документацію і передати її на експертизу. На превеликий жаль…

- Але питання в тому, чому три місяці ніхто ці дослідження не робив?

- Справа в тому, що треба дійсно розставити акценти. Замовником повинне виступати державне підприємство аеропорту, яке знаходиться в юрисдикції Міністерства транспорту.

Хоча, з іншого боку, «Євро» буде проводитися у Львові і у Львові є місцева влада.

Я хочу зазначити і зробити таке застереження, що і правила, які існують в державі, вони існують однакові і для Львова, і для Харкова, і для Києва, і для Одеси, яка сьогодні вже не приймає участь. Але правила для всіх однакові.
Анатолій Беркута: Якщо щось десь йде краще або гірше, то це залежить виключновід активної або пасивної позиції органів місцевої виконавчої влади.

І якщо щось десь йде краще або гірше, то це залежить виключно, на мій погляд, від активної або пасивної позиції органів місцевої виконавчої влади і органів місцевого самоврядування.

- Таким чином можна говорити про те, що у Львові органи місцевого самоврядування гірше працюють, скажімо, ніж в Донецьку?

- На цьому етапі так.

Але 10 квітня я провів нараду за участю фахівців за кожним напрямком будівництва. І ось коли ми розглядали питання по смузі, я зробив доручення, щоби в тритижневий термін оця робота, про яку я сказав: з палями, з геологією, з робочою документацією була виконана і була передана на експертизу.

На превеликий жаль, організаційно не змогли вибудувати роботу належним чином, і ця документація поступила на експертизу тільки наприкінці липня. І 6 серпня замовники отримали відповідний висновок.

- Якщо доручення не виконується, то хтось має понести за це відповідальність. Чи поніс хтось за це відповідальність?

- Так, відповідальність повинна бути обов’язкова. Але зараз ми переводимо в ту площину нашу розмову, яка не відноситься до моєї компетенції. Я не маю права карати, заохочувати…

- Але Ви давали доручення.

- Я давав доручення як національний координатор не більш того.

Я зараз констатую факт того, що ми маємо по летовищу. Ми сьогодні маємо затверджену документацію, ми сьогодні маємо робочу документацію, яка дає можливість звести нульовий цикл летовища.

Але виконавець цих робіт «Азовінтекс» в особі інституту «Гіпромез» зараз запропонував трошки інше технічне рішення. І зараз це технічне рішення, от в ці дні, знаходиться в Науково-дослідному інституті будівельних конструкцій.

- Воно пов’язане з тим, що це буде дешевше рішення?

- За ідеєю «Гіпромезу» це повинно бути і швидше, і дешевше. Але для цього фахівці повинні це технічне рішення оцінити.

Але застерігаю, що це не стримує процес будівництва смуги. Це одна із пропозицій, яку можна розглядати як пропозицію по вдосконаленню проектного рішення. Вона може бути прийнята, вона може бути не прийнята. Але це не стримує процес будівництва…

- Що стримує процес будівництва?
Анатолій Беркута: По смузі нічого не стримує процес будівництва. По терміналу складніша ситуація.

- Нічого. Сьогодні по смузі нічого не стримує процес будівництва. Сьогодні передбачені кошти для ведення підготовчих робіт, дозвіл на підготовчі роботи отриманий, і «Азовінтекс» може виконувати абсолютно спокійно роботи по смузі, що він і робить – він виконує.

Тепер по терміналу. По терміналу складніша ситуація. Проектна документацію по терміналу розроблена. Проектна документація була передана на експертизу. Експертний висновок днями ми отримали. А тепер така процедура. 10 числа ми розглянемо цю документацію на науково-технічній раді міністерства, наступного четверга.
Анатолій Беркута: Проектна документацію на енергозабезпечення і водопостачання (летовища і терміналу) сьогодні не розроблена.

Я попередньо матеріали всі розглянув, я впевнений, що науково-технічна рада схвалить цей проект. Однак буде два застереження. Застереження, яке пов’язане з енергозабезпеченням всього летовища і терміналу і з водопостачанням.

Є проблемні питання. Проектна документацію на енергозабезпечення і водопостачання (летовища і терміналу) сьогодні не розроблена.

Це не буде стримувати процес затвердження проектної документації на термінал і початок його спорудження, але паралельно міській владі треба терміново разом з Міністерством транспорту вирішити питання енергозабезпечення всього цього, до речі, мікрорайону. Там десь на 10 мегават поставити трансформаторну підстанцію і забезпечити водою.

- Тут питання в грошах?

- Тут питання і в грошах, і в стосунках з «Львівобленерго». Це далеко непрості питання передачі з балансу на баланс, хто буде фінансувати, хто буде експлуатувати, хто потім з цього буде мати зиск. Це окремі питання.

І ось тут, я підкреслюю, що ще 10 квітня я зробив відповідне доручення, за яким просив, щоб міська влада як виконавча, так і міськвиконком опрацювали це питання з Мінтрансом і прийняли остаточне рішення.

Або ж це буде входити до складу проекту і буде фінансуватися з одного джерела тим інвестором, якого львівська влада вела пошук, або ж це будуть окремі проекти, які будуть реалізовувати за рахунок, наприклад, «Львівобленерго» або «Львівводоканалу». Оце питання сьогодні владі львівській треба вирішити.

- …Ми говоримо про найбільш складні питання того, чому у нас, не дай Боже, можуть забрати право проведення… Чи навіть не можна так казати – не дай Боже, заберуть. Так?

- Ми навіть так не ставимо питання, і я не хочу його так ставити, тому що, ще раз підкреслюю: летовище – там немає проблем, по терміналах, то я впевнений, що нам потрібно буде після науково-технічної ради приблизно два тижні для того, щоб проектна документація була затверджена у встановленому порядку і після затвердження можна приступати до реалізації цього проекту.

Тобто, протягом місяця ми обов’язково повинні розпочати роботи по терміналу. Далі ми будемо рухатися в графіку.

- Є ще питання стадіону. Це зовсім складно.

- Не те, що зовсім складно, а є дійсно непрості питання. Непрості питання полягають в тому, що первісно генеральним проектувальником виступала австрійка компанія.

- «Альпіна». Так?

- «Альпіна».

І австрійська компанія розробила так звану стадію-проект. Проектна документація була розглянута містобудівною радою при міністерстві. Це кращі архітектори України збираються на цю раду, коли треба розглядати такі важливі в містобудівному значенні проекти. Така проектна документація була містобудівною радою схвалена.

Однак містобудівна рада зробила цілий ряд побажань і застережень, які торкалися і архітектурного образу, і розміщення цього об’єкту, і спорудження паркінгів, під’їздів, зони евакуації, зон гостинності. Зробили цілий ряд побажань до цього проекту.

Але справа в тому, що далі не була знайдена спільна платформа у взаємовідносинах «Альпіни» з міською владою. І тоді, коли міська влада визначила генерального підрядника цього проекту маріупольську компанію «Азовінтекс», у складі якого є достатньо потужний інститут «Гіпромез»…

До речі, він спеціалізувався колись на проекті об’єктів металургії, а потім почав працювати і на цивільних об’єктах, там фахові люди. Але фахові люди розглянули цю проекту документацію, яку зробила австрійська компанія, і в цю документацію внесли цілий ряж своїх пропозицій. Вони витікали перш за все з того, що «Азовінтекс» хотів максимально, і ми цього хочемо застосовувати матеріали вітчизняного виробництва.

Але в цьому випадку виникали питання і виникала загроза того, чи може бути збережений архітектурний образ, який був запропонований «Альпіною».

Зараз ведуться консультації між експертами УЄФА, які запропонували нам створити творчий колектив, куди б могли увійти кращі архітектори з європейських компаній, там повинен бути представник «Альпіни», вони не виключають участі архітекторів, конструкторів з «Гіпромезу». І от такий консорціум фахівців повинен за їх висновком, експертів УЄФА, повинен працювати над розробленням робочої документації.

Я поділяю цю точку зору…

Я впевнений, що протягом тижня компромісне рішення буде знайдене...

- Це все організаційна сторона, а грошей вистачить?
Анатолій Беркута: Якщо б грошей в нас в державі не було, ми не бралися б за «Євро-2012»…

- Вистачить. Якщо б грошей в нас в державі не було, ми не бралися б за «Євро-2012»…

(Скорочена версія. Повну версію «Вашої Свободи» слухайте в аудіозапису)

XS
SM
MD
LG