Доступність посилання

ТОП новини

Французькі економісти: ВВП не може виміряти щастя


Нобелівський лауреат з економіки, професор Колумбійського університету Джозеф Стіґліц, 2008 р.

Прага – Всі, хто беруться визначати економічний стан держави, в першу чергу, дивляться на її валовий внутрішній продукт. Але чи справді так можна оцінити поступ? Група економістів, включно з Нобелівським лауреатом Джозефом Стіґліцом, закликає розширити кругозір та оцінювати, зокрема, якість життя.

Чим більше людей сидить за ґратами, тим більше ВВП держави. Офіційну статистику підкрутять догори і затори на дорогах, адже таким чином автомобілі споживають більше пального. На це звертає увагу Жан-Поль Фітуссі, професор Інституту політичних наук у Парижі.

«Чи це правда, що паризькі пробки підвищують валовий внутрішній продукт? Чи це правда, що пожежа підвищує зарплати? Чи це правда, що ВВП підвищує насильство? Відповідь на ці всі три запитання – так», – наголошує професор.

Замість того, щоб переживати з приводу зростання валового продукту, уряди повинні дбати про те, що насправді означає добробут людей. А це, наприклад, доступ до системи освіти й охорони здоров’я, вільний час, стан довкілля. Такого висновку дійшов професор Фітуссі з іншими вченими, які працювали за дорученням президента Франції Ніколя Саркозі.

Економісти, зокрема, звертають увагу на те, що в багатих державах дедалі частіше прийнято оплачувати стороннім людям домашню роботу. А це створює фальшиве враження, що рівень життя там зростає.

Автори звіту не закликають зовсім відмовитися від вимірювання ВВП як базового економічного показника. Натомість вони радять розширити цю категорію.

Саркозі за те, щоб статистика не забувала про щастя

Подібна ідея звучить уже не вперше, але досі мала небагато прихильників. Лише гімалайське королівство Бутан у виробленні державної політики офіційно враховує так зване «валове національне щастя» у виробленні державної політики.

Цього разу агітувати за новий підхід вимірювання ВВП береться президент Франції. Ніколя Саркозі пообіцяв, що просуватиме ідею на саміті «Групи двадцяти» цього тижня у Піттсбурзі. Саркозі за те, щоб міжнародні організації «змінили статистичні системи» для врахування таких категорій як щастя.

У Франції є для цього свої підстави. Якщо враховувати, наприклад, кількість вільного часу, то рейтинг Франції порівняно з такими економічними велетнями, як Сполучені Штати, обов’язково підніметься догори.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG