Доступність посилання

ТОП новини
23 Жовтень 2018, Київ 14:18

«Тепер політика пані Меркель буде зовсім іншою» – німецький політолог Гладко


Президент України Віктор Ющенко і канцлер Німеччини Анґела Меркель під час саміту ініціативи ЄС «Східне партнерство». Прага, 7 травня 2009 р.

Прага – За попередніми офіційними результатами парламентських виборів у Німеччині, найбільше голосів здобули християнські демократи (33,5%), друге місце посідає Соціал-демократична партія (22,5%), третіми йдуть ліберали – Вільна демократична партія, яка здобула рекордні для себе 15% голосів. Ці три політичні сили вже приступили до переговорів про створення нової коаліції. Ліві здобули 12,5% голосів виборців, а зелені 10,5% – ліві і зелені будуть в опозиції. Прихід до влади Німеччини лібералів є шансом для України покращити відносини з Європою, вважає німецький політолог Валерій Гладко. На його думку, нова конфігурація політичних сил у німецькому Бундестазі вплине на курс зовнішньої політики країни, зокрема, пом’якшить її ставлення до країн Східної Європи. Втім Україна повинна вміло скористатись можливостями.

– Пане Гладко, як вплине зміна конфігурації в німецькому Бундестазі на відносини України з Німеччиною?

– Я думаю, в України є невеликий шанс, щоб побудувати свої відносини з Німеччиною, які спрямовані на відбудові відносин між Україною та Німеччиною, чи може навіть через Німеччину на відносини зі всією Європою. Але вже без того, щоб дивитись на відносини з Україною через призму російсько-українських відносин. Соціал-демократи в уряді пані Меркель, який вже перестав діяти, дуже впливали на позицію Німеччини, і пані Меркель не могла по-іншому діяти, з огляду на своїх коаліційних партнерів. Тепер її політика буде зовсім іншою, у цьому я впевнений. Звичайно, вона не буде поганою відносно Росії, тому що президент Медведєв також намагається знайти добрий контакт до європейських держав. Думаю, ми маємо дивитись, щоб в Україні дійсно почали будувати демократичний процес.

– Найімовірнішим кандидатом на посаду міністра закордонних справ є лідер Вільної демократичної партії Ґідо Вестервеллє. Він замінить на цій посаді Вальтера Штайнмайєра. Як би ви охарактеризували Вастервеллє як політика?

– Він – розумна, молода, освічена людина, чого наразі дуже бракує соціал-демократам. Тому що у них більш робітнича партія, там навіть голова партії Франц Мюнтеферінг не має жодної освіти, він закінчив тільки школу. І це у соціал-демократів є величезним мінусом, вони правда з цим не хочуть погодитись. Штайнмайєр був сконцентрований на відбудові відносин із Росією, і Україну він не бачив через цю призму, тому що вважав головним чинником політики у Східній Європі – Росію. Вестервеллє буде робити все навпаки. Думаю, він буде намагатись знайти можливість дати шанс Україні і іншим країнам вийти з-під російського впливу і російської зовнішньої політики.

– Якщо Німеччина змінить позицію щодо країн Східної Європи, зокрема України, як повинен діяти Київ щодо Берліна, аби зберегти себе партнером Німеччини?

– Україна повинна сама стати на шлях демократичного розвитку і нарешті будувати в себе демократію. Це єдиний шлях для того, щоб встановити будь-які відносини з будь-якою країною. Німеччина має свої особливі прерогативи, має свою точку зору стосовно України, але вона не дуже сильно відрізняється від когось іншого. Просто Німеччина – більш прагматична країна, вона може тільки дати Україні шанс. Якщо Україна сама цього хоче, вона (Німеччина) буде ставитись до України саме так. Але не треба намагатись ставити Німеччину в ситуацію, коли вона має вибрати між Росією та Україною на користь Україні. Цього ніколи Німеччина не робитиме. Навіть зараз в цій новій конфігурації робити не буде.

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Ярина Матвійчук

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2004 року. Редактор та ведуча програми «Ранкова Свобода». Редактор та ведуча новин. Народилась у 1981 році у Камені-Каширському Волинській області. Вищу освіту здобула у Волинському Державному університеті ім. Лесі Українки.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG