Доступність посилання

ТОП новини
18 Жовтень 2018, Київ 08:51

Пільги абітурієнтів і ризики освітньої системи


Під час тестування в Харкові, травень 2009 року

Київ – Наплив абітурієнтів-пільговиків може зробити неконкурентоздатними найпрестижніші виші України, а за декілька років залишити державу без якісних фахівців у багатьох галузях. Про це говорять експерти зі впровадження зовнішнього незалежного оцінювання в Україні. Натомість у Міносвіти заявляють, що кількість пільговиків скорочувати неприпустимо. Втім, деякі університети самотужки знайшли розв’язання проблеми.

Міжнародні відносини, міжнародна економіка, банківська справа – такі спеціальності цього року обирають абітурієнти пільгових категорій. На них пільговики зайняли майже всі бюджетні місця у вишах Києва, Харкова та Львова, свідчить моніторинг громадської мережі «Опора».

Положення про зовнішнє незалежне оцінювання дає пільговикові право вступу, якщо він набрав на тестуванні хоча б 124 бали. Тому на деякі спеціальності талановиті абітурієнти без довідки про пільги взагалі не змогли потрапити.

Наплив пільговиків без знань може залишити Україну без фахівців – експерт

Це може мати згубні наслідки для держави в цілому, заявляє експерт Програми сприяння зовнішньому незалежному оцінюванню Володимир Ковтунець.

«Я нещодавно побував у Донецькому національному університеті. На 1 тисячу 200 бюджетних місць у них було стільки ж заяв пільговиків. Таким чином, скоро на Донбасі не буде грамотного юриста, історика і навіть гірничого інженера! Працювати буде нікому, бо всі вступали на пільгових умовах, із мінімальними знаннями», – застерігає він.

Експерт переконаний, що пільговика треба підтримувати, але вже після вступу.

Не скасувати пільги, а оптимізувати

Натомість міністр освіти і науки Іван Вакарчук виключає можливість скасування пільг під час вступної кампанії.

«Сьогодні пільговиків із загального числа абітурієнтів не більше від 4 відсотків. Ми не будемо скорочувати їхню кількість, бо це діти, які потребують допомоги. А зараз на наше ставлення до них здійснюється тиск», – каже він.

Міністр запевняє, що з наступного року абітурієнти пільгових категорій зможуть подавати документи лише до одного навчального закладу і це зніме проблему.

При слові «СБУ» половина пільговиків зникає

Тим часом деякі престижні виші вже розв’язали проблему самотужки. Цього року Києво-Могилянська академія прийняла лише 25 пільговиків, і всі вони з високим балом тестування, розповідає директор академії Сергій Квіт.

«Для університетів є простий вихід – поділюся досвідом: варто просто підняти бали сертифікатів. Крім того, ми дали прес-конференцію про те, що всіх пільговиків перевірить СБУ. Половина з них зникла. Можна порахувати, скільки з них мали підробні документи», – каже він.

Громадські активісти та частина керівників найбільших вишів мають намір ініціювати перевірки пільгового статусу абітурієнтів на тих спеціальностях, де їх виявиться найбільше.

(Київ – Прага)
  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG