Доступність посилання

ТОП новини

Кілька місяців Україна може обходитися без грошей МВФ – німецький економіст


Прага – Віце-прем’єр-міністр України Григорій Немиря сьогодні перебуває з робочим візитом у Вашингтоні. Його мета – домогтися відновлення кредитування України Міжнародним валютним фондом. Міжнародні фінансисти відмовилися надавати черговий транш офіційному Києву в розмірі майже чотири мільярди доларів через те, що не змогли домовитися з українською владою. Про те, чи має український посадовець якісь шанси на успіх у Вашингтоні, Радіо Свобода розпитувало західного економіста, експерта німецької групи радників українського уряду Роберта Кірхнера. Пан Кірхнер працює у консалтинговій групі «Берлін-Економікс» у німецькій столиці.

Роберт Кірхнер
– Уряд дуже важко намагається переконати МВФ продовжити програму, і це зрозуміло, адже гроші МВФ були ключовим джерелом наповнення бюджету і дотепер становище є досить складним. Але я вважаю, що МВФ продовжить фінансування лише тоді, коли буде консенсус щодо виходу з кризи між ключовими гравцями в Україні. Це стосується не лише уряду, але також Президента, Національного банку і парламенту. Без такого консенсусу співпраця з МВФ буде затягуватися.

– Але представники Секретаріату Президента дали зрозуміти, що Ющенко більше не буде підписувати чергового листа-прохання до МВФ, бо уряд потім, мовляв, використовує гроші не на боротьбу з кризою, а на виконання популістських обіцянок. То чи після цього було варто Григорію Немирі пакувати валізи до Вашингтона?

– Гадаю, що домовлятися зажди має сенс. Але треба спершу виконати домашню роботу, як я вже сказав, дійти згоди вдома. Рік тому, коли програма МВФ починалася, був такий добрий приклад. Влада відреагувала на виклик кризи в Україні разом і швидко.

– Наскільки надходження грошей МВФ до кінця року важливе для української економіки?

– Це не є питанням життя і смерті. В України є досить непогані резерви, тому щонайменше кілька місяців Україна протримається, але в середньостроковій перспективі продовження програми дуже важливе. Не тільки через кошти, але також через дисципліну, що вони накладають на внутрішніх українських гравців. І тут реалістичний бюджет на наступний рік буде ключовим елементом на переговорах.

– МВФ невдоволений тим, що Верховна Рада підняла соціальні стандарти, але з іншого боку оглядачі дорікають уряду за небажання піднімати тарифи на газ, що є також однією з вимог донорів. Яка вимога сьогодні важливіша для відновлення співпраці України з МВФ?

– Я не хочу вимірювати дві проблеми у грошовому вимірі, адже вони обидві важливі для реалістичного бюджету. Закон про підняття соціальних стандартів серйозно підриває кошторис, поки в України немає таких коштів. Водночас підвищення тарифів на газ також важливе довгострокове питання. Нинішня система створює фінансові проблеми для «Нафтогазу», що впливає і на загальнодержавний бюджет. Тому обидва ці питання є елементом переговорів.

– У вівторок, 8 грудня, український прем’єр Юлія Тимошенко вирушає до Берліна. На що вона може розраховувати в економічній площині?

– Уже тривалий час Україна домовляється з Євросоюзом про подальшу допомогу. Але з ЄС надходять чіткі сигнали про те, що це можливе тільки після відновлення співпраці Києва з МВФ. Тому я не бачу негайних результатів в економічній царині, які вона може привезти додому.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG