Доступність посилання

ТОП новини
19 вересня 2020, Київ 06:14

Взимку в Україні без роботи можуть залишитися ще майже 200 тисяч осіб


Київ – В Україні півмільйона офіційно зареєстрованих безробітних, кажуть у Державному центрі зайнятості. Торік їх було майже вдвічі більше – 930 тисяч. Після незначного скорочення кількості шукачів праці протягом минулого року, крива безробіття буде зростати, прогнозують експерти. Яка нині ситуація на ринку праці? Яким є рівень прихованого безробіття? Який розрив між офіційною і реальною незайнятістю?

536 тисяч офіційно зареєстрованих безробітних перебувають на обліку в Державному центрі зайнятості, повідомила Валентина Клещикова-Матвєєва, речниця цього центру. «У центрах занятості на сьогодні чисельність людей на обліку зменшилась майже на 340 тисяч осіб. У І півріччі 2009 року рівень зайнятості збільшився на 0,5%, а рівень безробіття знизився на 0,4%».

Рівень зареєстрованого безробіття в Україні складає нині 9,1%, а в наступному році, прогнозує заступник міністра праці і соціальної політики Віктор Іванкевич, крива безробіття поповзе вниз, і рівень безробіття становитиме вже 8%. «Є пожвавлення в багатьох секторах економіки. Кількість вакансій стабілізувалася. Кількість звернень до служби зайнятості також зараз на рівні. Антикризовий закон на ринку праці добре спрацював».

Насправді ж ситуація є ще доволі складною

Проте таких райдужних перспектив не поділяє економіст Володимир Лановий. Через кризу, каже він, майже 60% українських підприємств є збитковими. Відтак вони або скорочують заробітну плату своїм працівникам, або масово звільняють персонал. Люди не поспішають офіційно ставати на облік у центри зайнятості через низьку матеріальну допомогу (яку, до того ж, виплачують лише упродовж шести місяців), а також через невідповідність запропонованих вакансій кваліфікації того чи іншого безробітного.

«У нас навіть за міжнародними підрахунками 10% безробітних. У США також 10%, хоча там виробництво знизилось на 3-4%, а в нас – на 30%, – говорить економіст Володимир Лановий. – У нас, наприклад, безробітні не реєструються в сільській місцевості. Можна сказати, що там продуктивно працюють лише 10% від усієї кількості селян. У період кризи у нас продуктивно не працює до 20% населення».

В Україні офіційний рівень безробіття є нижчим, ніж в інших європейських країнах, які не так сильно постраждали від кризи – наприклад, в Іспанії, Португалії чи Італії, констатує перший заступник голови Федерації профспілок України Григорій Осовий. Причиною є те, що в Україні процвітає масштабна тіньова зайнятість. «Люди самі собі дають раду, не йдуть офіційно реєструватися в службу зайнятості. Насправді, ситуація є ще доволі складною, тому що в таких галузях, як машинобудування та будівництво, на які найбільше вплинула криза, не відбулося, будь-яких змін на покращення, з точки зору відновлення економічної діяльності»,– сказав Григорій Осовий.

Безробітним місяцями не виплачують грошову допомогу

45-річна киянка Тетяна працювала у банку. Від 1 вересня цього року її і ще 130 працівників скоротили. У центрі зайнятості Подільського району Києва, куди жінка стала на облік, грошей їй не виплачують уже четвертий місяць. Кажуть, немає надходжень з бюджету. «У мене стаж роботи майже 30 років. Мала дуже хорошу зарплату. Вони не мають права пропонувати мені іншу роботу, крім роботи у банку, а банки зараз не дають заявок. Оскільки я «за скороченням» звільнена, то мені мають 3 місяці 100% зарплати виплачувати, а у службі працевлаштування кажуть, що менше. Взагалі, нині я не можу дізнатися, які я маю права, що мені належить по закону. Ці центри зайнятості – якісь слизькі, замкнені структури, з яких неможливо взяти жодної інформації»,– скаржиться жінка.

Фонду державного соціального страхування України на випадок безробіття загрожує дефіцит, прогнозує експерт Олександр Жолудь. Причина – зростання видатків. «Ми маємо таку систему: якщо кількість безробітних у нас зростає – з одного боку, зменшується дохідна частина, тому що зменшується Фонд оплати праці на тих, хто лишається, з іншого боку – збільшується видаткова частина».

Відновлення ринку праці може тривати до 5 років

Серед загальної кількості безробітних жінки активніше реєструються на офіційному ринку зайнятості, зауважує координатор Міжнародної організації праці в Україні Василь Костриця. «На жаль, серед зареєстрованого населення, близько 26-33% складає молодь. В усіх висновках Міжнародної організації праці говориться про те, що навіть якщо почнеться світове відновлення економіки, то реальне відновлення ринку праці (скорочення рівня безробіття) до кризового періоду може зайняти до 3,5-5 років».

З листопада минулого року рівень офіційного безробіття почав зростати. У Державній службі зайнятості України це пояснюють завершенням сезонних робіт – сільськогосподарських та будівельних. Через це взимку, прогнозують фахівці, на вулиці можуть опинитися ще майже 200 тисяч безробітних.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондент та редактор сайту Радіо Свобода

     

Дивитись коментарі (3)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG