Доступність посилання

ТОП новини
24 Вересень 2018, Київ 18:28

Галичан підкуповуватимуть на виборах


Львів – Неточні списки і підкуп виборців будуть найбільшою проблемою у день голосування на Львівщині, вважають експерти з проведення виборів. Крім цього, сотні виборців не внесені до списків і в області не поспішають виправити ситуацію.

За різдвяним столом у багатьох галицьких родинах виникали політичні суперечки, за кого голосувати. Найгарячіше дискутували прихильники двох кандидатів «Ющенка-Тимошенко».

Те, що вибори 2010 нагадують президентські перегони десятирічної давності, зазначає чимало аналітиків. Адже в 1999 році галичани масово проголосували за Леоніда Кучму з боязні приходу до влади комуніста Петра Симоненка. Такий настрій «страху» може спрацювати серед мешканців Західної України й у другому турі, прогнозують експерти. Але 17 січня чимало львів’ян вибиратимуть з усього спектру 18 кандидатів. Хоча люди нарікають, що це вибори без вибору.

Державні представники кажуть, що до виборів готові, незалежні мають сумніви

За чотири дні до голосування всі виборчі дільниці в області укомплектовані і це при тому, що представники кандидатів Симоненка, Мороза, Бродського, Рябоконя, Богословської та Ратушняка масово цими днями відмовились від роботи у дільничних комісіях, зазначила секретар комісії територіального виборчого округу № 120 Вікторія Колбас.

«У нас зараз на дільницях від 20 до 27 людей, на деяких невеликих до 18 осіб. Проблем із комплектацією дільниць не існує», – каже секретар ТВК.

На сьогодні на кожній із 2142 виборчих дільницях внесено по 20-25 поправок у списках виборців, здебільшого вилучають прізвища людей, які померли, «двійників», заробітчан, виправляють особисті дані. Однак скільки саме «двійників» виявили у списках начальник відділу адміністрування Державного реєстру виборців Львівської ОДА Федір Алєйніков сказати не зміг. Лишень зазначив, що неточностей у списках на парламентських виборах у 2006 році було набагато більше, аніж тепер.

За даними громадської організації «Опора», лише 4-5 відсотків виборців Львівщини перевірили свої дані у списках, а це свідчить про невелику активність людей. Тому прогнозують, що у день голосування чимало виборців не знайдуть своїх прізвищ у списках.

Відповідальність перекладена на виборців

Що тоді робити? За законом треба особисто подати скаргу до дільничної або окружної виборчої комісії чи представництва Державного реєстру виборців. Скарга невідкладно розглядається одним із органів, а в день голосування дільничною комісію. Скарга може бути подана не пізніше ніж за одну годину до закінчення голосування. Теоретично, Закон забезпечує право людини, якої не має у списку, проголосувати, але практично в день голосування внести зміни неможливо, зазначають у Комітеті виборців у Львівській області. Адже члени виборчої комісії не зможуть засідати, оскільки зобов’язані проводити голосування. Тому фахівці радять виборцям з’ясувати питання заздалегідь.

Назар Бойко, керівник моніторингово-аналітичної групи «Цифра» вважає, що Закон про вибори Президента надає численні механізми для фальсифікацій, оскільки є чимало неузгодженостей. Однак під час першого туру маніпуляцій буде обмаль, вважає експерт.

«За умови політичної волі застосовуватимуть маніпуляції. Але, коли буде відрив кандидата на 10-15 відсотків, то, щоб задіяти фальсифікацію, потрібно мати фінансовий і кадровий потенціал. Ні одного, ні другого немає. У другому турі, вже буде цікавіше і будуть фальсифікації, коли будуть працювати один проти одного лише два штаби», – зазначає Назар Бойко.

Натомість підкуп і так звані каруселі, коли виборець отримує заповнений бюлетень, який перед тим винесла з дільниці попередня людина, і відповідно, кидає його у скриньку і виносить з дільниці чистий, штаби кандидатів застосовуватимуть, очікують у Комітеті виборців у Львівській області.

За інформацією Радіо Свобода, у селах Тернопільщини та Львівщини штаби кандидатів пропонують по 80-120 гривень за голос.

До слова, за виборчим процесом в області зголосились спостерігати 1300 міжнародних спостерігачів.
  • 16x9 Image

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Має досвід роботи на телебаченні і в газеті.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG