Доступність посилання

ТОП новини

Річниця визволення Аушвіца (Освенціма), річниця Голокосту


Колишні в’язні Освенціма під час заходів зі вшанування жертв Голокосту

Прага – Ще живі свідки Голокосту, радянські ветерани та політичні лідери зібралися у середу в Польщі, щоб відзначити 65-ту річницю звільнення найбільшого нацистського концтабору. Аушвіц-Біркенау (Освенцім) – це стійкий символ геноциду євреїв, здійснюваного нацистською Німеччиною. Дата звільнення Аушвіца тепер відзначається як вшанування жертв Голокосту.

65 років тому радянські війська визволили в’язнів найбільшого нацистського концтабору, яким був Аушвіц у польському Освенцімі. У 2005 році ООН оголосила, що ця дата стає міжнародним днем вшанування жертв Голокосту, жертв нацизму.

Перед головними відзначеннями у Польщі президент Ізраїлю Шимон Перес виступив у німецькому Бундестазі із закликом притягнути до судової відповідальності ще живих злочинців-нацистів і згадав свого дідуся, якого нацисти спалили в синагозі у Вишневому на території Білорусі.

Папа Римський Бенедикт Шістнадцятий засудив злочини Голокосту, як «нечувані звірства» нацистів Німеччини. Німець за походженням, Бенедикт Шістнадцятий, згадуючи жертв сліпої расової та релігійної ненависті, звернувся до всіх людей із закликом не допустити повторення таких жахіть.

«Пам’ять про ці події, особливо Голокосту, котрим завдано удару по єврейському народові, має покликати до того, щоб ми назавжди зберегли повагу до гідності кожної людини, щоб усі люди розглядали себе членами однієї великої земної родини. Всемогутній Бог проливає світло своє у серця і розум усіх, щоб такі трагедії більше ніколи не мали місця», – зазначив глава Римо-католицької церкви.

Сьогодні у післяобідній час, попри незвичний мороз, приблизно сто осіб, уцілілих від нацистської смертельної машини, а також ветерани радянської армії, взяли участь у церемонії в меморіалі Голокосту Аушвіц. Тут були також присутні президент Польщі Лех Качинський, ізраїльський прем’єр Біньямін Нетаньяху, а ізраїльський рабин Меїр Ло, народжений у Польщі, виголосив молитву пам’яті жертв.

Аушвіц символ геноциду

Понад мільйон осіб було знищено нацистами в газових камерах Аушвіцу,або ж вони загинули тут від голоду й хвороб. Коли радянські війська прийшли сюди 27 січня 1945-го, то тут залишилося до 7 тисяч уцілілих в’язнів.

Один із них Єжі Міхноль розповів: «Одного разу нас загнали у душову і там перевіряли голими. І тут залежало від вказівного пальця есесівця, чи ти залишаєшся ще живим, чи йдеш на знищення. Це був страшний момент, коли твоє життя залежало від вказівного пальця офіцера СС».

Більшість жертв Освенціму були євреями з усієї Європи, сюди нацисти зігнали їх на смерть. Але серед жертв цього табору смерті були й поляки, українці, роми, гомосексуалісти, політичні вороги нацистів.

Всього в Європі було вбито нацистами приблизно 6 мільйонів євреїв. Про них сьогодні згадують, схиляючи голови на знак пам’яті і шани, у всьому світі – і в Європарламенті, і під час відео-конференції президента США Барака Обами та президента Франції Ніколя Саркозі. Сьогодні також згадують і про тих, хто рятував євреїв від нацистів.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG