Доступність посилання

ТОП новини
17 Жовтень 2018, Київ 00:19

Журналістський клуб: підсумки тижня


Гості: незалежні журналісти Іванна Коберник і Володимир Бойко

(Скорочена версія. Повну версію «Вашої Свободи» слухайте в аудіозапису)

Віталій Портников: Іванно, що було 2010 року? Ви розчаровані передвиборною кампанією чи саме такої передвиборної кампанії, саме такої боротьби між Юлією Тимошенко і Віктором Януковичем Ви очікували?

Іванна Коберник: Я не назвала б це боротьбою. Розчарування досить велике. Я думаю, що не тільки в мене.

Насамперед тому, що зміст повністю нівельований в українській політиці. Змісту немає ніякого, навіть ніхто не намагається декларативних хоча б програм показати. І це серйозна відмінність не тільки від 2004-го, а ще більшою мірою від 1999-го.

Ми тоді обговорювали якісь економічні реформи, обговорювали якісь плани...

- Леонід Кучма тоді казав, що буде іншим.

Іванна Коберник: І пояснював, чому. Політреформа, погана чи хороша, але вона обговорювалася.

Зараз ми бачили тільки картинки з портретами – і все. Тобто, це був конкурс листівок.

Володимир Бойко: І все-таки тоді були постаті. У 1999 році, в 2004 році.

- А що, Юлія Тимошенко не постать? І Віктор Янукович така постать! О!


Володимир Бойко: Зараз ми бачимо боротьбу артистів за поганенькими сценаріями.

І головна особливість при цьому - це повна байдужість народу. Народ просто стомився за 5 років взаємного обпльовування помаранчевими лідерами один одного. Просто втомився. Народ хоче спокою. Оце, мабуть, особливість цієї виборчої кампанії.

Іванна Коберник: У мене таке враження, що народ не тільки втомився, а народу ще й соромно, що в 2004 році він вийшов на площу, він привів цих людей до влади, потім був дуже швидко обманутий, миттєво забутий, йому просто соромно, що він це зробив і якось повірив цим людям.

Він вирішив, що політика повинна все-таки існувати у тому своєму іншому світі, а люди живуть своїм іншим життям, бажано, щоб ці світи ніколи не перетиналися.

Звичайно, для держави це дуже небезпечно.

Володимир Бойко: Хочу захистити наших політиків щодо звинувачень в обмані. Обманути можна тільки ту людину чи той народ, який хоче бути обманутий. Тому що народ наш тоді чекав, що приведуть доброго царя, і сам народ буде десь там собі сидіти, поратися на кухні, а добрий цар буде за народ працювати.

Народ не контролював цю владу, хоча така можливість була.

Я хочу нагадати, що сьогоднішня ситуація з’явилася не сьогодні і не вчора. Вона з’явилася 1 січня 2005 року, коли на новорічний Майдан Ющенко привів Азарова в помаранчевому шарфику. І тисячі людей народу стояли на Майдані і не зігнали Азарова з Майдану. Вони дозволили.

- Тому що вони вірили Ющенку.

Володимир Бойко: Тому що це була перевірка, перепрошую, на вошивість. Бо дивилися, як «піпл хаває чи не хаває»? «Піпл схавав».

А потім почалися щоденні порушення Конституції. І «піпл хавав» і кричав: «Не треба заважати народному Президентові!» І тепер ми маємо те, що маємо, через 5 років.

- Якось Ви замислилися.

Іванна Коберник: Тому що в принципі можна зараз порахувати, скільки людей другого ешелону, які співпрацювали з фашистами, були в уряді Аденауера. І тим не менш це були люди, які були носіями певного державного знання, якою не була б ця держава.

І саме проблема в тому, що якраз більшість людей, таких як Азаров, були вигнані зі влади. Я маю на увазі люди нижчого рангу. Ющенко цілий рік хвалився, що 20 тисяч чиновників було скорочено чи вигнано, чи звільнено.

- Питання: чи це добре?


Іванна Коберник: Ні, ми тепер точно знаємо, що це погано, тому що державної влади в Україні немає ні на якому рівні.

Володимир Бойко: Я перепрошую, я не проти постаті Азарова при владі. Я тільки коментую позицію нашого народу.

Якщо тільки 31 грудня Азаров був уособленням вселенського зла…

- Він зараз, до речі, теж є уособленням зла, тому що є «азаровщина», про яку говорить Юлія Тимошенко, і таке інше.

Іванна Коберник: Це вигадала Інна Богословська.

Володимир Бойко: Я перепрошую, не треба забирати лаври у видання «Обком. нет». Термін «азаровщина» з’явився в 2002 році саме на сторінках цього видання.

Так все ж таки, повертаючись до подій 2004-2005 років, якщо 31 грудня лідери вели народ блокувати Кабмін вдень, бо там засідав Азаров (умовно кажу, що 31 грудня), то вже вночі, виявляється, він у шарфику стоїть на Майдані.

Питання до Азарова: що він робив у цьому шарфику там?

- Ми маємо слухача.

Слухач: Якщо проходить у президенти Віктор Янукович, чи згоден він на те, щоб Прем’єр-міністром була Вітренко? Якщо ж проходить у президенти Юлія Тимошенко, чи згодна вона, щоб у неї був Прем’єр-міністром Микола Азаров?

- Якісь такі чомусь дивовижні у Вас кандидатури на посаду прем’єрів для президентів.

Але ми маємо сказати головне для слухача. Що взагалі Президент ні з чим не погоджується. Не Президент в Україні (і це має знати кожний виборець, який зранку піде в неділю голосувати) визначає кандидатуру Прем’єр-міністра.

А Президент – це усього тільки символічна особистість, за яку ви голосуєте, щоб ця особистість репрезентувала державу, визначала її зовнішню і оборонну політику.

Прем’єр-міністра, справжнього керівника цієї держави, визначає парламентська більшість.

Таким чином, коли ви обираєте Президента, то нічого в цій країні взагалі не можете змінити до того моменту, як ця парламентська більшість не збереться і не вирішить, що Прем’єр-міністром буде такий, такий і такий.

Зараз, як ви знаєте, парламентської більшості немає. В Україні є майже непрацездатний уряд меншості на чолі з Юлією Тимошенко. Цей уряд залишиться при владі поза сумнівом, хто б не очолював українську державу.

Маєте про це пам’ятати кожної хвилини, коли голосуєте. І все.

Іванна Коберник: Так, тільки треба пам’ятати про те, що за останні 5 років Віктор Ющенко показав, що цей Президент, який формально нічого не вирішує, може дуже прекрасно заважати

- Заважати – це не вирішувати. Правда? Він не може ж сказати: хочу цього прем’єра.


Іванна Коберник: Не може. Не вирішує кандидатуру прем’єра. Це правда. Але він може серйозно, так би мовити, попсувати кров.

Інше питання, що він псував її і Тимошенко, і Януковичу в однаковій мірі. І ми насправді дізналися, що це насправді людина, яка не може ні з ким домовлятися. Але це не означає, що вони кращі.

- Але зараз питання не про Ющенка. Будь-який президент буде псувати кров будь-якому несвоєму прем’єру.

Іванна Коберник: Точно.

- Прем’єри (і ми це знаємо) і за часи Кравчука, і за часи Кучми, і за часи Ющенка вимагають слухняності. А сьогоднішній прем’єр може вимагати слухняності від Президента, нагадувати йому, хто ти такий. Слухайся Прем’єр-міністра, бо за мене більшість, за мене люди. А ти хто? Сиди там на Банковій і видавай собі звання героїв тим, кого ти вважаєш героями. Хто Бандері, хто Ковпаку, але не втручайся в реальні справи.

Ось що скаже прем’єр Президенту.

Ми маємо слухача.


Слухач: Що Янукович, що Тимошенко – всі вони з однієї організації, а народ зараз дуже страждає від того, що нічого не роблять ці дві особи, які нам настільки набридли.

- Бачите, Володимире, оце так люди вважають, що Тимошенко і Янукович з однієї організації, а народ з іншої організації. І ця організація за ту організацію не відповідає.

Володимир Бойко: І десь вони мають рацію. Тому що насправді народ України розділений не на схід і на захід, не на біло-синіх та помаранчевих, а на «них» і на «нас».

- Це якийсь більшовизм.

Володимир Бойко: Так. На недоторканих і недоторканних. Можна так сказати.

Тобто, ця верхівка владна ніякого стосунку до народу не має, і народ так точно на неї не впливає.

Чому так сталося? Звідкіля такий кастовий поділ суспільства? Це інше питання. Я думаю, що не в останню чергу через байдужість народу і через відсутність інститутів громадянського суспільства…

(Скорочена версія. Повну версію «Вашої Свободи» слухайте в аудіозапису)
  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG