Доступність посилання

ТОП новини
09 Грудень 2018, Київ 23:17

США закликають європейських членів НАТО модернізувати свої збройні сили


США - Міністр оборони Роберт Ґейтс виступає на семінарі з нової стратегічної концепції НАТО. Вашингтон, округ Колумбія, 23 лютого 2010 року.

Прага – Міністр оброни США Роберт Ґейтс попередив європейських союзників у НАТО, що у разі відмови від модернізації своїх збройних сил та від збільшення витрат на оборону трансатлантичний оборонний союз ризикує стати чи не найслабшою ланкою сучасного світу.

Із такими заявами Роберт Ґейтс виступив 23 лютого на форумі експертів, котрі закликали до перегляду стратегічної концепції НАТО. Міністр оборони США наголосив, що Північноатлантичний альянс понад 60 років успішно виконував свої оборонні функції. Але сьогодні, на думку Ґейтса, коли в Європі накопичується несприйняття ролі військової потужності, НАТО загрожує втрата здатності протистояти агресії.

«Демілітаризація Європи, де відчувається все ширший вплив суспільних та політичних сил із антивоєнними, безризиковими настроями, стає відходом від оборонного реалізму 20-го століття та створює перешкоди реальній безпеці і тривалому мирові у 21-му столітті», – сказав він.

Роберт Ґейтс попередив, що якщо члени НАТО не підтримуватимуть на належному рівні свої збройні сили і не створять бюджетної основи для їхньої модернізації, то Європа стане вразливою для «агресивних загроз».

Заява Ґейтса – це одне із трьох головних послань команди президента США Барака Обами з питань національної безпеки, які пролунали протягом останньої доби.

США закликають до оновлення стратегічної оборонної концепції

Американський міністр оборони – один із тих, хто останні три роки не втомлювався переконувати Європу в необхідності збільшення асигнувань на оборону. Роберт Ґейтс не забував хвалити НАТО за активність в Афганістані, де європейські союзники нарощують у цьому році свої сили більш як удвічі.

Але разом з тим американський військовий чільник завжди наголошує, що НАТО має сьогодні «системні, довготривалі проблеми», які пов’язані з бюджетною кризою альянсу і загрожують оборонній здатності Північноатлантичного блоку в найближчому майбутньому.

Роберт Ґейтс, зокрема, зауважив, що НАТО потребує сьогодні великого вантажного літака та гвинтокрилів для здійснення операцій в Афганістані, а також повітряних танкерів для дозаправлення і платформ для розвідувальних операцій на афганських полях бойових дій.

Колишній держсекретар США Мадлен Олбрайт очолює групу експертів, котрі працюють над оновленням стратегічної концепції НАТО. Ухвалення концепції очікують на саміті НАТО в Лісабоні в листопаді 2010 року.

Але посол США в НАТО Іво Даалдер заявив, що основна місія Північноатлантичного альянсу все ж залишиться незмінною.

«Функції безпеки НАТО не змінилися, не дивлячись на драматичну зміну стратегічного пейзажу у світі, – наголошує дипломат. – Ми вимагаємо нового мислення альянсу, готовності до відповідей на сучасні загрози, але за цими змінами не йде слідом ніяка зміна базових принципів блоку».

Хоча вже війна в Афганістані, яка тягнеться 8 років, вносить неприємні розходження у лавах членів НАТО, демонструючи явні прорахунки альянсу. Так, Нідерланди зазнали цього місяця краху політичної коаліції, бо не змогли домовитися з керівництвом НАТО про врегулювання свого внеску в Афганістані, включно з планами розпочати у серпні 2010-го виведення своєї двотисячної бригади із регіону бойових дій. Канада також оголосила про плани виведення з Афганістану її контингенту в майже три тисячі вояків до 2011 року.
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG