Доступність посилання

ТОП новини
17 Грудень 2018, Київ 03:23

Нова коаліція: що може спонукати НУНС до коаліції з Партією регіонів


Київ – Наступного тижня Верховна Рада візьметься за відставку уряду та формування нової коаліції. З цього приводу Віктор Янукович порозумівся із Володимиром Литвином. На зустрічі в п’ятницю новий Президент та спікер досягли порозуміння щодо цього. Однак, на думку політиків та політологів, згоди новообраного Президента зі спікером замало. Головною залишається інтрига довкола фракції НУНС.

Президент Віктор Янукович закликав спікера Володимира Литвина негайно ініціювати переговори про створення дієвої парламентської коаліції. Спікер же підтвердив, що чинної коаліції фактично не існує, оскільки вона фактично не має достатньої кількості голосів для ухвалення законів.

Вже у вівторок, 2 березня, в парламенті планують розглянути питання про відставку Юлії Тимошенко. Як кажуть у парламентських кулуарах, необхідна кількість голосів для ухвалення такого рішення є.

Проте одного рішення про відставку регіоналам недостатньо, бо натомість треба сформувати нову коаліцію, яка б запропонувала кандидатуру нового голови уряду. Адже поки цього не станеться, попередній прем’єр залишатиметься виконувати свої обов’язки.

На думку політолога Юрія Якименка, союз зі спікером допоможе «регіоналам» ефективніше вирішувати процедурні питання. «У нього в руках у першу чергу процедурні важелі – чи то необхідні для припинення діяльності старої коаліції, чи для створення нової, – каже експерт. – Він (Литвин) може ставити питання до порядку денного». Проте, наголошує політолог, спікер навряд чи знайде якісь додаткові аргументи для того, щоб схилити фракцію НУНС до нової коаліції.

Народний депутат-«нашоукраїнець», лідер УРП «Собор» Анатолій Матвієнко вважає, що фактично спікер веде подвійну гру. «Ну, нехай вийде Литвин із коаліції – і тоді вона не існує. Чому він цього не робить? А так він однією рукою обнімається, а другою – подає декому надії та сигнали. Я маю на увазі Тимошенко», – каже Матвієнко. За його словами, зараз у фракції НУНС немає достатньої кількості голосів для того, щоб фракція ухвалила рішення про вступ у нову коаліцію.

Комуністичному ноу-хау бракує легітимності

Тим часом лідер комуністів Петро Симоненко запропонував новий формат парламентської більшості: Партія регіонів, Компартія, Блок Литвина та позафракційні депутати. Проте трьом фракціям та семи позафракційним депутатам не вистачає одного голосу, щоб мати більшість у 226 голосів. До того ж суб’єктом у процесі створення коаліції є фракція, а не окремий депутат.

Тому позафракційних депутатів має назбиратися стільки, щоб їх вистачило на формування фракції. Багато потенційних перебіжчиків є у фракції БЮТ.

Проте лідери цієї політичної сили не мають наміру виключати з фракції навіть неслухняних депутатів, щоб не полегшувати життя політичним опонентам. Показово, що досі депутатом фракції БЮТ залишається Григорій Омельченко, який вийшов із прем’єрської партії «Батьківщина».

Тож без згоди фракції НУНС нова коаліція матиме сумнівну легітимність.

Прем’єр як запобіжник

У намаганні вибити Юлію Тимошенко з крісла прем’єра команда нового Президента готова йти на серйозні поступки іншим політичним силам. «Регіонали» готові запропонувати посаду голови уряду представникові іншої політичної сили.

У НУНС наразі немає прийнятної для більшості депутатів узгодженої кандидатури на посаду голови уряду. Проте, за словами Анатолія Матвієнка, саме фігура голови уряду має стати гарантією політичного компромісу. «У регіоналів із комуністами, з перебіжчиками голоси є, – каже депутат-«нашоукраїнець». – І ми їм, власне, не потрібні. Тому прем’єр – це не просто наша амбіція, а гарантія реалізації нашого курсу, який ми як патріотична сила хочемо отримати».

За словами політолога Юрія Якименка, щоб домовитися, «регіоналам» та «нашоукраїнцям» потрібно не лише знайти компромісного прем’єра, але й владнати ідеологічні розбіжності та задовольнити деякі кадрові вимоги «нашоукраїнців». Завдання доволі складне. Проте його розв’язанню має посприяти те, що в парламенті є неформальна парламентська більшість – із депутатів, які ладні йти на поступки заради того, щоб уникнути дострокових парламентських виборів.
  • 16x9 Image

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG