Доступність посилання

ТОП новини
18 Червень 2019, Київ 02:51

Ситуація в Киргизстані далі непередбачувана


Голова тимчасового уряду Роза Отунбаєва. Бішкек, 9 квітня 2010 року

Прага – У ці дні в Киргизстані ховають загиблих у сутичках між державними силами безпеки і демонстрантами. Тимчасовий уряд на чолі з колишньою опозиціонеркою Розою Отунбаєвою заявляє, що перебрав владу в країні. Нова влада каже, що не вестиме переговори з президентом Курманбеком Бакієвим, якого фактично скинули в результаті заворушень і перевороту цього тижня. Бакієву пропонують лише безпечно покинути країну. Той же в відповідь заявляє, що не відчуває поразки і не збирається залишати посаду.

Питання про те, кому належить зараз влада в Киргизстані, не викликає сумнівів у самопроголошеного нового уряду. Президент Курманбек Бакієв, який у розпал сутичок утік зі столиці та разом із особистою охороною перебуває у своєму родовому селі в південній частині Киргизстану, у п’ятницю закликав своїх опонентів до переговорів.

Але голова тимчасового уряду Роза Отунбаєва, яка заявила, що її уряд заміняє і власне сам уряд, і парламент, і президента, говорить, що на жодні переговори з Курманбеком Бакієвим нова влада не піде.

Вона звинуватила Бакієва у тому, що під час протистояння з опозицією дійшло до людських жертв. За офіційними даними, загинуло 75 осіб. У п’ятницю в Киргизстані почали ховати загиблих у сутичках.

Отунбаєва говорить, що Бакієв винен у тому, що «потерпіло понад 1000 патріотів».

Із центру Бішкека забирають залишки вантажівки, що була спалена під час заворушень у Киргизстані в середу
Як повідомляють представники Червоного Хреста, які привезли в країну гуманітарну допомогу, ситуація в Киргизстані залишається непередбачуваною. У столиці Бішкеку далі лунають постріли, хоча про жертви не повідомляють. За даними Червоного Хреста, у лікарні Бішкека було доставлено близько 500 поранених вогнепальною зброєю.

Чи матиме підтримку Президент Бакієв удома і за кордоном

Президент Бакієв, який далі продовжує вважати себе легітимним лідером країни, говорить, що він не має жодного наміру намагатися повернути владу насильницькими методами. «Як усенародно обраний президент може йти проти свого народу зі зброєю в руках?» – заявив він в інтерв’ю російській радіостанції.

Тим часом нова влада в Бішкеку відрядила до Москви делегацію, яка проситиме російський уряд фінансової підтримки. Поки що Москва єдина підтримала і неофіційно визнала нову владу Киргизстану.

Це спонукає багатьох оглядачів вбачати «руку Москви» за успішним заколотом у цій бідній, але стратегічно важливій центральноазійській країні.

В інтерв’ю агентству «Рейтер» аналітик бізнес-середовища Нік Дей говорить, що на користь цієї версії подій говорить те, що Росія дуже швидко визнала новий режим, у той час які інші держави, що мають інтерес до цього регіону, Сполучені Штати та Китай, «досі намагаються розібратися у тому, що там відбувається».

І Росія, і Сполучені Штати мають свої військово-повітряні бази в Киргизстані. Як намагається запевнити голова тимчасового уряду Роза Отунбаєва, їхньому функціонуванню нічого не загрожуватиме.

«Ми залишаємося вірними угодам, що були підписані, і ми не збираємося їх переглядати», – заявила вона у відповідь на запитання кореспондента Радіо Свобода в Киргизстані.

Тим часом багато оглядачів зауважують, що причинами народних заворушень у Киргизстані стала тотальна бідність, корупція та кумівство в питанні розподілу важливих державних посад. Третина населення Киргизстану живе поза межею нужденності, а грошові перекази від 800 тисяч киргизьких заробітчан у Росії складають близько 40 відсотків валового внутрішнього продукту країни.
  • 16x9 Image

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG