Доступність посилання

ТОП новини
26 Червень 2019, Київ 09:41

Російська ФСБ хоче взятися за «потенційних екстремістів»


Прага – Після березневих вибухів у московському метро російські спецслужби хочуть збільшити свої права щодо стеження за громадянами. Новий закон, поданий до розгляду Державної думи Росії, може надати Федеральній службі безпеки проводити «превентивні заходи» щодо громадян, яких визначають як «екстремістів».

Проект закону, який наприкінці минулого тижня подав російський уряд на розгляд російському парламентові, передбачає, серед іншого, що ФСБ зможе карати громадян, якщо вони не підкоряються її, як мовиться в документі, «законним вимогам». Нині ФСБ має право виписувати попередження і штрафи організаціям, які спецслужби вважають екстремістськими. Проте досі окремі громадяни були поза досяжністю спецслужб.

За повідомленнями російської преси, ФСБ за новим законом отримає право попереджати громадян, що їхня діяльність може вести до скоєння злочину, навіть у тих випадках, коли немає підстав для кримінальної відповідальності. Також ФСБ зможе штрафувати громадян, якщо вони, на думку спецслужб, не підкоряються наказам чи перешкоджають їхній роботі.

На думку влади, додаткові заходи потрібні, бо в країні різко зросла «екстремістська діяльність» – за офіційними даними, на 30% із 2007 до 2008 року.

Але російська опозиція побоюється, що спецслужби, замість стежити за екстремістами, будуть стежити за «інакодумцями».

Відновлення радянського залякування дисидентів?

Лідер партії «Яблуко» Сергій Мітрохін в інтерв’ю Радіо Свобода пояснює: «Це розв’яже руки ФСБ і дозволить їм психологічно тиснути на велику групу людей. Ідеться про політичних активістів та про людей, які опозиційно налаштовані щодо чинної влади. Гадаю, що це черговий раунд «затягування гайок» із боку керівництва Росії, яке налякане низкою мітингів, що відбулися в країні останнім часом».

Російська опозиція побоюється, що коли проект стане законом, то відновляться старі КДБістські прийоми, коли людей «запрошували» на «неформальні» розмови про їхню діяльність. Таким чином у Радянському Союзі переслідували дисидентів.

Колишній радянський дисидент та один із лідерів правозахисного руху Лев Пономарьов говорить, що новий закон може призвести до ще більшого підриву принципу верховенства права, який відбувається в Росії протягом останнього десятиліття:

«Якщо закон ухвалять, він порушить презумпцію невинуватості. Він посилить позиції спецслужб та порушить дух Конституції. Це буде неправова держава, що працює під контролем спецслужб», – вважає російський правозахисник.

  • 16x9 Image

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG