Доступність посилання

ТОП новини
24 Квітень 2019, Київ 01:03

Уряд визначив, за якою системою нараховувати погодинну оплату праці


Українці отримуватимуть зарплату за кожну відпрацьовану годину, пропонує Кабінет Міністрів. За словами урядовців, погодинна оплата захистить працівників з неповною зайнятістю. Яким чином вона вираховуватиметься? Які є плюси і мінуси такого виду оплати праці? Чи виправдала вона себе у країнах Євросоюзу?

Найменший розмір погодинної оплати праці визначатимуть, враховуючи мінімальну зарплату за місяць. А також розрахунки робитимуть залежно від кількості годин, загалом відпрацьованих людиною, повідомив Радіо Свобода Міністр праці та соціальної політики України Василь Надрага. Скільки саме може становити погодинна оплата – у Мінпраці ще не визначили. Розрахунок планують завершити орієнтовно за два тижні.

«Міністерство праці розраховує після консультації з відповідними профспілками розрахувати цей показник і рекомендує його для державних установ і закладів і в цілому для використання в економічних стосунках робітника й роботодавця. Гнучка система, яка дає змогу наприклад робітнику працювати на кількох роботах виконуючи свої обов’язки», - розповів Василь Надрага.

Одна з переваг – соціальний захист

За словами Олега Зарубінського, автора закону про погодинну оплату праці, цей документ перш за все захищає трудові права найманих робітників. Роботодавець зобов’язаний оплачувати за годину праці робітника не менше визначеного мінімуму. А вираховуватиме його Кабінет Міністрів України, а потім буде подавати на затвердження парламенту, пояснює Олег Зарубінський.

«Введення в дію цього закону дасть можливість перш за все встановити додаткові соціальні гарантії для працівників найманої праці, незалежно від галузі та форми власності підприємства. Роботодавець не має права платити за відпрацьовану годину менше, ніж це встановлено законом», - сказав народний депутат Олег Зарубінський.

Одна з переваг погодинної системи оплати праці полягає в тому, що вона забезпечує однаковий для всіх працівників соціальний захист, незалежно від того, зайняті вони повний чи скорочений робочий день, зазначає економіст Ярослав Жаліло.

«Ми знаємо, що сьогодні система на ринку праці досить складна, тому ми повинні використовувати будь-яку можливість, скажімо неповну або змішану форму зайнятості - ось для цього і слугує впровадження погодинного стандарту», - пояснив економіст.

Ще не час впроваджувати погодинну оплату праці, кажуть у ФПУ

Час для активнішого упровадження погодинної оплати праці ще не настав, зауважує заступник голови Федерації Профспілок України Григорій Осовий. До такого кроку можна вдаватися, але після того, як реальна мінімальна зарплата буде не менше рівня прожиткового мінімуму та коли ринок праці стане стабільним. До слова, офіційний розмір мінімальної зарплати становить зараз 884 гривні.

«Прожитковий мінімум і мінімальна зарплатня є заниженими - це перша обставина. Друга обставина, щоб не було спокуси у роботодавців перейти на скорочену тривалість робочого часу, наймати людей не на повну норму робочого часу, а на декілька годин, заплатити їм п’ять гривень двадцять копійок на годину (на проїзд в обидва боки) і зняти з себе всяку відповідальність за матеріальне забезпечення працівника», - зазначив Григорій Осовий.

На Заході погодинний вид оплати праці не є основним


Нарахування погодинної заробітної плати у більшості європейських країн насамперед стосується тільки робітничих професій: будівельників, столярів, прибиральниць тощо. У Данії, Швеції, Норвегії та Німеччині вони заробляють понад 20 євро на годину, а у Франції - у середньому 14 євро, повідомляє кореспондент Радіо Свободи у Брюсселі.

Слід взяти до уваги, що ці дані не включають деяких доплат, що практикуються окремими фірмами. Тобто, не враховано ні преміальних, ні надбавок за отриманий результат, ні додаткових соціальних компенсацій, виплачуваних працедавцем.

Тим часом, службовці тут отримують платню за спеціальною шкалою, причому, мова йде тільки про місячну зарплатню, що завжди обумовлюється при вступі на роботу. Але загалом, говорячи про оплату, тут найчастіше мають на увазі саме її місячний розмір.

Погодинна оплата праці є поширеною практикою за кордоном, підтверджує керівник однієї з міжнародних компаній Оксана Точаненко. Інша річ, що 40 відсотків усіх зарплат в Україні виплачують «у конвертах» (такими є дані податківців). І поширення погодинної оплати може тільки посилити тінізацію. Робітникам офіційно платитимуть мінімальну погодинну, а решту – саме «в конверті». Оксана говорить, що ця система загальноприйнята у всьому світі, проте чи працюватиме вона в нас, це питання.

Найлегше погодинну оплату праці впроваджувати у сфері послуг, переконані експерти. У роздрібній торгівлі, готельному господарстві, у кав’ярнях та ресторанах, а також у будівництві та сільському господарстві - там, де потрібні малокваліфіковані працівники і де немає сталої тривалості робочого часу.
  • 16x9 Image

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондент та редактор сайту Радіо Свобода

     

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG