Доступність посилання

ТОП новини

Надмірне захоплення соляріями – одна з причин захворювання на рак (дерматологи)


Щороку на 5-7 відсотків зростає кількість українців, хворих на меланому - один із різновидів раку шкіри, нині такий діагноз мають 2,5 тисячі людей. Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я і українські дерматологи вважають солярії однією з причин виникнення цього захворювання. Крім виникнення онконедуг, апарати штучної засмаги призводять до хвороб очей і передчасного старіння шкіри, кажуть лікарі. Чи можна використовувати солярії без шкоди для здоров’я? В яких країнах сонячні агрегати заборонені? І чи модно нині бути засмаглим?

Солярії - це проблема сучасних людей, зазначає Юрій Андрашко, голова проблемної комісії МОЗ з дерматології та венерології. Наразі, за його словами, в Україні відсутній контроль за експлуатацією апаратів штучної засмаги.

«Всі лампи, які використовуються для опромінення, мають термін їх використання (як правило, це п’ятсот тисяч годин), після чого вони мають бути замінені. А лампи – це основна цінова обладнання. Зрозуміло, що придбавши обладнання, яке неконтрольоване, його експлуатують далеко за межі його допустимості. І пізніше змінюється випромінювання довжини хвилі та фотонавантаження на шкіру», - сказав Юрій Андрашко.

Особливо небезпечні солярії для світлої шкіри та родимок

Особливо шкідливо «смажитися» у солярії світлошкірим людям з великою кількістю родимок, говорить голова проблемної комісії МОЗ з дерматології та венерології Юрій Андрашко. І це призводить до передчасного старіння шкіри – у молодих людей віком 20-25 років шкіра виглядає на 50.

«Більше того, відбуваються зміни структурної складової білкової клітин. Ось у чому суть: відбуваються зміни генетичної структури білка і ядерної субстанції, відповідно, це сприймається організмом як чужорідна інформація, і починається спотворення імунної відповіді, переродження клітин у напрямку новоутворення», - розповів Юрій Андрашко.

Засмага у солярії - це опромінення тіла за допомогою кварцевих ультрафіолетових ламп, зазначає фізик Валерій Биков. У порівнянні з сонячними ваннами, вони дають різкий вплив на шкіру.

«Досить жорстке ультрафіолетове випромінювання може генерувати також в озон, який у невеликих кількостях не шкідливий, а навіть корисний. Окрім того, що досить потужний цей зайвий озон (якщо його багато), генеруються ще й окиси азоту під дією ультрафіолету – це вже взагалі шкідливі гази, які не властиві для людини і дають невеличке отруєння», - пояснює фізик.

Вибір між красою та здоров’ям

Надмірне захоплення солярієм може призвести до проблем із молочними залозами, зазначає лікар-мамолог Андрій Ляшенко. Взагалі, будь-яке опромінення, а тим більше штучне, сприяє розвиткові злоякісних пухлин.

«Якщо засмагати, то в ранкові часи (з 10-00 до 11-00) і вечірні (з 17-00 до 18-00), цього променю цілком досить, щоб забезпечити організм вітаміном-D. А солярій не є необхідною процедурою», - зауважив лікар-мамолог.

Солярії можуть завдати шкоди лише тоді, коли ними зловживають, запевняє представник фірми, яка займається доставкою соляріїв. «Горілку продають постійно. Вона також не є корисною, якщо її забагато випити. Так само і з сонцем», - сказав він.

Киянка Ганна має від природи білу шкіру, і, щоб отримати гарну рівномірну засмагу, двічі на тиждень відвідує солярії. Дівчина говорить, що природнім шляхом - на пляжі - не може добитися такого відтінку шкіри. За словами Ганни, якщо дотримуватися усіх рекомендацій, солярії можна вважати цілком безпечними для здоров’я.

«Ти сам робиш вибір: або ти гарний і засмаглий, але це погано впливає на твоє здоров’я; або ти вибираєш сонячні ванни. Хоча лікарі кажуть, що сьогоднішнє радіоактивне сонце, особливо в повні місяці, теж не дуже гарно впливає на шкіру. Тому це вибір між красою та здоров’ям», - пояснює дівчина.

«Давно вже є престижним і модним мати аристократичну блідість»

Шоколадний колір шкіри вже зійшов зі сторінок глянцевих видань, відтак втратив свою актуальність, кажуть стилісти.У моді аристократична блідість, в унісон їм стверджують і дерматологи. Якщо людина й хоче отримати золотистий пігмент, краще користуватися автозасмагою, зазначає Юрій Андрашко, голова проблемної комісії МОЗ з дерматології та венерології.

«Давно вже є престижним і модним мати аристократичну блідість. А засмага нехай буде справжньою і захищеною фотозахисним фактором, правильно підібраним до типу шкіри. Автозасмага не має даних, які б говорили про те, що якраз цей метод тимчасової зміни пігментації шкіри якимось чином впливає на онкопроцеси шкіри».

Поки в Україні відвідати солярій може кожен охочий, а чиновники з Міністерства охорони здоров’я лише збирають дані про шкідливість штучної засмаги. У Австрії, Німеччині і Франції заборонили користуватися соляріями неповнолітнім. За даними лікарів, захоплення сонячними апаратами у віці до 35 років на 75 відсотків підвищує ризик захворіти на рак шкіри.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG