Доступність посилання

ТОП новини
20 Січень 2019, Київ 13:24

Покарані авансом


(архівне фото)

Донецьк – Міліція Донецької області найжорстокіше в Україні ставиться до затриманих. Про це йдеться у щорічному звіті правозахисної організації «Донецький меморіал». За даними правозахисників, в Україні різко почала зростати кількість тимчасово ув’язнених людей і тих, чиї права порушувались при затриманні. У регіонах планують будувати нові слідчі ізолятори.

Едуард Мінаєв понад два тижні перебуває у лікарні з численними гематомами. Його дружина з маленькою дитиною на руках оббиває пороги міліції, намагаючись відстояти честь родини, яка фактично залишилась без годувальника.

23-річного хлопця побили наприкінці квітня співробітники патрульно-постової служби Донецька при затриманні за те, що він нібито вживав алкоголь на вулиці.

Інцидент трапився у центрі міста, в обід, при численних свідках.

Били, знявши одяг

Потерпіла родина і міліціонери розказують дві абсолютно протилежні версії інциденту. Хто винен, а хто має рацію у цій історії, має розібратися прокуратура.

Подружжя каже, що в той день збирались відсвяткувати день народження маленької дочки, купили все необхідне і відпочивали на лавичці. Дівчата-правоохоронці переплутали бляшану банку безалкогольного напою, яку Едуард викинув на смітник, із пивом, і викликали наряд. Міліціонери кинулись бити хлопця, з нього зняли одяг і били по голому тілу. Свідки підтверджують цю версію.

Між тим правоохоронці стверджують протилежне. Заступник начальника Донецького управління внутрішніх справ Роман Романов розповів журналістам, що бешкетник завдав значних тілесних ушкоджень співробітникові органів міліції, а той лише оборонявся.

Побиття людей – традиція?

Побиття людей уже увійшли у практику місцевих органів міліції, і це один з найтиповіших випадків, вважає керівник організації «Донецький меморіал» Олександр Букалов. Втім звернення до прокуратури лише заплутує справу, як було в одному з останніх випадків, каже він.

«Чому прокуратура може відмовити в порушенні кримінальної справи? Тому що у свідченнях про те, як били людей, написано (я скажу трохи з перебільшенням), що лівою рукою надягали пакет на голову і били, а в іншому місці написано, що правою рукою», – каже він. Такі й значно дрібніші суперечності й стають приводом для відмови.

Правозахисники розповідають і про інші порушення прав затриманих людей. Наприклад, в одному з райвідділів міліції у Донецьку мобільна група помітила сліди на батареях, тобто людей приковували до них наручниками.

СІЗО – не виняток із правил

Із року в рік ситуація з дотриманням прав людей не покращується і в слідчих ізоляторах. Олександр Букалов розповідає, що там також б’ють затриманих, не дають їм необхідної інформації про їхні права, а «прокуратура неналежним чином це розслідує», використовуючи формальні механізми на зразок наведеного раніше.

Начальник відділу соціально-виховної і психологічної роботи Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Донецькій області Михайло Матангін запевняє Радіо Свобода, що в його управлінні намагаються «у міру можливості усе забезпечити» і що ситуація в СІЗО Донецька повністю «контролюється прокуратурою».

«Найменші порушення прав людини у слідчих ізоляторах особисто мені невідомі. Представлення прокуратури якщо і є, то стосуються лише умов утримання в’язнів», – заявив він.

Причина порушень – чи то тіснота, чи то схильності міліції

Правоохоронці відкидають будь-які закиди про порушення прав людей на етапі досудового розгляду справ. Втім, вони не заперечують, що для тимчасового затримання людей ні у СІЗО, ні у райвідділах міліції не вистачає місця. Мовляв, тіснота і приводить до прикростей.

У той же час останнє анонімне опитування «Донецького меморіалу» показало: близько 38 відсотків донецьких міліціонерів вважає, що виконувати свої службові обов’язки неможливо, не порушуючи прав людей, розповідає юрист «Донецького меморіалу» Павло Букалов.

Це, за його словами, найвищий в Україні показник, який свідчить про особливу жорстокість.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG