Доступність посилання

ТОП новини

Тарасюк критикує заяви влади, що Україна нині не вступатиме до НАТО


Колишній міністр закордонних справ, який має таку ж посаду в опозиційному уряді, народний депутат, член фракції НУНС і голова Народного руху України Борис Тарасюк вважає, що заяви щодо НАТО неконституційні і суперечать законодавству.

Коментуючи журналістам слова нинішнього міністра закордонних справ Костянтина Грищенка, що вступ України до НАТО поки що знімається з порядку денного, він заявив, що міністр «порушив закон».

Тарасюк нагадав, зокрема, про низку чинних законодавчих документів, які передбачають вступ України до НАТО, таких, як закон про основи національної безпеки України від 2003 року та стратегія соціального і економічного розвитку України на 2004–2015 роки, що її розробив тодішній уряд Прем’єр-міністра Віктора Януковича, в якому Костянтин Грищенко теж був міністром закордонних справ.

Вступ України до НАТО записаний і в Універсалі національної єдності, який теж підписував Янукович, додав Тарасюк.

Відтак, вважає Тарасюк, нинішня заява Грищенка не має ніякої легітимності.

А позиція нинішньої влади «фактично полягає в тому, щоб сховатися за громадською думкою, щоб виконати вказівки з Москви», заявив він.

Раніше в четвер міністр закордонних справ Костянтин Грищенко заявив, що ідея членства України в НАТО «не користується підтримкою більшості українців» і «деструктивно впливає» на ефективність зовнішньої політики України та ситуацію з безпекою в регіоні.

Україна продовжуватиме розвивати свої відносини з Північноатлантичним союзом, сказав Грищенко, але питання про членство України в НАТО поки що «знімається з порядку денного». Саме такий підхід найбільше відповідає сучасному становищу, вважає міністр.

Окремо і Президент Віктор Янукович заявив цього ж дня: якщо говорити про вступ України до НАТО, «сьогодні це нереально», бо, мовляв, за критеріями Північноатлантичного союзу для вступу необхідно мати підтримку «більшості населення», якої в Україні нині немає.

«Тому на сьогодні ми бачимо наші відносини партнерськими», – додав Янукович. При цьому він наголосив, що «співпрацювати з таким блоком, як НАТО, ми зобов’язані».

Нині чинний Закон про основи національної безпеки України від 19 червня 2003 року прямо визначає за один із основних напрямів державної політики з питань національної безпеки «забезпечення повноправної участі України в загальноєвропейській та регіональних системах колективної безпеки, набуття членства у Європейському Союзі та Організації Північноатлантичного договору при збереженні добросусідських відносин і стратегічного партнерства з Російською Федерацією, іншими країнами Співдружності Незалежних Держав, а також з іншими державами світу».

Стратегія економічного та соціального розвитку України (.pdf) «Шляхом європейської інтеграції» на 2004–2015 роки, затверджена указом Президента Леоніда Кучми 28 квітня 2004 року й загальне керівництво підготовкою якої здійснював тодішній Прем’єр-міністр Віктор Янукович, передбачає: «Україна, здійснюючи проголошений зовнішньополітичний курс на євроатлантичну інтеграцію, ставить перед собою мету – потрапити в найближчу хвилю розширення НАТО. Виходячи з особливостей внутрішнього розвитку самого Північноатлантичного альянсу, це може статися вже у 2008 році».

«Успішна реалізація Україною завдань євроатлантичної інтеграції створить для неї нові сприятливі умови, сприятиме активізації співробітництва з ЄС, підвищить авторитет і покращить зовнішній імідж, дозволить активніше відстоювати інтереси в Європі і світі. Членство в НАТО зробить розвиток України стабільнішим, системним і передбачуваним», – мовиться в Стратегії.
XS
SM
MD
LG