Доступність посилання

ТОП новини

Туреччина змінює політику щодо Ізраїлю на хвилі скандалу з «Флотилією миру»


Прага – Туреччина підтримала флотилію, що мала прорвати ізраїльську блокаду Гази, знаючи, що це призведе до конфронтації з Ізраїлем, бо хотіла здобути в такий спосіб симпатії ісламського світу, вважають ізраїльські аналітики. На їхню думку, це свідчить про фундаментальну зміну в зовнішній політиці Туреччини, яка почала орієнтуватися на схід, усвідомивши, що немає європейської перспективи.

Колись близький союзник Ізраїлю на близькому сході, Туреччина різко відреагувала на напад ізраїльського спецназу на групу кораблів, що везла гуманітарну допомогу заблокованій Газі. В результаті цього рейду загинуло щонайменше дев’ять цивільних активістів. Туреччина у зв’язку з інцидентом навіть вимагала скликання Ради Безпеки ООН. При цьому турецький міністр закордонних справ Ахмет Давутоглу заперечив, що цей інцидент назавжди зіпсував стосунки між двома країнами.

«Майбутнє двосторонніх стосунків залежить від ставлення Ізраїлю. Я не бачу жодної причини для того, щоб не нормалізувати стосунки після того, як наших громадян випустять і нададуть дозвіл міжнародній комісії провести розслідування, а також буде створено умови для безстороннього розслідування і знято блокаду з Гази».

Туреччина заграє з мусульманським світом за рахунок Ізраїлю?

Але ізраїльські аналітики мають більш песимістичний погляд на майбутнє ізраїльсько-турецьких стосунків. Ефраім Енбар, директор Центру Стратегічних Досліджень при Тель-Авівському університеті, вважає, що Туреччина свідомо долучилася до акції, яку Ізраїль вважає «провокацією», знаючи, що вона може мати трагічні наслідки.

«Я не маю доказів, що вони хотіли, щоб це сталося, але будь-хто, хто організовує провокацію, знав, що це може статися. Туреччина могла погодитися на умови Ізраїлю розвантажити гуманітарну допомогу, що призначалася для мешканців Гази, в ізраїльському порту, де вона би пройшла перевірку і була відправлена за призначенням. Гадаю, що Туреччина шукає приводу продемонструвати, що вона є проти Ізраїлю, для того, щоб завоювати симпатії мусульманського та арабського світу».

Виступаючи перед парламентом у вівторок, прем’єр-міністр Туреччини Реджеп Таїп Ердоган назвав рейд на флотилію «поворотним моментом в історії», після якого «все змінилось». Він закликав до «покарання Ізраїлю всіма способами».

Професор Ефраім Енбар вважає, що на зміну позиції Туреччини впливає особисті ісламістські погляди Ердогана. Але на думку іншого оглядача, професора Єрусалимського університету Мартіна ван Кревелда, причину зміни політичної орієнтації Туреччини потрібно шукати в ставленні до неї в Європі.

«Європейський Союз чітко сказав у жовтні-листопаді 2008 року, що Туреччина ніколи не стане членом ЄС. Тому турки переглянули свою політику. Вони вирішили, що їм потрібні союзники, якщо не в Європі, то в Сирії, Ірані, та інших місцях. І якщо потрібно сподобатися арабам, чи іранцям, потрібно напасти на Ізраїль».
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG