Доступність посилання

ТОП новини

Джирґа прагне миру з «Талібаном»


Президент Афганістану Хамід Карзай виступає з промовою перед учасниками «Джирґи миру», Кабулі, 4 червня 2010

Прага – Рада старійшин Афганістану закликає до миру з повстанським ісламістським рухом Талібан». Понад півтори тисячі представників місцевих громад, що зібралися на триденні збори до Кабула, закликали президента Хаміда Карзая розпочати мирні переговори з талібами та представниками інших ісламістських організацій, які продовжують збройний спротив проти уряду та сил міжнародної коаліції.

Делегати з’їзду підтримали мирний план уряду Хаміда Карзая. Хоча нинішнє зібрання рада старійшин, «джирґа миру», має лише консультативну роль, її схвалення мирної пропозиції допомагає президентові Карзаю збудувати громадську підтримку його плану.

Цей план, серед іншого, передбачає для простих бійців «Талібану» амністію, матеріальне заохочення, роботу, а для лідерів ісламістського руху притулок в іншій країні.

Звертаючись до учасників зборів, що проходили у величезному наметі, президент Хамід Карзай сказав, що повстанці мають скористатися з цієї нагоди.

Він закликав прихильників «Талібану» та лідера іншого ісламістського руху «Хезб-е-Ісламі» («Ісламська партія), відомого польового командира часів війни з СРСР Ґульбуддіна Хекматіяра, увійти до уряду та допомогти відбудувати Афганістан після кількох десятиліть громадянської війни.

Країна прагне миру


За словами одного з делегатів, усі хочуть миру, і питання полягає лише в підходах. Одна частина делегатів вважає, що потрібно вимагати гарантій Конституції, зокрема, щодо демократії та прав жінок. Інші вважають, що для успіху мирних переговорів не потрібно висувати ніяких попередніх умов. Уряд Карзая схиляється до першої позиції.

Пересічні афганці, до яких Радіо Свобода звернулося на вулицях Кабула, говорять, що мир – це найголовніше, до чого прагнуть прості люди. «Усі афганці в країні та поза її межами втомились від війни. Вони хочуть миру та відновлення країни. Продовження війни не вирішить наших проблем», – каже мешканець столиці Ензер Ґуль.

Інший мешканець Кабула, Аджаб Мір, говорить, що афганці хочуть побачити конкретні кроки до встановлення миру і що сьогоднішнє рішення старійшин може бути першим кроком на цьому шляху.

«Джирґа сповнена оптимізму. Сподіваємося, що ця зустріч досягне згоди. Ми сподіваємось, що після стількох років війни ми побачимо нарешті позитивні зміни у нашій дорогій країні», – каже він.

Таліби не хочуть переговорів


Щодо самого «Талібану», то оглядачі вважають, що цей рух не дуже налаштований на переговори зі владою. У перший день зборів якраз під час виступу президента Карзая група смертників із числа талібів намагалася прорватися до намету, де перебували старійшини.

В офіційній заяві «Талібану» мовиться, що «джирґа проводиться на вимогу та під патронажем закордонного війська», а її мета – «забезпечити інтереси іноземців». «Талібан» вимагає вивести іноземні війська з країни, перш ніж рух розпочне мирні переговори.

На думку аналітиків, рух опору став іще потужнішим протягом останнього часу, тому «Талібан» не має стимулу проводити мирні переговори.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG