NVA, або «Новий фламандський альянс» політика-сепаратиста Барта Де Вевера, вперше в історії цієї країни отримав широку підтримку серед населення Фландрії.
Тим часом у франкомовній Валонії переможцями стали соціалісти, що зуміли представити зважену програму економічних та соціальних заходів для виходу з кризи.
Аналітики переконані, що такий розподіл політичних сил суттєво ускладнить діалог між політичними таборами фламандців та валонців. Багатша й промислова Фландрія давно нарікає на необхідність тягнути, так би мовити, з «економічного болота» біднішу, аграрну Валонію.
Та найбільше проблем між двома спільнотами пов’язані із правами франкомовних мешканців столичних передмість Галле та Вілвоорде, які, на думку фламандських політиків, повинні перейти з брюссельського виборчого округу до Фландрії й, головне, – заговорити їхньою мовою.
Саме це й призвело до падіння нинішнього уряду, який очолював представник лібералів Ів Летерм. І саме це вкинуло країну до найважчої за всю її історію політичної кризи. До того ж кризи дуже невчасної, адже Бельгія через два тижні має взяти на себе керування у Європейському Союзі.
Тим часом голова партії фламандських сепаратистів Барт Де Вевер заявляє, що хоч його партія «повністю готова гарантувати права франкофонів у Фландрії, проте вимагає поваги до правил та їхньої адаптації, коли вони поселяються у наші райони, адже адміністративною мовою Фландрії є нідерландська».
«Я вважаю, що це абсолютно нормально, бо якби мені довелося переїхати до Валонії чи Франції, я б узявся за вивчення французької», – каже фламандський політик, з іменем якого пов’язують можливий крах Бельгії як держави.
Чи доживе Бельгія до свого 180-річного ювілею?
Проте його промова після переможних результатів була набагато менш категоричною. «Слід «будувати мости» з іншими політичними силами Фландрії та простягнути руку франкофонам», – заявив він, додаючи, що «треба реформувати фінансову систему, бюджет, бо ніхто не зацікавлений у тому, щоб держава залишалася заблокованою».
Приголомшливий прорив політиків-сепаратистів Фландрії тільки призведе до поглиблення прірви між двома мовними групами, стверджують місцеві експерти й соціологи. Деякі з них навіть натякають на те, що Бельгія може розпастися, «не доживши» до свого 180-річного ювілею, що має відзначатися наприкінці наступного року.
Тим часом директор Центру досліджень та соціо-політичної інформації Вінсент де Корбітер переконаний, що врешті-решт державницькі позиції бельгійських політиків переможуть і Бельгія, відома як країна компромісів, й надалі залишатиметься єдиною.