Доступність посилання

ТОП новини
22 Січень 2019, Київ 17:12

Валка-Валга – одне місто двох держав


(архівна фотографія) Кордон між містами Валка та Валга

Рига – У світі є лише кілька десятків міст, через центр яких проходить державний кордон. Одне з таких – Валка-Валга. Валка знаходиться на латвійській території, а Валга – на естонській. Латвійсько-естонське місто має спільне гасло: «Валка-Валга – одне місто, дві держави», а також єдиний талісман.

Вірніше, талісманів двоє і обидва – живі. Латвійський називається Петеріс, а естонський – Паетер. Одягнуті вони в однаковий одяг, подібний до смугастих прикордонних стовпів, на шапках написано: «Валка-Валга». Ходять талісмани разом і символізують дружбу як між двома містами, так і між двома державами.

До приєднання Латвії і Естонії до Шенгенської зони посередині міста знаходився прикордонний пункт, а зараз тільки маленький сухий канал ділить місто на Валку і Валгу. Проїхати або пройти з латвійського до естонського міста і навпаки можна без перешкод.

Естонська Валга трохи більша – її загальна площа становить 16 квадратних кілометрів, а латвійської Валки – 14 квадратних кілометрів. Населення Валги – 15 тисяч осіб, а Валки – 7 тисяч. Від міста-близнюка до Риги – 175 кілометрів, до Таллінна – 245 километрів.

Перші згадки про місто датуються кінцем XIII століттіям, а розділили його між Латвією та Естонією у 1920 році.

«У результаті Лівонської війни південь Естонії та північ Латвії стали належати Польщі. Нові завойовані території слід було зробити більш популярними і тодішній польський король і полководець Стефан Баторій дарував Валці статус міста. Зараз у центрі міста біля Ратуші стоїть пам’ятник польському королю Стефану Баторію», – розповідає мешканець Валги, естонський журналіст Ігор Яллай

Місто пишається двома подіями своєї історії: 21 травня 1868 року тут відбулося перше свято пісні у Латвії. Також у Валці було ухвалено рішення про проголошення незалежної Латвійської Республіки.

У Валці жив відомий вчитель-новатор Яніс Цимзе, який заклав у середині 19-го століття основи системи навчання у Латвії. Пам’ятник Янісу Цимзе встановлений ще в 1887 році на Лугажському цвинтарі.

Серед пам’яток міста – лютеранська церква Святої Катерини, яка є найстарішою будівлею у місті. Церква стоїть на пагорбі, з якого відкривається чудова панорама на місто-близнюк. Майже на самому латвійсько-естонському кордоні стоїть будинок барона Карла фон Врангеля, побудований у 1645 році.

Атмосфера міста по-балтійському спокійна, життя розмірене. Латвійці з Валки частіше бувають в гостях у своїх естонських сусідів, бо ціни на окремі товари повсякденного споживання на естонській території дешевші.

Подобається латвійцям і святкувати разом із естонцями день міста. У цьому році свято відбулося 12 травня.

«Усіх запрошую до нас у гості. Думаю, що тут можна знайти багато цікавого. Будь-який турист, який відвідає Валку і Валгу, може відвідати одночасно дві держави – Естонію та Латвію. Спробувати латвійські та естонські страви, побачити різні наші товари. Сфотографуватися біля різних прикордонних стовпів, переходити кордон стільки разів, скільки захочеться», – запрошує гостей до Валки-Валги Ігор Яллай.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG