Доступність посилання

ТОП новини

Кожна третя новобудова в Україні має дефекти


Лише один із трьох нових будинків в Україні споруджений якісно. Нарікання викликає, зокрема, якість облицювальних робіт, а також міцність і морозостійкість цегли. Про це заявив керівник Державної архітектурно-будівельної інспекції Олександр Бондаренко. Наскільки добротним є нове житло? Які є стандарти якості будівельних робіт? Чи користуються попитом квартири у новобудовах? Як покращити якість будівництва? Як відстояти свої права людині, у квартирі котрої є дефекти?

Якість будівництва в Україні залишається на низькому рівні, стверджує керівник Державної архітектурно-будівельної інспекції України Олександр Бондаренко. Але виявлені під час перевірок дефекти ще не означають, що у будинку не можна жити, заспокоює він. Йдеться про різноманітні технологічні порушення у процесі будівництва, які впливають на експлуатаційні якості споруди (зокрема, стійкість та міцність).

«Те, що якість доволі низька - це факт. Допускаються технологічні порушення щодо армування, бетонування. Будівництво регламентується багатьма нормативами. Свої параметри має товщина шва цегляної кладки, якісні показники по міцності та по вологості», - зауважив Олександр Бондаренко.

Основні причини

За словами Олександра Бондаренка, керівника Державної архітектурно-будівельної інспекції України, сьогодні на будівельних майданчиках доволі низький вхідний контроль.

«А завдяки тому, що є така популістська Постанова Кабінету Міністрів України №502, яка була прийнята минулого року, ми не можемо в повній мірі контролювати якість будівельних матеріалів і технологічність будівельного виробництва на будівельному майданчику», - акцентував Олександр Бондаренко.

Проблема неякісного спорудження житла пов’язана із низьким рівнем професіоналізму будівельників, вважає голова парламентського комітету з питань будівництва Володимир Рибак. На його думку, на цю роботу беруть кого-завгодно.

«Тут треба щоб людей не хватали. В нього немає роботи – давай на будівництво. Раніше були училища, які готували будівельників, сантехніків, електриків. А зараз цього немає. Звідки буде якість?», - сказав Володимир Рибак.

Якість матеріалів - не менш важлива складова на будівництві, додає керівник Державної архітектурно-будівельної інспекції України Олександр Бондаренко. «Це й наші виробники, і з-за кордону завозяться далеко не кращі товари. Велика їх кількість - несертифіковані», - зазначив він.

Мешканці за власний кошт мусять виправляти дефекти

Киянин Олександр цього року придбав квартиру в новобудові. Коли з родиною оглядали нове помешкання, помітили численні огріхи, розповідає Олександр. Квартири, каже він, здають неготовими до того, щоб у них заселятися. Ще багато будівельних робіт доводиться робити самому.

«Коли приймали квартиру, то дірки були прямо у підлозі – сусідів знизу можна було побачити. Ще стирчала арматура на балконі, труби, батареї не якісно встановили. Довелося повністю поміняти склопакети, оскільки були сильні протяги. Звичайно, ми не підписували договір про приймання житла, поки не усунули всі недоліки. Я вже не кажу про такі «дрібниці», як криві стіни», - пояснив чоловік.

Ціна новобудов неспівмірна їхньої якості: мешканці й справді змушені за власний кошт виправляти дефекти і доводити квартиру до пуття, бо довести до суду такі справи майже нереально, погоджується Владислав Андрющенко, голова товариства захисту прав споживачів.

«Існує така цікава система безвідповідальності. Дуже важко знайти винувату сторону. Важко засвідчити сам дефект. А суд запитає – а з кого вимагати компенсацію? Існують підрядники, банки. Почати будівництво може одна фірма, а закінчувати – інша. Я не знаю випадків, щоб таку справу виграли у суді, а споживачеві компенсували збитки», - зазначив Власдислав Андрющенко.

Проте новобудови користуються попитом

Якість новобудови залежить від професіоналізму компанії – забудовника (як довго він присутній на ринку), а також від того, до якого сегменту ринку належить це житло - економ, бізнес клас чи елітне помешкання – зазначає Олена Палховська, фахівець з нерухомості.

«Якщо вибирати між первинним і вторинним житлом, то як на мене краще первинний ринок – новий дім, де ще ніхто не жив, з новими комунікаціями. Криві стіни? Так їх можна вирівняти. І ніхто не гарантує, що у квартирі на вторинному ринку вони будуть рівними», - пояснює Олена Палховська.

«Все залежить від совісті й позиції компанії»

Економічна криза не вплинула на обсяги будівництва, зазначає заступник генерального директора однієї з будівельних компаній Ігор Бойко. За його словами, компанія зводить переважно 8-9 поверхові будинки і використовує у роботі переважно матеріали вітчизняних виробників.

«Залежить від совісті й позиції компанії. Наприклад, ми для себе вибрали, що це буде лише облицювальна цегла – ми тільки його використовуємо і ніяких силікатних замінників. В нас є екологічно-чиста цегла. Ми зрозуміли, що треба робити якісно. Дороге завжди буде вигідним. Чим брати дешеве 2-3 рази».

Кожна солідна фірма, яка виготовляє будівельні матеріали повинна мати лабораторії контролю якості, додає підприємець Юрій Бенселевський.

«Як правило, нарікання бувають на продукцію тільки в тому випадку, коли люди неправильно приймають, кладуть чи доглядають за продукцією. Зараз будувати хочуть всі. Пожвавлення на будівельному ринку почалося після зими і знову буде на осінь», - розповів Юрій Бенселевський.

Торік в Україні збудували близько 6 мільйонів квадратних метрів житла - на 40 відсотків менше, ніж позаторік. Дефіцит пропозиції на первинному ринку може призвести до того, що ціни на новобудови можуть знову піднятися. І за три роки це підвищення становитиме 30-50 відсотків, прогнозують експерти. (Зараз квадратний метр однокімнатної квартири у спальному районі Києва коштує у середньому 10,3 тисяч гривень). Поліпшення якості при цьому фахівці не прогнозують.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG