Доступність посилання

ТОП новини

Сучасні мушкетери – монархи, музики та кіноактори


Брюссель – Д’Артаньян, славетний герой французького романіста Олександра Дюма, відомий всім – і дітям, і дорослим. Проте, не всі знають, що справжній капітан королівських мушкетерів істотно відрізнявся від літературного персонажа і загинув у облозі голландського містечка Маастріхт. Цього літа тут відкрили вже другий пам’ятник легендарному д’Артаньяну. При цьому присутні стали свідками дуелей та побачили ... справжніх мушкетерів.

Французи неодноразово брали Маастріхт в облогу, й були завойовниками, але славетний д’Артаньян, який загинув у одній із облог, вважається тут загальним улюбленцем. На місці, де, як припускають, його настигла куля голландського мушкета, вже існував невеликий монумент роботи польського скульптора. Проте, 4 роки тому бронзову статуетку викрали збирачі металів. Тому нині на її місці встановили нову скульптуру легендарного та романтичного капітана королівських мушкетерів.

Інавгурували вже другий пам’ятник легендарному д’Артаньяну
Після відкриття скульптури під металевий дзвін шпаг та урочисті салюти, її цього разу завбачливо перенесли до костелу Петра і Павла, де, як вважають, мушкетер і був похований.

Автором скульптур на честь д’Артаньяна, встановлених у Маастріхті, є росіянин, член «Студії військових художників» Олександр Таратинов.

«Д’Артаньян був людиною честі, але без галантності з жінками»

Характерно, що історичний д’Артаньян суттєво відрізнявся від героя романів Олександра Дюма.

«Справжній славетний мушкетер був дещо молодшим та менш галантним щодо жінок, – розповів у інтерв’ю Радіо Свобода голландський історик Дірк Янсен. – Історичний д’Артаньян – це була, насамперед, людина честі та дуже суворий військовий. Цим він дуже відрізнявся при дворі короля Людовіка ІV, де як відомо, панувала розпуста. Хоча водночас король вимагав від своїх командувачів особливої дисципліни».

Саме тому д’Артаньян нерідко був єдиним, кому французький король чи королева в атмосфері інтриг могли доручити особливу секретну
Пам'ятник д'Артаньяну у Маастихті
місію, або командування військом. Останньою з них і стала облога Маастріхта, що у 17 столітті був одним із найкраще укріплених міст Європи.

Проте, мушкетери, котрі брали участь в охороні короля та війнах, існували не лише у 17 столітті, яке так романтично описав відомий французький романіст Олександр Дюма.

Леонардо Ді Капріо і Джон Малкович – теж мушкетери

Ідейні послідовники д’Артаньяна та його трьох вірних друзів, є і сьогодні. Виявляється, що так зване «Товариство мушкетерів» об’єднує тисячі людей, як науковців, художників, музик, спортсменів, так і представників європейських королівських родин.

«У світі налічується понад три тисячі мушкетерів, – розповідає мистецтвознавець Петер Екеґард, також член цього товариства й організатор виставок і, зокрема, нинішньої інавгурації. – «Серед них – король
Мистецтвознавець Петер Екеґард
Швеції Карл Ґустаф, данський принц Генрік, принц Монако Альберт. Є там також кіноактори, – британські, американські та з інших країн, – які грали ролі мушкетерів у фільмах. Це – Леонардо Ді Капріо, Джон Малкович та інші. Окрім ідейного наслідування д’Артаньяна, принципів братерства, «Товариство мушкетерів» ще й пропагує французьку провінцію Ґасконь та її міцний напій «арманьяк».

Петер Екеґард, додає, що девізом товариства є відома фраза «Один за всіх – і всі за одного».

Раніше до лав мушкетерів заочно зарахували російського актора Михайла Боярського, що зіграв головного героя у фільмі «Д’Артаньян та три мушкетери». У вересні членом цієї організації має стати й Веньямін Смєхов, який щойно відзначив свій 70-річний ювілей і який своєю грою вдало відобразив іншого героя Дюма – Атоса.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG