Доступність посилання

ТОП новини

Українська влада проситиме в Росії дешевшого газу. Ціною ГТС?


Віктор Янукович і Дмитро Медведєв під час зустрічі у Києві, 17 травня 2010 року

Київ – Сьогодні Прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що формула розрахунку ціни на російський газ для України не вигідна і її треба терміново переглянути. Невигідними називають принципи розрахунку ціни на газ і провідні українські експерти. Проте частина з них вважає перегляд формули малоймовірним, і прогнозує, що для здешевлення газу українська влада готова поступатися національними інтересами.

Українсько-російська газова угода укладена в січні минулого року, передбачає щоквартальне підвищення ціни на газ приблизно на 25 доларів за 1000 кубометрів, і цей пункт досі не скасований, заявив сьогодні на засіданні уряду Прем’єр-міністр Микола Азаров. За його словами, навіть враховуючи знижки, закріплені у харківських угодах, така формула є для України кабальною.

Микола Азаров
«Ми ставимо за мету переглянути вкрай невигідну для України угоду з Російською федерацією. І будемо наполегливо переконувати наших російських партнерів у необхідності це зробити», говорить Азаров.

Погана формула ціноутворення


Нинішня формула є необ’єктивною і потребує перегляду, вважають енергетичні експерти. Український уряд має для російської сторони вагомі аргументи щодо цього, стверджує президент Київського міжнародного енергетичного клубу, колишній голова «Укртранснафти» Олександр Тодійчук.

Колишній голова «Укртранснафти» Олександр Тодійчук
Основна проблема полягає в тому, що базова ціна газу для України – 450 доларів за 1000 кубометрів є вищою для інших країн. У разі зростання ціни на нафту, а ціна газу залежить від ціни нафти, для України газ швидко стане набагато дорожчим, ніж для інших покупців. «Різниця може сягнути 200-300 доларів, це зробить нашу продукцію неконкурентною. Наш прем’єр, коли робив цю заяву, вже мав певну аргументацію. Українці мають прорахувати ситуацію на 7-10 років, а не вирішували сьогоденну проблему», каже Тодійчук.

Тодійчук наголошує, що Україна має домагатися перегляду не лише розміру ціни на газ, але й змісту формули. Він вважає, що для України вартість газу має визначатися аж ніяк не виходячи з цін на нафту та мазут, як передбачає чинна формула. Олександр Тодійчук вважає, що ціна газу має корелюватися з цінами на вугілля та інші енергоносії, які в Україні використовуються як альтернатива газові.

Для дешевого газу потрібні поступки

Енергетичний експерт Володимир Омельченко
Навряд чи російський «Газпром» погодиться на перегляд газових угод на вигідних для України умовах, каже енергетичний експерт центру Разумкова Володимир Омельченко.

«Січневий контракт – є основним механізмом політичного впливу на Україну. А Росія знімати Україну з гачка, шляхом зміни формули, не зацікавлена. Ціну не знизять ані на цент, якщо не буде великих поступок», – констатує експерт.

Володимир Омельченко пов’язує заяву українського прем’єра про невигідну ціну на газ із переговорами про злиття українських та російських газових активів, останній раунд яких відбувся 20 серпня. На його думку, українська сторона, імовірно, має надію отримати дешевший газ в обмін на об’єднання активів «Нафтогазу» та «Газпрому», вигідне Росії.

Раніше Радіо Свобода повідомляло, що в Кремлі пропозиції Януковича щодо газотранспортного консорціуму розглядають більше як політичний жест, аніж як реальний проект. Про це говорять російські експерти. Зокрема, на думку економіста Дмитра Бутріна, нинішня схема транзиту газу та його продажу Україні Росію цілком влаштовує.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Дивитись коментарі (7)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG