Доступність посилання

ТОП новини

Кутна-Гора: маленьке місто великого туризму


Кутна-Гора, Чехія – Лише година їзди відділяє від столиці Чехії Праги одну з перлин чеського туризму, містечко Кутна-Гора. Колись могутній центр видобутку срібла, де карбувалися гроші для Чеської корони, зберіг для сучасного мандрівника у майже первісному вигляді головні свої пам’ятки, величний готичний храм святої Варвари, монастир та багато світської архітектури тієї доби. Кутна-Гора є в обов’язковому маршруті кожного туриста, який хоче краще пізнати чеську історію. А тепер – історія про те, як маленьке містечко змогло стати центром великого туризму.

800 років тому монетний двір Чеського королівства переїхав із Праги до нового міста – Кутної-Гори. Як згадують літописи, сотні возів із обладнанням та домашнім скарбом «монетних майстрів» дві доби тяглися вервечкою до місця видобутку срібної руди.

І гроші карбували просто поруч із рудником. Місто у середні віки перетворилось на один з центрів видобутку срібла в Європі і стало другим за багатством містом у Чеському Королівстві, поступившись лише Золотій Празі.

Вузенькі вулички сплітають візерунки поміж середньовічними кам’яницями і ведуть нагору, до величного собору Святої Барбори (Варвари) та єзуїтського колегіуму. Дорога проходить повз старий виноградник і старий срібний рудник, який зовні нагадує просто «дірку у землі».

Подарунок провидіння

В одному з таких місць на території нинішнього міста розгорталися події, які стали легендою: десь 750 років тому монах після тяжкої праці приліг на травичку і заснув, а коли прокинувся, біля його голови зі скелі виросли три срібні прути. Він скинув рясу, накрив нею знахідку і кинувся до монастиря.

Братія, треба віддати їй належне, пробачила монахові його вигляд, вивчила місце, де провидіння вказало на срібло – і першою стала добувати срібну руду. А стару рясу можна побачити у музеї історії Кутної-Гори.

Також у музеї зібрана велика кількість документів про видобуток срібла, про діяльність Королівського монетного двору, про історію будівництва на честь Святої Варвари – покровительки гірників, який планувався як один із найбільших у Європі.

Кутна-Гора – місто творчих людей

Нині до містечка приїздять і представники «малих міст» європейських країн для вивчення досвіду. Для багатьох маленьких міст, таких як чеська Кутна-Гора, саме минуле є «квитком у майбутнє», каже експерт Ради Європи з питань культури Олександр Буценко.

«Міста ці мають найбільший ресурс: свою культурну спадщину та людський капітал. Використовуючи цей потенціал, вони навіть створюють мережі таких творчих міст, міжкультурних міст. Ну, і головне, що культурна спадщина стає тим привабливим елементом, який притягує у ці міста не лише туристів, а й талановиту молодь, капітал, багато інших ресурсів», – каже він.

Майже усі двадцять тисяч мешканців Кутної-Гори використовують цей потенціал. Тут здавна популярний сімейний бізнес. Родини утримують невеликі ресторани, готелі, сувенірні крамнички. На розвиток справи під маленький відсоток можна взяти кредит у банку.

Чи не кожен городянин охоче розповість туристові про легендарного монаха і хитрих єзуїтів, порадить, де купити оригінальні сувеніри або покуштувати яблучний чи вишневий пиріг до трав’яного чаю. До речі: трави, кажуть, зібрано на тій самій горі, де колись монах отримав срібний подарунок від провидіння. Тож як потрапите до Чехії, зазирніть до Кутної-Гори – раптом знайдете свою частку срібла на долю.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG