Доступність посилання

ТОП новини

Росії невигідно сваритися з Польщею?


Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров та його польський колега Радослав Сікорський (ліворуч) у Міністерстві закордонних справ у Варшаві, 2 вересня 2010 року

Варшава – У Варшаві відбулася зустріч міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова з керівниками польських дипломатичних установ. Лавров виступив із лекцією перед польськими послами, які зібралися на свою щорічну нараду. Російський міністр закордонних справ розповідав польським дипломатам про співпрацю Москви з Європейським Союзом. У рамках одноденного візиту Лаврова до Варшави відбулася його зустріч з Радославом Сікорським – міністром закордонних справ Польщі.

Приїзд Сергія Лаврова до Варшави спричинений тим, що у другому півріччі 2011 року Польща головуватиме в Європейському Союзі. Саме цій темі присвячена нарада польських послів, на яку Сікорський запросив Лаврова.

Як наголошують польські оглядачі, Лавров, говорячи про польсько-російські стосунки, фактично говорив про взаємини Росії з ЄС. За словами польських політологів, Росія нарешті зрозуміла, що не слід недооцінювати нових членів Європейського Союзу. Мовляв, такі країни, як Польща та Чехія, показали, що можуть впливати на політику ЄС щодо Росії, зокрема, в питаннях енергетичної безпеки. Тож сваритися з поляками росіянам невигідно.

Обидва міністри наголосили на покращенні польсько-російських стосунків. Сергій Лавров зауважив, що росіяни й поляки намагаються «повністю оздоровити відносини» між двома країнами.

«Виступаючи на цій нараді, я виклав російські підходи до розвитку взаємин між нашими країнами, сьогодні ці стосунки на підйомі. Думаю, причина не тільки в тій трагедії під Смоленськом, яка по-справжньому зблизила наші народи, але й у глибокому бажанні громадян Росії та Польщі нормалізувати відносини й жити по-людськи, по-добросусідськи», – сказав Лавров.

Обидва міністри були одностайними

Спільна прес-конференція Сікорського та Лаврова була присвячена питанням візового режиму Росії з ЄС, нового газового польсько-російського договору, а також перебігу розслідування смоленської катастрофи. Обидва міністри говорили про те, що Польща та Росія перебувають на стадії модернізації своїх економік, тож стосунки між ними можуть бути взаємокорисними. Йшлося також про складне історичне минуле. Лавров наголосив, що справою катинського злочину особисто займається президент Росії Дмитро Медведєв.

Радослав Сікорський говорив про можливе запровадження безвізового режиму між ЄС та Калінінградською областю Росії як про великий успіх польської дипломатії. На його думку, безвізовий рух для жителів Калінінградської області може стати вступом до лібералізації візового режиму з усією Росією.

У цьому контексті він згадав про позитивний досвід співпраці Польщі з Україною. Мовляв, впровадження малого прикордонного руху між Польщею та Україною може перерости в значне полегшення візового режиму для українців.

«Всупереч деяким побоюванням, громадяни України дотримуються умов пересування прикордонною територією Польщі, що буде важливим аргументом на користь подальшої лібералізації візового режиму між ЄС та Україною. Я переконаний, що аналогічно буде, якщо впровадимо договір про малий прикордонний рух між Калінінградською областю та Польщею», – наголосив польський міністр.

Радослав Сікорський також сказав, що Польща прагнутиме демілітаризації стосунків із Росією, намагатиметься надати їм економічного характеру. На прес-конференції прозвучала інформація про те, що невдовзі до Польщі з офіційним візитом прибуде президент Росії Дмитро Медведєв. Під час візиту Медведєва до Варшави мають укласти низку польсько-російських договорів.

Опозиція критикує Сікорського

Візит Лаврова до Варшави критично оцінює польська опозиція.

За словами віце-голови парламентської комісії закордонних справ Кароля Карського, Лавров у Польщі не сказав нічого нового, натомість відбувся самими банальностями. Більше того, Карський, політик із партії «Право і справедливість» обурений тим, що Лавров узяв участь у річній нараді польських послів.

Він вважає, що російський міністр фактично формулював інструкції для польських дипломатів. Це неприпустимо, коментував Карський, щоб в такій нараді брав участь представник країни з зовсім іншого політичного кола. Мовляв, одна справа, коли у таких зустрічах беруть участь представники країн-членів ЄС або НАТО, інша – з держави, що протиставляється деяким рішенням польської оборонної політики.

Ришард Чарнецький, депутат Європейського парламенту від партії «Право і справедливість», вважає, що реального поліпшення польсько-російських стосунків немає. Мовляв, Росія надалі полагоджує свої справи з Німеччиною у Польщі за плечима. Політик з опозиційної партії назвав запрошення Лаврова на нараду польських послів безпрецедентним в історії міжнародних стосунків і гостро розкритикував міністра Сікорського.

Чарнецький твердить, що голова зовнішньополітичного відомства чужої держави не має права повчати дипломатів інших країн. Крім того, цей депутат Європарламенту вважає, що польська зовнішня політика повинна бути значно активнішою щодо України та Білорусі. За його словами, Польща повинна намагатися виривати Україну та Білорусь з-під впливів Росії так, як це робила раніше.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG