Доступність посилання

ТОП новини

Нові «пригоди» скла і порцеляну в Європі демонструє Прага (огляд культурних подій у Європі)


Прага – Сьогодні розповімо про три події в культурному житті Європи, які прикрашають «оксамитний період» літа, тобто закінчення туристичного сезону. В цей час музеї, виставкові зали і галереї готують спеціальні дарунки для особливо вибагливих відвідувачів. Одна з таких експозицій відкрилась у Музеї Прадо в Мадриді, де вперше виставлені унікальні фламандські гобелени. А Музей декоративного і прикладного мистецтва у Празі запрошує оглянути нову експозицію «Пригоди матеріалів» – про долю скла, коштовностей, художнього ткацтва в Європі. Ще одна столиця – Будапешт запрошує на фестиваль шампанського.

Гобелен – настінний килим особливо тонкої ручної роботи, який відтворює певний сюжет. Назва походить від імені власників королівської мануфактури у Франції братів Ґобелен. Виготовленням килимів особливо славилась Фландрія. Від 16-го століття її майстри мандрували Європою, займались ткацтвом, прославляючи у віках свою батьківщину.

Серед них найбільш відомим у 16-му столітті був брюсселець Вільям Пеннмейкер – митець, який досконало знав таємницю матеріалу – кольорової шовкової нитки, поважав закони сюжетної композиції та передусім відчував потребу свого часу в героях і шляхетних вчинках. Таким був ренесанс, характер якого позначився на найвидатнішій серії гобеленів Пеннмейкера, присвяченій пригодам Меркурія і «Метаморфозам» Овідія.

Вперше в історії Музей Прадо зумів зібрати всі вісім гобеленів цієї серії. Лише два з них належать Прадо, ще два привезли з Нью-Йоркського Метрополітен-музею, решта прикрашає приватні збірки в Іспанії. Справді унікальна оказія: вперше в історії в Мадриді можна читати «Метаморфози» мовою мільйонів ювелірних переплетінь золотих і різнокольорових шовкових ниток. Виставка відкрита до кінця вересня.

«Пригоди матеріалів» – нова празька експозиція

Один із найбагатших музеїв Праги – прикладного і декоративного мистецтва – почав писати свою історію в 1873 році. За понад століття музей зібрав унікальну колекцію скла, художнього металу, ткацтва, меблів і порцеляни.

Про нову експозицію «Пригоди матеріалів» Радіо Свобода розповів головний куратор збірок музею Радім Вондрачек. «У нашій постійній експозиції окремі зали відповідають певній матеріальній культурі. Наприклад, зала «Мистецтво вогню» присвячена кераміці й склу – творчості, яка в Чехії посідає особливо важливе місце. Адже чеські склярі славились в Європі вже з середньовіччя. Окрема зала присвячена текстилю й моді, цю залу ми часто оновлюємо, тому що тканини – чутливі матеріали і не можуть довго перебувати на світлі. Є зала – скарбниця, тут зібрані вироби з коштовних металів, прикраси, церковне срібло. Мистецтво годинників у музеї представлене також. Не обійшли ми і розвиток мистецтва книжки, графіки, плакату і фотографії», – зазначає Радім Вондрачек.

Українська кераміка у Празі

Нова експозиція «Пригоди матеріалів», однак, не зачіпає української теми. Адже мало хто навіть із фахівців знає, що до збірки празького музею входить унікальна і велика колекція гуцульської кераміки, яку зібрав відомий чеський етнограф, знавець народного мистецтва українських Карпат, близький приятель Івана Франка Франтішек Ґржеґорж.

Будапешт запрошує на «Шампанський фестиваль»


І ще одна подія, яка традиційно започатковує осінній сезон в Угорщині – це міжнародний «Фестиваль шампанських вин».

170 постачальників угорських вин запрошують до Будапешта, щоб відчути смак запашних шипучих виноградних трунків.

«Шампанський фестиваль» у Будапешті – це також угорська кухня, танок і музика, але передусім – гарна атмосфера осіннього свята.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG