Доступність посилання

ТОП новини

Українська демократія в небезпеці (європейська преса)


Прага – Низка світових, європейських оглядачів, аналітиків і експертів все голосніше попереджають про наростання в Україні не лише політичних репресій і все більших проявів авторитарних тенденцій, а й вказують на «погіршення ситуації в економіці і соціальному житті», коли влада не виконує жодної зі своїх обіцянок перед виборцями, включно з поліпшенням економічної ситуації і ростом соціальних благ та навіть зі введенням офіційного статусу російської мови. Влада Януковича лише прагне, як зауважують окремі аналітики, захопити побільше влади, насамперед, на місцях, що проявляється у високій передвиборній активності Партії регіонів та її союзників перед 31 жовтням.

Відомий знавець Росії та України, американський професор політології з Ратґерського університету Олександр Мотиль прямо заявляє зі сторінок європейського видання газети «Волл Стріт Джорнал», що «українська демократія в небезпеці». Професор політології зі США попереджає, що Президент Янукович і його команда роблять усе, щоб «посилити президентську владу й продовжити юридичний термін свого правління на кшталт того, що має місце у політичному житті Казахстану, Росії та інших пострадянських авторитарних державах». Олександр Мотиль наголошує, що режим Януковича послідовно здійснює свій план на всіх рівнях, починаючи з ліквідації «самоуправління в столиці України.., що передає контроль Януковичу над Києвом, де більшість жителів послідовно голосували проти нинішнього глави держави і його близьких друзів... Янукович добре знає, що він не зможе управляти Україною, не контролюючи столицю, і тепер він це здійснює». Далі, як стверджує Мотиль, репресивний апарат Януковича, насамперед СБУ під орудою Хорошковського, завдає удару по інтелектуалах, щоб таким чином поставити розум українців під контроль. Цьому прикладами є репресії проти істориків на кшталт Руслана Забілого зі Львова чи ж «попередження СБУ на адресу ректора Українського Католицького університету Бориса Ґудзяка». Зникнення ж харківського журналіста і правозахисника Василя Климентьєва, як зауважує професор Мотиль, вертає Україну у часи 2000 року, коли вбили Георгія Гонгадзе. Автор статті в «Волл Стріт Джорнал» попереджає, що захопленням під свій контроль Конституційного Суду «команда Януковича відкрила собі шлях для подальшого посилення антидемократичного режиму в Україні».

В унісон із вищезгаданою статтею професора Мотиля звучить інша публікація «Волл Стріт Джорнал» Джеймса Марсона під назвою «Юлія Тимошенко волає до Заходу», де йдеться про заклики лідера БЮТ до західних держав чинити більший тиск на режим Януковича, який ввів в Україні, на її думку, «стабільність, що подібна до цвинтаря». Лідер БЮТ також вказує на те, що «люди в Україні налякані, західні ж лідери кажуть про своє задоволення стабільністю в державі». Марсон характеризує тут дискусію опозиції зі владою Януковича і цитує критиків Тимошенко, які сумніваються у правоті її позиції, коли «вона заперечує корупцію у своєму колишньому уряді». А колишній глава Секретаріату Президента Віктора Ющенка Олег Рибачук навіть наголосив, як його цитує «Волл Стріт Джорнал», що «Тимошенко не має ніякого морального авторитету в суспільстві», але «вона – єдиний загальнонаціональний лідер, котрий серйозно критикує дії влади».

Російський експерт, політолог із Центру СНД, Інституту актуальних міжнародних проблем, Сергій Жильцов, попереджає на сторінках «Нєзавісімой газети», що нинішня українська влада так швидко втрачає залишки популярності в народі, що не лише може втратити свої політичні завоювання, а й призвести, в умовах розколотої України, до реалізації «загрози втрати територіальної цілісності держави». Автор вважає, що намагання Партії регіонів «діяти по-простому», з метою захопити побільше влади, може «посилити загрозу розколу України».
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Дивитись коментарі (14)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG