Доступність посилання

ТОП новини

Страх як цензор української журналістики


Львів – Сьогодні українській журналістиці бракує високих моральних засад і відповідальності перед суспільством. На цьому наголосив в інтерв’ю Радіо Свобода ректор Українського католицького університету отець Борис Ґудзяк.

У січні наступного року Український католицький університет (УКУ), недержавний навчальний заклад, розпочинає магістерську програму з журналістики. Плани доволі амбітні: сформувати лідерів для української журналістики. Чим відрізняється магістерська програма УКУ від інших закладів, які нині навчають майбутніх журналістів?

Програма розрахована на людей, які уже здобули певну освіту, необов’язково журналістську, мають практичні навики роботи і уже можуть критично оцінювати свої здібності і творчий потенціал. Адже людина з життєвим досвідом, розумінням ролі і відповідальності журналіста перед суспільством сьогодні потрібна державі. За словами ректора Українського католицького університету отця Бориса Ґудзяка, журналіст потребує спеціалізованої освіти бодай би в одній із галузей, чи то в історії, релігії, економіці, політології, культурології, соціології. Бо з глибшим багажем знань людина може ефективно працювати у медійній сфері.

«Ми часто бачимо, коли молоді журналісти не мають знань, їм важко поставити запитання, не мають загальних гуманітарних знань, – зауважує ректор УКУ. – Тому відкриваємо свою програму для людей, які мають життєвий досвід, можливо, і в медіа. Саме така людина цілком по-іншому дивиться на нагоду вчитися».

Середовище формує людину

Отець Борис Ґудзяк наголошує і на важливості середовища, в якому формується фахівець, де панують морально-етичні і духовні пріоритети. Людина з моральними і духовними засадами не допустить брехні і не переступить через власну гідність. Адже в українському суспільстві нині чимало людей живуть у постійному страху: бояться втратити роботу, статус, заробітки. А більшість українських ЗМІ залежать від власника і відповідно від його розуміння свободи слова і відповідальності перед суспільством.

«Ми надіємося, що молоді люди, які вчитимуться у нас, в одному приміщення з майбутніми богословами, спілкуватимуться у своєму житті з людьми, які ставлять у своєму житті дуже чітко моральні пріоритети. Тут не буде нав’язування, напучувань, – говорить отець Борис Ґудзяк. – Маємо багато міжнародних інтелектуалів – бізнесменів, дипломатів, церковних постатей із усього світу, які щодня відвідують наш університет, тому буде нагода знайомитись з цікавими людьми, особистостями, вільними людьми. Нам треба дивитись на корінь проблеми, розхристаності, аморальності в нашому суспільстві і конкретно в журналістиці. Люди бояться за своє виживання, зарплати, працю. Коли людина живе у страху, то вона навряд чи буде творчою, цей страх її кидає з одної екстреми в другу. Ми хочемо допомогти духовно зцілитись, це свого роду духовна терапія, щоб допомогти людині пізнати власну гідність. Коли ми цінуємо власну гідність, то знаємо ким ми є. Тоді різні питання стають на свої місця».

Важливо, щоб гідна одержимість полонила лідерів у журналістиці, щоб вони попровадили інших, які не можуть збагнути, що можна плисти проти течії, підсумував у розмові отець Борис Ґудзяк.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG