Доступність посилання

ТОП новини

Від старої Конституції чекають «сюрпризів»


Засідання Конституційного суду, Київ, 1 жовтня 2010 року

Київ – Рішення Конституційного Cуду про відновлення дії Конституції в редакції 1996 року посилить політичну нестабільність в країні. Також експерти припускають, що тепер в опозиції з’явився шанс посилити свої позиції, перенісши протистояння коаліція-опозиція на рівень президент-парламент.

Відновивши дію Конституції 1996 року, Конституційний Суд перевищив свої повноваження. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода заявив керівник Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко. «Я не розумію, звідки взялися повноваження у Конституційного Суду змінювати своїм рішенням чинну Конституцію», – каже він.

Ігор Коліушко
За словами Ігоря Коліушка, Рішення Конституційного Суду створює багато колізій, які президентська гілка влади намагатиметься вирішити на власний розсуд.

«За положеннями Конституції в редакції 1996 року, парламентські вибори мають відбутися в березні 2011 року, уряд має формуватися за іншими засадами, ніж цей. Ніхто не має повноважень розставити все на свої місця», – зазначає керівник Центру політико-правових реформ.

Коаліція втрачає мотивацію

Політолог Віктор Небоженко вважає, що ухвалене рішення може мати непередбачувані наслідки. «Конституційний Суд хотів зробити як краще, а вийшло як завжди, – каже він. – Насправді, він погіршив ситуацію в країні, бо поставив себе на місце вищої законодавчої влади. Є законодавча база напрацьована і вона входить у конфлікт із рішенням Конституційного Суду».

Коментуючи рішення КСУ, спікер Володимир Литвин зазначив, що до певної міри губиться мотивація в коаліції. Він припустив, що можуть виникнути ускладнення в розгляді таких чуттєвих питань, як Податковий кодекс і держбюджет на наступний рік.

Політолог Володимир Фесенко зазначає, що віднині потреби в коаліції взагалі немає. За його словами, «виходячи з того, що ми повернулися в правове поле 1996 року, коаліція, як юридичний інститут, припинила своє існування».

В опозиції може відритися «друге дихання»

Лідери провідної опозиційної сили БЮТ заявили про необхідність провести позачергові вибори – як парламенту, так і Президента. Але самі вони визнають, що не бачать реальних шляхів для досягнення цієї мети. Натомість, експерти кажуть, що в опозиції є шанс об’єднати всі невдоволені зміною Конституції сили в парламенті. Адже раніше проти повернення старої Конституції виступали союзники регіоналів по коаліції – комуністи і Блок Литвина. За теперішніх умов конфлікт «коаліція-опозиція» може трансформуватися у протистояння «президент-парламент».

Михайло Погребинський
Політолог Михайло Погребинський припускає, що відновлення дії Конституції 1996 року може спровокувати конфлікт між суб’єктами коаліції і навіть усередині Партії регіонів. Натомість Володимир Фесенко вважає, що зараз союзники регіоналів не підуть на відкритий конфлікт із Президентом.

Як діятиме опозиція за нових умов – наразі невідомо. Лідери 14 опозиційних партій зібралися у п’ятницю на нараду, щоб оцінити ситуацію та випрацювати спільну позиції.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG