Доступність посилання

ТОП новини

У Дніпропетровську вшановують пам'ять євреїв, що загинули в роки Голокосту


Дніпропетровськ – Тут сьогодні єврейська громада вшановує пам’ять своїх співплеменників, загиблих у роки Другої світової війни. 5 жовтня виповнюється 69 років від початку масових розстрілів євреїв у Дніпропетровську.

Наразі дніпропетровські євреї розгорнули активну пошукову роботу, аби заповнити білі плями трагічної сторінки історії народу. У краї виявили ще кілька поховань, досі невідомих загалу.

Свій останній прихисток сотні євреїв Дніпропетровська знайшли у жовтні 1941-го у балці, біля ботанічного саду університету. Щороку активісти єврейської громади міста приходять на це місце, аби вшанувати пам’ять загиблих молитвою. Національна меншина веде активну пошукову роботу, аби віднайти ім’я кожного, хто поліг у цьому яру, а також у десятках інших місць краю.

А втім, скільки їх, євреїв, було розстріляно і замордовано у роки війни на теренах Придніпров’я, не знають досі ні історики, ні самі євреї, каже член правління Дніпропетровської єврейської громади Олег Ростовцев.

«Ми знаємо тільки те, що знаємо. Ми знаємо, що у Дніпропетровську поховано 11 тисяч євреїв, у Павлограді – 3 тисячі… Але ми не знаємо точно навіть про всі місця масових поховань», – зазначив член громади.

Єврейський цвинтар, врятований від забудови

Представники єврейської громади Дніпропетровська
Про Дніпропетровську єврейську громаду заговорили в усьому світі, коли кілька років тому відстояла територію старого єврейського цвинтаря в одному з парків від наруги і комерційної забудови. Тепер там громада власним коштом встановила унікальний пам'ятний комплекс. Усі програми з пошуку й впорядкування поховань, каталогізації єврейських кладовищ, увічнення пам'яті загиблих в роки Голокосту та масових репресій діють винятково коштом громади і доброчинників, розповів директор регіонального об'єднання єврейських громад Ігор Романов.

«Робота з систематизації місць масових поховань і увічнення пам'яті ведеться єврейською громадою Дніпропетровська спільно з міжнародним фондом «Не забудь». Це бельгійська організація, яка працює на всій території пострадянського простору, на території України роботи ведуться вже другий рік. Спочатку проект мав освітнє значення для єврейської молоді, але зараз вже вийшов за рамки суто єврейської аудиторії», – каже Ігор Романов.

«Коли ми виїхали на місце, дітям нічого пояснювати не довелось»

Єврейська молодь Дніпропетровщини та науковці шукають занедбані єврейські поховання у Павлограді, Новомосковську, Кривому Розі, невеликих селах. Нещодавно польова дослідницька група виявила людські останки в районі покинутого єврейського цвинтаря біля Нікополя. Зараз місце поховання – це звичайне поле, засіяне пшеницею. Громада перепоховала своїх співплемінників із дотриманням канонів іудаїзму. Також нещодавно активісти молодіжного крила єврейської громади відшукали напівзабуте єврейське поховання у Павлограді, каже молодіжний лідер Ольга Товкач.

«Коли ми виїхали на те місце, дітям нічого пояснювати не довелось. Вони зайшли на занедбаний цвинтар і одразу ж почали піднімати могильні плити, які лежали лицем донизу. І тут до нас підійшла місцева літня жінка, українка, і каже: «Я вже й не сподівалася, що це комусь треба», – розказує лідерка єврейської молоді у Дніпропетровську.

Найближчим часом єврейська громада Дніпропетровська разом із науковцями створить інтерактивну карту місць масових розстрілів євреїв в Україні. Планується, що вона буде у вільному доступі на сайті єврейського дослідницького центру «Ткума».

Єврейська громада Дніпропетровська – одна з найчисельніших національних громад України: вона налічує понад 40 тисяч членів.
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

Дивитись коментарі (1)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG