Доступність посилання

ТОП новини

Париж – місто, де народилось мистецтво імпресії (огляд культурних подій у Європі)


Прага – В огляді культурних подій Європи сьогодні Париж, Чеський Крумлов і Берлін. У столиці Франції вперше у третьому тисячолітті відкрилась найбільша виставка творів Клода Моне, основоположника імпресіонізму – стилю, який диктував мистецьку моду протягом кількох десятиліть. У Чеському Крумлові відбувається найбільший в Європі фестиваль документальних фільмів про екологію – «Екофільм». А Берлін запрошує просто вийти на вулиці й уважніше придивитись до «streеtart» – мистецтва вулиці.

«Імпресія», яка змінила світ

Париж, 1874 рік. 34-літній художник Клод Моне, член групи «незалежних» виставляє для публічного огляду морський пейзаж, який назвав «Імпресія. Вихід сонця». Робота первісно мала називатись «Море». Хто його знає, як би далі писалась історія мистецтва, в усякому разі без слова «імпресія» у назві новий малярський стиль міг називатись інакше. Саме імпресія – це відчуття найточніше і повно відбило мету творчості «незалежних» – розкрити миттєве враження від природи, показати в усій своїй мерехтливій і скороминучій красі мить, піймати світло зараз, бо за хвилину все зміниться.

Критики вхопились за назву твору Клода Моне – «Імпресія», хоча сам стиль розкритикували. Але імпресіонізм та імпресіоністи були на світі. Клод Моне серед них найавторитетніший. На виставці творів цього великого майстра в паризькому «Le Grand Palais» зібрано близько 200 творів із музейних та приватних збірок 14 країн. Є тут знаменитий «Собор в Руен», «Водяні лілії», «Сніданок на траві», і звичайно – «Імпресія».

«Екофільм» – найбільший в Європі фестиваль екологічної тематики

А в Чеському Крумлові, місті, відомому також своїм ренесансним замком, відкрився «Екофільм» – найбільший в Європі фестиваль фільмів екологічної тематики.

Вперше фестиваль відкрився у 1974 році й тематикою відразу привернув до себе увагу. У цьому переконує статистика, яка свідчить, що число учасників фестивалю щорічно зростає. Цього року у програмі «Екофільму» 140 стрічок із 30 країн світу.

Чеський актор Ярослав Душек, один із активістів екологічного руху в Чехії, говорячи про мету фестивалю, зазначив: «Йдеться про унікальний світовий перегляд фільмів, присвячених біологічному розмаїттю. Равлики у траві, португальські плази, джмелі, які літають навколо вашої голови, і шершень... Просимо вас – не вбивайте, не вбивайте їх! Вони всі є частиною природи так само, як і ви. Прийдіть до нас на фестиваль і переконаєтесь!»

Від екологічних катастроф до потреби творити нову архітектуру, не нищити при цьому природне середовище – широкою є програма «Екофільму», в якому, однак, стрічок із України немає.

На «streetart» запрошує Берлін

Цікаву осінь для туристів, а також і для своїх співгромадян підготували німці. У Берліні фанатики «streetart» – мистецтва вулиці – закликають уважно роздивитись їхні наліпки, невеличкі рельєфи чи скульптурки, встановлені на карнизах чи кам’яних огорожах, поблизу вітрин чи кав’ярень. Ґраффіті – кольорові візерунки спреєм на стінах стали вже нормою і в Україні, а «streetart», який родом із Америки, завойовує собі місце в Європі. Знаки домів чи вулиць, плакати, просторові об’єкти на фасадах домів мовою «streеtart» надали осінньому Берліну особливого забарвлення.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG