Незадовго перед дебатами в Сеймі голова ради експертів польського єпископату з питань біоетики єпископ Гозер рішуче нагадав депутатам про позицію церкви. Він сказав, що ті політики, які ухвалюватимуть закон, що суперечить християнській етиці, автоматично опиняться поза церквою. Одночасно з цим польські церковні ієрархи надіслали листа до президента, прем’єр-міністра, голови парламенту та голів парламентських фракцій. Вони закликають владу не допустити до ухвалення закону, що суперечить Євангелії. Єпископи назвали заплідення в пробірці молодшою сестрою євгеніки – практики, що застосовувалась у нацистській Німеччині з метою створення «расової чистоти».
Чи можливий компроміс?
Така рішуча постава церкви спричинила бурхливу реакцію політиків. Польські ліві назвали дії польських єпископів скандалом.
Ми вважаємо, що це неприпустимий тиск на депутатів у процесі творення права, архієпископ повів себе як лоббіст, та він не зареєструвався як лоббіст, він діяв на межі шантажу», – заявила Катажина Пекарська, віце голова-парламентської фрації «Союзу лівих демократів».
Інший депутат від цієї ж партії Марек Балицький твердить, що єпископи порушують принципи світської держави, де законодавство не може творитися під впливом релігії. Балицький пропонує, щоб держава фінансувала штучне запліднення не тільки подружнім парам, а й тим парам, що живуть без офіційного шлюбу.
Свого збентеження не приховують депутати з проурядової «Громадянської платформи». Так, Малґожата Кідава-Блонська, автор законопроекту про штучне запліднення, сказала, що «гострі слова» церковників взяла дуже близько до серця. Мовляв, створюючи проект закону, вона намагалася максимально врахувати погляди церкви. Кідава-Блонська висловила сподівання, що єпископи змінять свою думку.
Натомість позицію церкви поділяють політики з партії «Право і справедливість». Вони пропонують взагалі заборонити штучне запліднення в Польщі, а також впровадити кримінальну відповідальність за виконання такої процедури.
Дискусію церкви й політиків коментують перші особи держави.
«У таких справах церква безкомпромісна. Проте я сподіваюся, що розумний і відповідальний компроміс, якого досягнуть політики, буде належно оцінений церквою», – висловив сподівання президент Польщі Броніслав Коморовський.
Розігріті емоції намагався остудити і віце-прем’єр Вальдемар Павляк. «Це справа сумління і рішення кожної людини, мене дивує та істерія, що здійнялася навколо архієпископа Гозера, бо кожен, а зокрема і єпископ, може висловити свою думку про цю справу», – заявив Павляк.
Польські єпископи, зі свого боку, також висловили сподівання, що політики прислухаються до їхнього голосу. Проте ті депутати Сейму, які підготували для розгляду в парламенті законопроекти про штучне заплідення, твердять, що церква повинна йти в ногу з часом.