Доступність посилання

ТОП новини

«Репортери без кордонів» опустили Україну на 131-е місце


Прага – Невтішну оцінку свободи слова в Україні дали «Репортери без кордонів». За висновком цієї міжнародної неурядової організації, оприлюдненими в середу, стан зі свободою преси в Україні за рік погіршився на 41 пункт. У порівнянні з минулорічним 89 місцем, цього року Україна посіла 131-у сходинку, віддалившись від Росії на 9 позицій (де справи виглядають гірше) і на 23 позиції від Білорусі. Краще виглядають справи, за оцінками Репортерів, у ще 130 – серед яких Уганда, Болівія та Зімбабве. Радіо Свобода звернулось за коментарем до українських медіа-експертів та політиків.

Видання «Телекритика» вже багато років проводить свій моніторинг стану новин в українському медійному просторі. Головний редактор видання Наталія Лігачова зазначає, що простір свободи в українських ЗМІ звужується.

«Власне, зараз тенденція така: про владу або позитивно, або ніяк на телеканалах, про опозицію – або погано або ніяк, або подавати її таким чином, щоб вона виглядала маргінальною, – каже вона. – Ми бачимо і те, що багато використовується маніпулятивних засобів для того, щоб у тих ток-шоу, які, дякувати Богові, ще поки що йдуть у прямому ефірі на телеканалах, але ведучі цих шоу використовують маніпулятивні прийоми, щоб подавати вигідно позицію влади і невигідно – позицію опозиції».

Наталія Лігачова вважає, що «Репортери без кордонів» дали досить об’єктивну оцінку стану свободи ЗМІ в Україні у цьому році. «Цей стан дійсно погіршився і передусім через те, що нинішня влада після зміни Президента взяла явний курс на побудову російської моделі відносин політиків та ЗМІ, тобто вона хоче мати повністю контрольований телевізійний простір, трохи більше свободи залишити пресі і всіх вигнати в інтернет – усіх таких «буйних», які схильні до захисту демократичних цінностей», – зауважила Лігачова.

Регіонали кажуть, що не вірять у «Репортерів без кордонів»


Натомість депутат від Партії регіонів Олена Бондаренко з парламентського Комітету з питань свободи слова сумнівається, чи можна довіряти організації, яка, за її словами, «чомусь, говорить про свободу слова лише тоді, коли при владі перебувають регіонали і пан Янукович».

Радіо Свобода нагадало пані Бондаренко, що такі самі звіти «Репортери без кордонів» готують щороку, і, зокрема торік рівень зі свободою слова в Україні був на понад 40 сходинок вищим.

«Так-так, але вони, мабуть, зовсім не помічали тих проблем, які були і на телеканалах, у тому числі, пов’язаних зі звільненням журналістів за якісь ролики й сюжети, які були не до вподоби Прем’єр-міністру Тимошенко та її команді. Вони не помічали тих проблем, які були у засобах масової інформації у регіонах. Для нас зараз дуже важливо, що зараз свобода слова дискутується на рівні регіональних ЗМІ. Це дуже важливо. Адже найбільші проблеми були саме у регіональних ЗМІ, але цього у Києві, у Європі чомусь не помічали», – сказала Олена Бондаренко.

Депутат висловила переконання, що влада зробить усе можливе для того, щоб покращити стан зі свободою слова в Україні.

«Навіть я більше вам скажу: влада зацікавлена у тому, щоб якнайбільше експертів, наглядачів приїжджало до України і спілкувалося не тільки з представниками опозиції, як це зараз узято за моду, а також і з представниками влади, щоб мати об’єктивну картину, щоб не бути рупором тільки однієї політичної сили, яка, на жаль, втратила владу», – зауважила Олена Бондаренко.

Обіцянки влади – лише фарисейство?


Головний редактор «Телекритики» Наталія Лігачова називає обіцянки влади «фарисейством».

«Дещо покращити ситуацію на словах, але не у справах. Зараз ми бачимо, як розвиваються події навколо створення так званого суспільного мовлення, – наголошує вона. – Я не виключаю, що врешті навіть буде ухвалений закон про суспільне мовлення, і, може, навіть УТ-1 перейменують у суспільний канал. Але це не буде означати, що він дійсно буде суспільним, що його наглядова рада буде дійсно незалежною від представників Януковича, у різних гілках влади, і що він буде мати незалежну редакційну і прозору політику».

Власне, у висновку «Репортерів без кордонів» мовиться, що «Україна розплачується численними порушеннями свободи преси, які навалилися на країну від лютого 2010 року і обрання Президентом Віктора Януковича».
  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    Людмила Ваннек На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможниця міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редакторка і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні». Авторка і ведуча програми «Свобода за тиждень», яка виходила кілька років на «Радіо НВ». Авторка програми «Подкаст Свобода за тиждень із Людмилою Ваннек», яка виходить щосуботи. Цікавлюся соціальними темами та мистецтвом. Багато перекладаю з білоруської, англійської, німецької, сербської та болгарської.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG