Доступність посилання

ТОП новини

Таксист-убивця загострив політичний конфлікт у Польщі


Варшава – У Польщі вкрай загострилося протистояння найбільших політичних сил. Політики шукають винного у нагнітанні негативної атмосфери в політичному житті країни. Вони заявляють, що трагедія, котра сталася в офісі найбільшої опозиційної партії – це наслідок тривалих політичних чвар. Політики дружно закликають до діалогу, а водночас визнають, що покласти край взаємній ненависті буде дуже складно.

Вівторковий напад на офіс партії «Право і справедливість» у місті Лодзі розпалив польські політичні пристрасті. 62-річний чоловік, який убив помічника депутата Європарламенту й тяжко поранив керівника офісу, твердить, що зробив це з політичних мотивів. Мовляв, йому настільки не подобався стан політичного життя країни, що він вирішив убити якогось політика, щоб «політики не були такими самовпевненими». Коли вбивцю затримали, він ствердив, що хотів убити Ярослава Качинського, голову партії «Право і справедливість».

За даними польської преси, убивця – таксист із Ченстохови. У часи комуністичної Польщі він займався нелегальними валютними операціями. Крім того, як це нерідко траплялося в середовищі «валютчиків», цей чоловік був таємним донощиком поліції.

Як повідомив міністр внутрішніх справ Єжи Міллер, затриманий злочинець твердить, що до скоєння злочину готувався впродовж тривалого часу. Вбивця спілкувався зі злочинним світом і намагався придбати автомат «Калашніков». Коли йому не вдалося напасти на одного з політичних лідерів, він вирішив убити будь-кого, хто пов’язаний із політикою.

Трагедія може поділити не тільки політиків?

Кривава драма потрясла Польщу. Політики побоюються, що глибокі поділи між політичними партіями можуть вплинути на ціле суспільство.

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск
Політики з проурядової партії «Громадянська плаформа» вважають, що трагедія – це наслідок тієї наелектризованої атмосфери, яка тримає в напрузі Польщу після смоленської катастрофи. Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск закликає політиків утриматися від висловлювань, що можуть поглибити кризу. Він наголосив на тому, що злочин скоєно в перебігу виборчої кампанії до місцевих рад, тож подія може серйозно вплинути на політичне життя країни.

«Ця трагедія може бути черговою серією тієї політичної суперечки, що підсилюється недовірою, а іноді й ненавистю», – зауважив Дональд Туск. Він закликав не використовувати під час виборчої кампанії до органів місцевого самоврядування такої риторики, яка могла б провокувати прикрі події.

Лідер найбільшої польської опозиційної партії Ярослав Качинський твердить, що трагедію спричинила «кампанія ненависті» проти нього особисто та очолюваної ним партії. Провину за критичний стан польського політичного життя він покладає на уряд Дональда Туска й команду президента Броніслава Коморовського.

Качинський каже, що його політичні опоненти вже поділили польське суспільство. За словами Качинського, приклад такого штучного поділу – зверхнє ставлення влади до прихильників його партії. Політик скептично ставиться до можливості діалогу між провідними політичними силами країни, він твердить, що не бачить тенденцій до примирення найбільших партій. На знак протесту проти останніх подій лідер «Права і справедливості» відмовився від зустрічі з президентом Броніславом Коморовським.

Тим часом, польські оглядачі наголошують на тому, що злочин у Лодзі – це перше вбивство з політичних мотивів у демократичній Польщі. Проте експерти звертають увагу на нераціональну поведінку затриманого вбивці, є підозри, що цей чоловік психічно неврівноважений. Не виключено, що саме бруталізація політичного життя країни сприяла загостренню його психічного стану.

Подія не пройшла повз увагу європейської спільноти. Європейський парламент вшанував пам’ять убитого помічника депутата хвилиною мовчання.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG