Доступність посилання

ТОП новини

Чи зможе народ захистити свої права на місцевих виборах?


Валентин Наливайченко (праворуч) та Валерій Коновалюк

Про перебіг нинішньої виборчої кампанії своїми оцінками в ефірі Радіо Свобода поділилися Валентин Наливайченко, координатор організації «Оновлення країни», голова політради партії «Наша Україна», і Валерій Коновалюк, народний депутат від Партії регіонів

– Пане Коновалюк, зараз багато хто говорить про те, що Партія регіонів узурпувала владу, все погано, вибори будуть нечесними. Так говорить опозиція.

Водночас Президент заявив про те, що буде всіляким чином боротися за демократичні вибори.

То де правда?

Валерій Коновалюк:
Ми з Вами достатньо серйозні, відповідальні люди. Ви мені наведіть приклад, коли б Партія регіонів за останній час діяльності і після обрання нового Президента десь порушила чинне законодавство та Конституцію України. Таких прикладів немає. Навпаки, ми пам’ятаємо час, коли Віктор Ющенко намагався підписувати незаконні, антиконституційні укази.

Але це очікувана реакція. Повірте мені, коли країна буде змінюватися на краще, а для цього дійсно потрібен час, але те, що зроблено, то це, по-перше, ми уникнули того становища, яке стосувалося, взагалі банкротства, дефолту держави. Ми фактично сьогодні централізували владу, поновили державне управління, ми маємо не тільки наміри, а й можливості провести структурні, комплексні реформи.

Опозиції сьогодні взагалі немає про що говорити, тому що за те, що вона закликає всіх нас і вас, до речі, це вони повинні були робити 5 років поспіль, в них для цього були всі можливості і повноваження.

Тому я переконаний, що те, чого вони навчилися дуже добре робити, то це створювати такі маніпулятивні інформаційні технології, які якимсь чином впливали на громадську думку. Але ми є відкриті, ми є демократичною партією, якій сьогодні виповнилося 13 років.

– Сьогодні, до речі, Володимир Рибак сказав на урочистих зборах, що «після виборів 31 жовтня кількість представників Партії регіонів у місцевих органах влади значно збільшиться».

Як думаєте, за рахунок чого?

Валерій Коновалюк:
Я повернувся вчора з Черкащини. І повірте мені, той безлад, який там панував останній час після виборів президентських, після того, як був призначений новий губернатор, це відчували люди, коли почали будуватися забудови, які фактично по 10, по 20 років простоювали, коли почали змінюватися на краще умови для того, щоб вирішувалися соціальні і комунальні питання людей. Це є незворотній процес.

Ми не тільки сподіваємося на те, що дійсно люди підтримають нас, але я хотів би й наших колег запросити на те, щоб вони відзвітували. У 2006 році, наприклад, БЮТ переміг в 19 областях. Тобто, дайте звіт людям про власну діяльність.

– Тут немає представників БЮТ.

Пане Наливайченко, Ви кілька днів тому під час зустрічі з виборцями заявили, що ваша політична сила буде контролювати дії влади під час місцевих виборів в Україні. Наскільки це вдається? І що ви наконтролювали?

Валентин Наливайченко:
Як будь-яка опозиційна сила, власне, як і колись Партія регіонів, контролює владу і пропонує програму дій, що і робить нова «НУ».

Перше, що ми запропонували, щоб вибори були чесними, кожному громадянину України, незалежно від партійного квитка, який зараз зазнає тиску (шкільні вчителі, шкільні директори, просто люди, які працюють на бюджеті) або виявляє правопорушення під час виборчого процесу звертатися до безкоштовної нашої відкритої телефонної лінії: 0-800-50-28-18.

– Скільки ви маєте там дзвінків?

Валентин Наливайченко:
З 18 жовтня на всіх ДВК мають з’явитися списки виборців. Їх немає. Останній строк – 27 жовтня. Найголовніше, що зараз треба зробити, це розвісити списки і дати людям себе перевірити у списках
Ми маємо дуже багато щоденно.

Я так само хотів би звернутися до влади з дуже конкретною пропозицією, що всі порушення, які ще зараз можна усунути на виборах, їх, безумовно, треба усунути.

Перше і найголовніше – це з 18 жовтня на всіх ДВК мають з’явитися списки виборців. Чи є вони? Я можу відповісти: їх немає. Останній строк – 27 жовтня.

Це добре, що ми святкуємо партійні свята, але найголовніше, що в цій державі було з 2005 року – це свобода вибору, свобода громадянинові безпечно проголосувати, прийти і віддати свій голос за ту партію, за тих представників, які дійсно будують, які їм дійсно подобаються.

Відтак найголовніше, що зараз треба зробити – це розвісити списки і дати людям себе перевірити у списках.

– Пане Коновалюк, я знаю, що фактично всі народні депутати від Партії регіонів зараз перебувають в округах. Наскільки контролює Партія регіонів те, про що зараз сказав пан Наливайченко?

Валерій Коновалюк:
По-перше, мабуть, не тільки контролює, але й відчуває настрій людей…

– А коли буде ліквідована ця відсутність списків?

Валерій Коновалюк:
Ця проблема в нас мусила б бути вирішена в 2007 році. Ми законодавчо визначили, що до цього часу треба створити реєстр виборців. Голова партії «НУ», хоча пан Валентин сказав, що це нова «НУ», цікаво почути, де ж стара «НУ» на чолі з Президентом Ющенком, це повинна була забезпечити.

Якщо пан Валентин очолював Національну комісію, коли він працював, по зміцненню демократії, утвердженні верховенства права при Президентові України. Тобто, ця комісія і мусила б сьогодні сформулювати певні умови для того, щоб законодавство України було дійсно сучасним, ефективним, європейським.

Валентин Наливайченко:
Ми не займаємося загальними звинуваченнями. Ми вимагаємо чесних виборів, і зупинити адміністративний тиск та ще й з посад, які призначаються владою, не з виборних
Дуже важливий момент – відповідальність влади. 8 місяців всі керівники районних держадміністрацій мають забезпечити ці списки, саме вони, саме та влада, яка має чути і відповідати перед людьми, тому я відповідально заявляю, що потреба зараз є. Кожному голові райдержадміністрації, облдержадміністрації такі списки вивісити ще з 18 жовтня. Це перше.

Друге. В таких конкретних областях, як Черкаська область Кагарлицький район, інші райони припинити тиск з боку райдержадміністрацій стосовно інших опозиційних партії, в тому числі «НУ». Одеська область, Комінтернівський район. Ми дуже конкретно ставимо питання.

Ми не займаємося загальними звинуваченнями. Ми вимагаємо чесних виборів, прозорих і зупинити адміністративний тиск та ще й з посад, які призначаються владою, не з виборних, а з конкретних адміністративних регіонів.

Валерій Коновалюк: Перед тим, як мій колега звернувся до влади, він сьогодні звертався до експертної моніторингової групи ОБСЄ. Коли ми відчуваємо, що загальний шквал опозиції стосується, що це вже сфальшована виборча кампанія, тобто це, мабуть, якимсь чином мені нагадує, щоб запобігти можливій поразці.

Тому давайте виходити з того, що ми змінили виборче законодавство, ми поновили і мажоритарну систему, вона є змішаною. Вона дасть можливість ефективніше забезпечити представникам місцевої влади, щоб вони дійсно мали представницьку функцію. Ми хочемо зробити все для того, щоб місцеве самоврядування розвивалося, тому що ми і наша партія, Партія регіонів, зацікавлені в тому.

Я переконаний, що ці вибори будуть ефективні, чесні, демократичні, і ми отримаємо нову якість місцевої влади.

– Наразі я хочу запропонувати послухати людину, яка захотіла стати кандидатом у мери міста Святогорська, Андрій Кисельов. Сьогодні він оголосив безстрокове голодування, допоки, як на його думку, не припиниться порушення виборчого законодавства у його рідному місті.

Андрій Кисельов:
Всі терміни реєстрації мене як кандидати в мери були пропущені. Тобто, реально ігнорується закон. Термін реєстрації кандидатів у депутати від нашої партії «Народний порядок» теж пропущений.

Наші спостерігачі та члени комісій відмовляються працювати. Їм погрожують, мовляв, будете й далі стояти за демократію – будете знищені. Наша демократія – це рядно, об яке витирають ноги і йдуть далі.

Сьогодні від того, чи будуть люди боротися, чи сидітимуть по своїх норах, залежатиме, в якій країні ми будемо жити.


– Я, відверто кажучи, не знаю партії «Народний порядок». Це точно не з тих сил, які були при владі.

Валентин Наливайченко:
Погрози йдуть від представників влади. Загроза того, що народ не зможе вільно голосувати
Партія «НУ» може додати. Чернівецька область те ж саме. Хмельницька область – те ж саме. І погрози йдуть від представників влади. Єдиний виняток – це дійсно є ще одна облрада – Хмельницька, де БЮТ приєднався до цієї компанії і через своїх представників ТВК зняли з реєстрації в тому числі і «НУ». Це є прямим тиском, це є те, про що я дійсно говорив з експертами ОБСЄ, загроза того, що народ не зможе вільно голосувати.

– Пане Валерію, можливо, це недоліки нового виборчого законодавства?

Валерій Коновалюк:
Немає жодної виборчої кампанії, мабуть, і в кращих європейських країнах, де є певні проблеми і порушення. Це дійсно так. Можливо, є й якась суб’єктивна позиція представника, якого ви зараз чули. У кожному окремому випадку треба розібратися. Була проведена не тільки нарада, але й чітко пояснено, що влада мусить забезпечити чесні, прозорі вибори.

Але у мене питання: навіщо перешкоджати тим, хто сьогодні має рейтинг підтримки 1%, 1,5%? Є «НУ», політична партія, яка мала широке політичне представництво за останніх 5 років. У західних областях України там рейтинг складає (до речі, Центр Разумкова, «Демократичні ініціативи») 2,5-3%. В інших областях України менше 1%.

Тобто, навіщо перешкоджати тим, хто сьогодні фактично не може спиратися на підтримку людей? Навіщо? Я цього не розумію. Тому й потрібне таке збурення і ствердження того, що все в нас поза законом.

Валентин Наливайченко:
Я можу сказати, навіщо: з тим, щоб не брехати і не посилатися на ті рейтинги, які не є об’єктивними, з тим, щоб демократія, в якій дійсно опозиція до цього перемогла на президентських виборах чесних, визнаних і опозицією, теперішньою владою, і світовим співтовариством, з тим, щоб зберегти в державі можливість бути почутим кожному українцю, бути обраним. Тому не про рейтинги треба казати, пане Валерію, а про те, що дійсно, і Президент Янукович за чесні вибори.

Давайте зупинимо свавілля влади на місцях, давайте вивісимо списки громадян, які можуть брати у виборах участь. Ви ж, як ніхто, розумієте, про що я говорю, Ви ж зустрічаєтеся зараз з виборцями. Такі самі вимоги і ми ставимо, і будь-яка інша партія. Саме тому багатотисячні мітинги збираються, щоб не допустити фальсифікацій.

Валерій Коновалюк:
Я пам’ятаю 2006 рік, коли на чолі партії «Трудова Україна» судовим рішенням забороняли нам проводити з’їзди, наших кандидатів знімали, фактично не допускали наших представників у виборчі комісії. Це я пам’ятаю. Але це період так званої «демократії».

– Ми маємо запитання від радіослухачів.

Слухачка: Я знаю, що пан Коновалюк курує силові структури, це його тема.

Вчора у Донецьку відбувся суд з приводу кандидата на посаду міського голови Андрія Амбросьонка. Я хотіла запитати стосовно поведінки правоохоронців. Справа в тому, що перед засіданням правоохоронці влаштували бійку у районному суді, вони штовхали журналістів, жінок, чоловіків.

Мене, дівчину, яка важить 46 кілограмів, штовхнув співробітник СБУ таким чином, що я летіла і не бачила, куди. Мою колегу міліціонер штовхнув так, що в неї наразі забиття носа і підозра на струс мозку.

Правоохоронці існують за рахунок наших податків. Вони повинні захищати нас.


Валерій Коновалюк: Я також збурений тими подіями, які відбулися. І, повірте мені, хоча є представником більшості, правлячої Партії регіонів, я не сприймаю таку поведінку правоохоронних органів. Це стосується, мабуть, кандидата від «Єдиного центру», до якого в СБУ були питання ще раніше по факту обставин 2007 року.

Тобто, мій колега, сьогоднішній учасник дискусії, коли очолював СБУ, мусив цим займатися тоді, розуміючи, що «Єдиний центр» - це партія була голови Секретаріату Президента Балоги.

В Україні останнім часом стільки разів мінялося ставлення і до верховенства права, демократії, законності, що кожна ситуація виглядає, як окрема провокація, як ситуація, яка пов’язана виключно для того, щоб посилити політичну боротьбу.

– Але його могли затримати місяць, два місяці тому. Я, до речі, читала матеріали стосовно цього кандидата від «Єдиного центру». Його могли затримати після виборів.

Валентин Наливайченко:
Ми маємо говорити зараз не про тих, хто розкрадає. Ними мають займатися суди. Тут немає питань. І правоохоронні органи.

Навіщо б’ють людей і журналістів правоохоронні органи? Ось у чому в нас питання. Тепер уже, вибачте, я маю на це право.

Друге. У мене конкретніше питання: чому керівник МВС зараз проти людей, які збираються, говорить, що це всі провокатори. Ми всі - громадяни України. З яких таких часів всі наші виборці стали провокаторами, які збираються на мітинги та ще й за чесні вибори, та ще й є указ Президента? Де логіка? Поясніть.

– У даному випадку Ви цитуєте міністра внутрішніх справ?

Валентин Наливайченко:
Почитайте його сьогоднішню заяву, що всі, хто збирається на мітинги, є провокаторами, і це провокаційні дії.

Ось звідки, пане Валерію, погодьтеся, йде таке ставлення. Не може так міліція бити мирних людей, журналістів.

Валерій Коновалюк:
Я з Вами погоджуюся. І сьогодні я направлю запит в ГПУ, щоб розібралися. Якщо дійсно там порушено закон, то мусить відповідати. Я з цим згоден.

– Але питання в тому, навіщо його треба було брати до міліції чи починати цю справу саме перед виборами. Якщо це можна було зробити після виборів і не було б проблем. Адже він не конкурент чинному міському голові Донецька.

Валерій Коновалюк:
У міського голови там рейтинг за 70%. Це всі добре знають, багато працює для мешканців Донецька. Але я переконаний, що всі ті обставини, які можуть не прикрашати діючу владу, неприпустимі, тому що з цього прикладу робиться ставлення до всієї влади.

– І дехто з політологів пише про те, що це конфлікт між двома силами всередині партії, де одні хочуть досягти того, щоб було більше влади в місцевих органах влади, інші думають, що якщо цієї влади буде менше, то вони не відповідають…

Валерій Коновалюк:
Я відразу можу спростувати, що в нас немає розбіжностей і груп впливу. Є представники, до яких, мабуть, належу і я, що будь-які зміни політичні мусять спиратися на соціально-економічні перетворення, треба переконувати людей справами і результатами.

Головна агітація сьогодні в Україні, тому що суспільство вже втомлене від політичної боротьби, виключно на прикладах змін, якщо рівень життя людей буде покращуватися, то це є найкраща агітація. Якщо вони будуть бачити, що є відповідальна місцева влада, дієздатна і ефективні правоохоронні органи, вони будуть розуміти, що держава захищає права і інтереси громадян. І це є головне переконання в тому, що політика в країні, яку очолює Президент Янукович, дійсно ефективна і націлена на майбутнє як європейське перетворення.

– Ми маємо запитання від радіослухачів.

Слухач:
Пане Валерію, до якого часу буде звучати цинізм з екрану? Якщо порушує Конституцію Президент, якщо ухвалює антиконституційне рішення КСУ, чи не вважаєте Ви, що люди теж можуть порушити Конституцію, користуючись декларацією ООН, взяти вила в руки і погнати таку «хорошу» владу…?

Валерій Коновалюк:
У цьому заклику Ви вже порушуєте законодавство України.

Я не хотів би, щоб ми з’ясовували всі наші внутрішні проблеми, питання якоюсь силою або протестами. Ми мусимо сьогодні зрозуміти одне, що ми втратили багато років, ми втратили можливість сьогодні ефективно розвиватися. Держава в боргу перед громадянами, повірте мені. І сьогодні немає іншого шляху, як дійсно вирішувати ці проблеми.

Ми ж відкриті для всіх. Зараз запросили, вже зареєструвалося 232 іноземних спостерігачі за місцевими виборами, запрошуємо всіх для того, щоб переконатися, що в Україні немає зворотній дій, згортання демократії і прав та свобод громадян.

Валентин Наливайченко: Головне все ж таки не міжнародні спостерігачі, а, власне, відповідальність всіх учасників виборчого процесу. Власне, тому й треба забезпечити моніторинг виборів, буде забезпечений паралельний підрахунок голосів. Ми хочемо, щоб влада почула, що чесні вибори – це те, пане Валерію, що насправді з 2005 року ця країна завоювала, і в цій атмосфері політичних і громадських свобод живуть і кожен громадянин, і ми з Вами як прості громадяни України.

– А Ви впевнені, що вам вдасться забезпечити цей паралельний підрахунок?

Валентин Наливайченко:
Відповідальність у влади за організацію виборів, а на нас відповідальність – захистити чесні вибори
Безумовно. Для цього й існує опозиція, для цього й є політичне життя, для цього і є наші громадські українські організації, які є нашими партнерами в цьому процесі. Тепер уже просто відповідальність у влади за організацію виборів, а на нас відповідальність – захистити чесні вибори.

– Наскільки арешти місцевих керівників посилюють або послаблюють безпеку України?

Валентин Наливайченко:
Безпека України насправді залежить від ефективного і законного функціонування всієї правоохоронної системи. А далі є дуже важливі моменти. При цьому жодна політична діяльність, журналістська, релігійна і так далі, приватне життя – не можуть бути об’єктом або підставою втручання будь-якого правоохоронного органу або спецслужби.

Так, як було, коли Партія регіонів була в опозиції. Вони критикували Президента Ющенка найжорсткішим способом, найжорсткішим політичним, але ніколи в СБУ чи в міліції не заводилася щодо них оперативна справа, а ще, не дай Бог, і кримінальна через такі переконання.

Я відповідально про це заявляю, оскільки після 8 місяців були можливості все це перевірити.

Валерій Коновалюк: Я знову змушений звернутися виключно до себе. Останніх 2-3 роки, коли розслідував постачання зброї до Грузії, відчув, що було організоване стеження і прослуховування мого телефону.

Валентин Наливайченко: Це неправда.

Валерій Коновалюк: Мені навіть було шкода тих хлопців, співробітників СБУ, які взимку чергували при мінус 30 на вулиці.

Валентин Наливайченко:
Не було такого. Ви ж були у мене. Ми ж зустрілися. Я Вам особисто тоді по-людськи все показав. Жодного не було.

– А чому про це з’явилася інформація вчора саме? У багатьох газетах відразу і з посиланням саме на Вас.

Валерій Коновалюк:
Прокуратура була змушена порушити певні кримінальні справи щодо незаконного постачання ракет до Грузії. Але ми в матеріалах надали ту інформацію, яка потребує правової оцінки.

– Але ми вчора дзвонили в Генпрокуратуру і нам сказали, що таких справ не порушено.

Валерій Коновалюк:
Ні. Ну, як? Фірма, яка постачала «Укроборонсервіс». Там була незаконна оборудка, відмивання грошей. І це зафіксувала комісія. Але це тільки початок, тому що в цих матеріалах ми надали конкретні факти. Перевірте, будь ласка, дайте відповідь – і все.

Валентин Наливайченко:
До речі, пане Валерію, я хотів би нагадати, що авторитетна міжнародна комісія перевіряла тоді ще, коли ще опозиційна партія, Партія регіонів, піднімала це питання. Пам’ятаєте, від ОБСЄ була?

На міжнародному рівні були зроблені висновки, що Україна як держава не порушувала жодних міжнародних, а тим більше національних законодавчих підстав для торгівлі зброєю, в тому числі і з Грузією.

Валерій Коновалюк:
На цьому й відбувалася інформаційна кампанія, тому що я не стверджую, що порушувалося міжнародне законодавство, українське законодавство! Відмивалися гроші! Зловживання, корупція, от і все! Це були величезні збитки для нашого бюджету, для нашої національної безпеки!

Дивитись коментарі (12)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):
XS
SM
MD
LG