Доступність посилання

ТОП новини

Вибори без вибору. Партія регіонів у Криму не залишає нікому шансів


Сімферополь – В останній тиждень перед місцевими виборами в Криму вимальовується нетипова для півострова картина. За більшістю соцопитувань і прогнозів політологів лише Партія регіонів має беззаперечний шанс потрапити до Верховної Ради автономії. Всі інші більш-менш впливові політичні сили перебувають на межі 3-відсоткового виборчого бар’єру.

За повідомленням Виборчої комісії АРК, яка, до речі, перебуває повністю під контролем «регіоналів», у бюлетені будуть списки 37 партійних організацій. Втім, за оцінками фахівців, лише кілька з них мають шанс подолати 3-відсотковий бар’єр.

Безумовно, фаворит на виборах у Криму – Партія регіонів. Її список очолив сам кримський прем’єр Василь Джарти. А перша посадова особа автономії – спікер місцевого парламенту Володимир Константинов – у списку є другим. У першій п’ятірці також впливові керівники великих і прибуткових підприємств – директор заводу шампанських вин «Новий світ» Яніна Павленко, керівник підприємства «Кримтеплиця» Олександр Васильєв і голова правління заводу «Фіолент» Олександр Баталін.

У прохідній частині списку також 5 відомих «перебіжчиків» із СДПУ(о), партії «Союз» і Блоку Куницина, а також колишній зять Кучми Ігор Франчук і кілька «варягів» із Запоріжжя, Кривого Рогу та Донецька.

Серед 50 мажоритарників – колишній спікер кримського парламенту Анатолій Гриценко, мер Сімферополя Геннадій Бабенко і до недавнього найвпливовіші у Верховній Ради автономії депутати Олександр Мельник та Ігор Лукашов.


Кримський експерт Микола Семена припускає, що Партія регіонів на виборах до кримського парламенту не просто буде першою, а набере за пропорційною системою близько 60 відсотків голосів і переможе у більшості мажоритарних округів. За його словами, кримський виборець – переважно налаштований прорадянськи і він зачекався на таку авторитарну прорадянську силу, як нинішня «донецько-макіївська команда» Партії регіонів.

«У Криму сформувалися очікування на прихід партії, яка б асоціювалася із сильною рукою. Кримські виборці бажали саме такого натиску, саме такої рішучості і самовпевненості. Внутрішній характер Партії регіонів відповідає таким очікуванням більшості кримських виборців», – вважає Микола Семена.

Регіонали визначатимуть, хто, окрім них, потрапить до парламенту – оглядачі


За даними більшості експертів, лише Партія регіонів без проблем проходить до парламенту автономії. Водночас, одразу кілька політичних сил балансують на межі виборчого бар’єру, набираючи від 2 до 5%. Це партії «Союз», «Російська єдність», «Сильна Україна», «Батьківщина», комуністи, Народний рух України і в меншій мірі – ПСПУ та «Фронт змін».

Три парторганізації на кримські вибори ведуть відомі жінки зі столиці. Список «Сильної України» очолила екс-міністр підприємництва Олександра Кужель, «Батьківщини» – екс-міністр соцзахисту Людмила Денисова, а ПСПУ – Наталія Вітренко. Першим у списку Руху йде один із лідерів Меджлісу Рефат Чубаров. А голова «Союзу» Лев Міримський не тільки очолює список своєї партії, але й реально конкурує з раніше маловідомим висуванцем Партії регіонів Віктором Агеєвим на виборах мера Сімферополя і має всі шанси для перемоги.

Втім, Сімферополь – єдине місто Криму, де може перемогти не «регіонал». Подібний шанс для місцевої опозиції з’явився і в Ялті, де Партія регіонів висунула своїм кандидатом не популярного нинішнього мера Сергія Брайка, а близького до Президента Януковича нардепа Олексія Боярчука. Втім, місцевий висуванець «Союзу» Олег Зубков, який іде другим, має тут ще меншу підтримку.

В інших містах півострова «регіонали» конкуренції практично не мають. Наприклад, у Керчі чинному меру-регіоналу протистоятиме лише один суперник – маловідомий підприємець із якоїсь технічної партії.

Відзначаючи загалом вплив Партії регіонів на виборчі комісії, місцеві оглядачі, припускають, що саме «регіонали» будуть визначати, яка з політичних сил потрапить до парламенту автономії, подолавши заповітні три відсотки. Від крадіжки голосів, про які зараз активно говорять всі опозиціонери, їхні парторганізації може врятували лише висока активність виборців, вважають місцеві експерти.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

XS
SM
MD
LG