Доступність посилання

ТОП новини

Пікассо – літописець «холодної війни» на виставці у Відні (огляд культурних подій у Європі)


Прага – Нинішній огляд культурних подій в Європі нас заведе до Відня, Праги та українських Карпат. У столиці Австрії відкрилась велика виставка творів Пікассо періоду «холодної війни», тобто останніх десятиліть життя після Другої світової війни. А чехи випустили унікальне DVD з архівним фільмом «Марійка-зрадниця», який знімався в українському селі Колочава в Карпатах.

Один із найвідоміших в Європі музеїв – віденська «Albertina» і цього разу не підвела: виставка «Мир і свобода» представляє творчість Пікассо двох повоєнних десятиліть, коли великий Маестро став комуністом і вдався до політики, споглядаючи на світ крізь компартійну оптику.

Події в експозиції розгортаються в часі: реакція митця на страхіття війни відбиває його стильний «Морг», який знавці за силою політичного виразу ставлять відразу після відомої «Герніки». Тему смерті й людської трагедії, яку глибоко переживав Пікассо, далі розгортає цикл творів із людськими та звірячими черепами – в кубістичних композиціях їх виразність вражає.

«Голубка» для мирної конференції в Парижі


Та найвідомішим символом Пікассо періоду «холодної війни» є його знаменита «Голубка миру», точніше – низка варіацій на «голубину» тему. Першу «Голубку» Пікассо створив для міжнародного конгресу миру в Парижі у 1949 році, потім щедро роздаровував їх іншим мирним конференціям включно з московською.

Тільки наприкінці 60-х Пікассо знову повернувся до теми жінки – алегорії вічності й кохання, і ці твори також представлені в музеї «Albertina».

Комуністична пропаганда авторства Пікассо

На віденській виставці зібрані понад 200 малярських і графічних творів Пікассо з понад 60 колекцій світу – унікальна можливість збагнути, чим живилась у повоєнні роки творчість найбільшого кубістичного митця Європи.

В «Albertina» чи не вперше представлені також партійні газети і пропагандистські матеріали, прикрашені «голубками» і портретом Сталіна. Виставку підготували австрійські фахівці та їхні колеги з Tate Liverpool галереї. Виставка у Відні буде відкрита до 16 січня наступного року.

Чеське DVD із фільмом про українські Карпати


Фахівці із Національного фільмового архіву Чехії випустили DVD із унікальним фільмом «Марійка – зрадниця». Стрічка, яка була знята в 1933 році в мальовничому українському селі Колочава в Карпатах, розповідає про життя лісорубів, про родину Петра і Марійки і молодого гуцула Данила, який допомагає подружжю ставити нову хату. Важлива особливість фільму: всі ролі в ньому грали місцеві жителі, тобто у фільмі розмовляють і співають на місцевому колочавському діалекті.

Стрічку «Марійка – зрадниця» знайшли в архіві, дбайливо відреставрували і перенесли на DVD чеські фахівці. Диск уже надійшов у продаж, його можна придбати в Національному фільмовому архіві Чехії й у мережі розповсюдження чеських відеофільмів. На диску, крім «Марійки – зрадниці», записані ще три короткі документальні фільми про природу і фольклор українських Карпат.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG